Templariusze i tajemnica pewnego kościoła PrzygodowaTV


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jUC9_DXCPGENajlepsze komentarze:

Z Kolor... Jak ja nie nawidze archeologow.
Iwona S... czy badania archeologiczne się odbyły? Podziwiam Cię za cierpilwość i umiejętność grzebania w tekstach źródłowych. Ale sam kościół to jakiś koszmarek konserwatora zabytków, zalany betonem i szpachlą :(
Tomasz ... Co do Arki Przymierza, to kościoły wschodu mówią, że ta wciąż istnieje. Tyle, że zapomniana i stojąca gdzieś w Sudanie. Archeolodzy dodają od siebie, że w Dolnym Egipcie, na Wyspie Elefantynie stała świątynia JHWH zwana "Domem Jahwe: (Jahou, JHW). Problem w tym, że pierwsza świątynia w Jerozolimie (tzw: Świątynia Salomona) była ogromnym "tabernakulum" do przechowywania Arki. Stała ona w specjalnym pomieszczeniu zwanym "debir" czyli "obecność". A reszta świątyni z jej komnatami, przedsionkami, dziedzińcami, kolumnadami itd. była tylko "efektownym opakowaniem" na ów "debir". Dlatego poza nią Żydzi nie mieli innej. Wszak świątynia była miejscem, gdzie mieszkał Bóg - Jahaou. Swiątynia na Elefantynie. powstała po zburzeniu Świątyni Salomona. Tę zburzono w 586 p.n.e., wzmianki dotyczące świątyni na Elefantynie pochodzą z lat 495 - 399 r., ale to nie znaczy, że nie powstała wcześniej. A dlaczego ją pobudowano? Wszak wszędzie indziej Żydzi ograniczali się do synagog będących domem modlitw, ale nie świątynią. Mogła ona zostać pobudowana wyłącznie dlatego, że przechowywano w niej coś specjalnego. Najprawdopodobniej Arkę. Na dodatek, Arka na pewno nie powróciła do Jerozolimy, bo Druga Świątynia (odbudowana w latach 520 - 515 p.n.e.) jej już nie przechowywała. W 399 r. Żydzi znikają z Elefantyny. Egipcjanie ich popędzili precz. A gdzie? OTO JEST PYTANIE! Wiadome, że Żydzi musieli pójść dalej. Sudan (wtedy Królestwo Kusz) był najbardziej logicznym kierunkiem. A co po tym? Po tym Kuszyci przyjęli Chrześcijaństwo i Arka mogła zostać przejęta przez Chrześcijan. Nie wiadomo nic na ten temat, bo pomiędzy XII a XVI w. królestwa Kuszytów zostały podbite przez Muzułmanów, a ci "zadbali" by pamięć o przeszłości Sudanu zniknęła definitywnie. A chrześcijańskie świątynie (jak na przykład Faras) stoją zapomniane i zasypane piaskiem od stuleci. Kto wie, czy w jakiejś zasypanej krypcie, wśród ruin nie stoi sobie zakurzona, zapomniana Arka. Stoi i czeka na ponowne odkrycie. Ale jest jeszcze jeden wątek: Kroniki z Abisynii mówią, że ok. 1504 r. ostatni obrońcy ostatniego wolnego królestwa Kuszytów - Alodii uciekli do Etiopii. Być może więc wzięli ja ze sobą i stoi dziś w Kościele Matki Bożej z Syjonu w Aksum w Etiopii.
Ramirez... zapraszam do Chwarszczan 100% Templariuszy
KoWaL... I jak były tam te badania?
Grzegor... Ciekawe video. Ciekawy jestem czy jesteś studentkją archeologii i historii?
Jacek S... "Stromsze"! Też tak mówię ;p
Andrzej... fajny filnik ciekawy
Bogus?a... podziwiam,jeszcze raz podziwiam szacunek
Marlena... Witam, mieszkam w okolicy Kałkowa bardzo fajnie,że zrobiłaś o tym pięknym kościele filmik jednak szkoda że nie oprowadził cię ktoś po wszystkich tajemniczych miejscach, nagranie mogłoby być o wiele ciekawsze.
Silver ... Ja to jestem najbardziej zainteresowana nasza historia przed chrystusem ale to wszystko poniszczone, kosciolki cholerne pobudowane wszedzie, ksiazki popalone... Czy moglabys moze polecic jakies ksiazki lub stronki gdzie moglabym sie wgryzc I zapomniec w temacie? Z gory dziekuje.
Dutch-D... Nice location! Great!
Waleczn... Kot mnie przekonal...Sub polecial ;)
WARSZAW... Aniol z zajebi...m glosem :)
Xawery ... Nie mówi się malowidła tylko freski ;)
TheDAIW... Słowiański TumbRaider :))))))))
Bugs Ba... hEJ,CZY MOGŁA BYŚ NAGRAC FILM O WISNIOWIECKICH I POTOCKICH?
Oskar M... Wesołych Świąt.
Karol B... Tworzysz naprawdę świetny kontent i w dodatku ten ładnie brzmiący głos ;)
PrzygodowaTV ciekawostki

PrzygodowaTV ciekawostki

Historia kanału PrzygodowaTV zaczyna się w dniu 2013-11-05 02:46:44.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 24 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 1766547 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 35200 użytkowników.