Czy CRISPR pokona starość i ulepszy człowieka i czy powinien?...


ROZWIŃ OPIS / Ostatnio głośno w mediach o metodzie CRISPR, służącej niejako do edycji DNA. Naukowcom udało się skutecznie użyć tej metody na ludzkim genomie. Czy właśnie zyskaliśmy dobre i tanie narzędzie do ulepszania ludzkiego genomu? Czy pokonamy w ten sposób choroby i swoje słabości? A może to początek końca ludzkiej cywilizacji? Dyskusje czas zacząć :) ☑ PATRONITE ☑ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie ☑ Centrum dowodzenia ☑ Astro LIVE ☑ FEJS ☑ Pogadaj z resztą załogi ☑ DRUGI KANAŁ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Dzięki i miłego lotu! ======= LINKI Z FILMU ======== ARTYKUŁ ADAMA W SINGULARITY.PL CZY POWSTRZYMAMY STARZENIE? ============== Muzyka ================ Take the lead Kevin McLeod Miniaturka: Designed by FreepikCRISPR pokona starość ulepszy człowieka powinien? AstroRozkmina

Najlepsze komentarze:

Fashi P... Tak tylko powiem (wim ze troche opóźniony zapłon ?)
Ja tam sie ciesze że umre - jak ktoś wcześniej pisał.
Teraz, macie podjarke, żyć wiecznie, to jest dopiero coś. Ale jak sie uda, i będzie to na tyle korzystne że będziesz żył powiedzmy 2000 kolejnych lat, to nie będziecie mieli dość świata? Po prostu odejść, odpocząć, mieć gdzieś podatki i te inne. Rozwazacie problem zaludnienia, a nie zastanowicie sie nad zmęczeniem się życiem. Już teraz, można znaleść osoby mające po 90, 95 lat, które (oczywiście nie wszystkie) chcą po prostu udać się na wieczny spoczynek, a co dopiero człowiek mający jakieś 789 lat! Fizyczność ciała a psychika to całkowicie coś innego.
Rizzen ... Ciekawi mnie rozmnażanie. Przy ulepszeniu całej rasy to oczywiście nie jest problem ale jeśli zostaną zmienione tylko niektóre geny, na przykład to co podajesz przy zespole Downa. Co później? Muszę szukać kogoś kto ma te same zmiany. A może jak się zakochamy to zbieramy pieniądze i robimy wspólne genetyczne poprawki. A co z kochliwymi? ;) A może zmiany są na tyle nieistotne, że nie wpłyną na zdolność rozmnażania. To, że nikt nie będzie chciał się rozmnażać płciowo (staroświeckie i nieetyczne) dla potrzeb tych rozważań pomijam :)
Ewa Eaa... Świetnie się słucha. Widać że wiesz co mówisz.
Eren Je... nawet jeśli to będzie możliwe to tylko dla tych co mają pieniądze a ludzie niższego szczebla będą gnić pod mostem. Może powstać taka sytuacja jak w black mirror, że ludzie zdrowi będą mordować ludzi chorych.
MrNikcz... Gdy gram w Stellaris, to uwielbiam oglądać twoje filmiki. Epicko budują nastrój gry.
Szynka ... Wole juz zdechnac, niz byc ze stali. I nie chce zyc wiecznie, wolalabym po smierci stac sie niczym. zaluje, ze nie urodzilam sie jako zwierze.
Bia?y P... Ja jestem za
Piotr W... Skoro można będzie leczyć już u zarodka Downa którego wykrywa się praktycznie po urodzeniu to co z chorobie które ujawniają się później koło 20roku życia
Damian ... Jak dla mnie to nic nienormalnego a słowa typu nie bawmy się w boga sa bez sensu. Bo skoro ewolucja dala nam inteligencje która pozwala bawic się genami i przyspieszyc ewolucje to jak by nie było po prostu czesc dalszej ewolucji i tak miało być. A jesli jeśli zrobimy cos nie tak to sami się usuniemy i zastapi nas inny gatunek co zrobi to lepiej.
Piotr O... Jak Gandor to wiadomo, że nie będzie człowieka wiecznego :)
Krzyszt... Nie da się powstrzymać postępu. Tego uczy nas historia
Bartek ... Z pewnością nie dotrze do Ciebie ten komentarz, aczkolwiek może zobaczy go kilku innych pasjonatów. Polecam książke pt. "FUTU.RE", autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, której tematem przewodnim jest właśnie zdobycie przez ludzi "technologii" , jeśli tak to można nazwać, pozwalającej na zatrzymanie procesu starzenia się. Porusza się tam tematy natury etycznej, jak również problemy z konsekwencjami, takimi jak przeludnienie. Pozdrawiam :)
Lou 777... Hahaha! Idioci nic nie zrobicie mi dzięki mojemu polemu siłowemu... Ciul ciul ciul
Guzio... Godzilla to moja mama jest ?. No czasami.
KubaPLN... No SPOKO!!!
Micha? ... Spóźnione, ale...

Crispr, jesli dobrze rozumiem jest sposobem modyfikowania jednej sekwencji DNA. Wspomnieliscie, ze moznaby wyleczyc zespol Downa. Przyczyna zespolu Downa nie jest mutacja jednego genu tylko obecnosc trzech kopii jednego chromosomu w kazdej komorce. Crispr w moim rozumieniu nie brzmi na technologie usuwania jednej z 3 kopii danej pary chromosomow.
Arkan A... Gen rekina... wypadł ci ząb, złamał się, zepsuł? Prosty zabieg usunięcia u specjalisty i po kilku dniach masz nowy ząb. W połączeniu z usunięciem starzenia się byłoby zabawnie. Jednak mniej zabawna wydaje się wizja konieczności ograniczenia społeczeństwa na tle rozpłodowym lub przyspieszenie z naszą ekspansją kosmosu... z jednej strony chemiczne usunięcie popędu to logiczne rozwiązanie problemu, zaś z drugiej strony to również dla wielu ludzie rzecz potworna, która zabrałaby nam człowieczeństwo. Pozostałoby wtedy tylko kilka rozwiązań... selekcja jednostek wybitnych-długowiecznych, limit jednostek długowiecznych, wspomniana szybsza ekspansja lub poddanie się terapii mającej na celu zmniejszenie/usunięcie popędu albo chemiczną sterylizację. Długowieczność wymaga poświęcenia, inaczej doprowadzi do klęski. No i przydałoby się przed tym zjednoczyć Świat pod jednym sztandarem i administracją. Raczej lepiej by było, gdyby ktoś nad tym czuwał z góry, w każdym zakamarku Świata.
KRKTrol... Polecam Helisa - oni nas zastąpią Marc'a Elsberg'a
mister ... Jakie organizmy/zwierzęta się nie starzeją?
To nie ... 8:12 Poprawna nazwa to biofarmaceutyki
8:47 Nosiciel ma zawsze ukryty fenotym choroby.
Po pierwsze część (niedouczonych) ludzi jak słyszy skrót GMO to myśli, że jakiś szalony profesorek zmieszał trochę tego troche tego przez co stworzył cudowny organizm przypadkiem, który nas lub naturalną odmianę tego gatunku zmutuje jak tylko w jaki kolwiek sposób wejdziemy w interakcję. Gdy tak naprawdę jest to kilkanaście, kilkadziesiąt lat badań. Takie organizmy są "sterlizowane" na poziomie tworzenia ich, czyli są bezpłodne i nie mogą się rozmnażać z naturalnymi jak i pomiędzy sobą. Tym bardziej tacy ludzie nie pozwolą mieszać genów człowieka z innymi organizmami. Szkoda, gdyż poprzez ten sposób moglibyśmy umiejscowić nasz gen w świni i np. otrzymalibyśmy narządy do transplantacji. Z drugiej strony nie jesteśmy pewni czy organizm nie wytworzył jakiegoś białka, na które człowiek może być uczulony i spowoduje to u niego wstrząs anafilaktyczny, w najgorszym przypadku taki człowiek może umrzeć.
Po drugie, gdybyśmy chcieli się nie starzeć to było by przeludnienie kuli ziemskiej, jeżeli już to powinni otrzymywać zmianę genotypu ludzie, którzy są wybitni na jakimś tle jako nagrodę. Podam jeden z gorszych przykładó wykorzystania tej metody: Gdyby każdemu Chińczykowi podano "eliksir wiecznej młodości" to w ten sposób Chińczycy potroili by swoją liczbę w dziesięć lat. Wszystko, jest lekarstwem jak i trucizną. Znów wszystko sprowadza się do propocji i perspektywy.
Po trzecie Nie można całkowicie pozbyć się negatywów i zostawić same pozytywy.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCIUYdIIld_2bsymqWDCdOFQ


Astrofaza ciekawostki

Astrofaza ciekawostki

Historia kanału Astrofaza zaczyna się w dniu 2014-09-17 03:23:38.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 524 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 59572306 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 326610 użytkowników.