Archeologiczne pytania i odpowiedzi #2 PrzygodowaTV


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=DQmswCxfQC0Najlepsze komentarze:

Marek W... Jezeli archeolodzy nie maja srodkow ani czasu na przebadanie danego terenu przed jakas budowa to czy nie lepiej by bylo zezwolic grupie eksploratorow na przebadanie tego ?
Zbyszek... Prawie co roku odkrywa się coś przełomowego?
A cóż takiego odkryto rok temu, albo dwa late temu?
kirmark... Co do kobiet w Archeologi większość osub z Archeologi to w sumie kobiety.
Browar ... Kiedy nowe filmy ??? Nie ma obijania się!
Poland ... Pytanie bardzo ważne!IProszę o szczerą odpowiedź.

1.)Czy archeolodzy jeżdżą po Polsce i poszukują nowych stanowisk archeologicznych?


Bo ja wiem że nie.Opierając się na AZP ( to jest święty gral archeologów) nic się nowego nie dowiemy.Mapa AZP wykonana została za czasów głębokiej komuny w Polsce.Od tego czasu minęło już ponad 40 lat.

Mamy stanowiska Archeologiczne i stanowiska nadzoru archeologicznego.

2.)Dlaczego AZP nie jest udostępnione dla Polaków?
Przecież tak nic nie rozkradną bo za czasów PRL zostały one przebadane.
roubaix... Fajne klimaty i pękna kobieta.
mate521... co do świętego Grala to autorce zapewne chodzi o organizację Ahnenerbe i działalność Otto Rahn'a . Poza tym trafiłem na ciekawą książkę Święty Graal święta krew świetnie się ją czyta
ppanc B... twój głosik mnie uspokaja :)
?ukasz ... Hopla na punkcie świętego grala ,poszukiwania przodków ludu,, germanii,, to miał Himmler..Hitlera bardziej interesowała wojna niż jakieś zabawy kolegi
Agniesz... ja proponuję pojechać do Chęciny podobno straszy tam biała dama i przy okazji można zwiedzić tam zamek
event15... Witam. Pochodzę z województwa zachodniopomorskiego. Kiedyś dość żywo czytałem wszystkie polskojęzyczne źródła w bibliotekach o mojej okolicy i historii. Szczególnie interesowały mnie grody, grodziska, wsie, pierwsze miasta i miasteczka. Nawet dowiedziałem się, że w mojej okolicy przebiegał szlak bursztynowy. Jednakże w niemalże każdym źródle było podkreślone, że teren woj. zachodniopomorskiego jest jednym z najsłabiej przebadanych archeologicznie w Polsce. Bardzo mało też wiadomo o historii, przed powstaniem państwa polskiego, jak i tuż po powstaniu. W gruncie rzeczy do osiągnięcia pełni chrześcijaństwa ciężko coś ciekawszego znaleźć. Jedyne co znalazłem, to np. w szczecinie była budowana katedra pogańska ku czci bożków pogańskich - co oznacza dla mnie, że kultura musiała być tutaj bardzo żywa i wręcz mocno i o wiele wcześniej rozwinięta, niż przybyło chrześcijaństwo. Tutaj pojawia się pytanie. Od czego zależy to, gdzie pojawiają się środki na badania archeologiczne, a gdzie nie? Od czego to zależy, że jedna część Polski jest przebadana dość dokładnie a część nie? Jak zaglądałem głębiej w temat historii Polski, np czytając genialne (chociaż pisane w czasach cenzury) książki Pana Pawła Jasienicy to zastanawiało mnie to, czy ludzkość po odkryciu kilku zaledwie pism zaprzestali szukać i porównywać. Bo w gruncie rzeczy początki wielu państw europejskich, głównie słowiańskich kojarzą mi się chociażby z mysimi legendami, czy też w ogóle z legendami. Mógłbym wiele jeszcze pisać i pytać, ale pozostanę na razie przy tych pytaniach, a jak kanał będzie rozwijany to będę dalej pytać :) Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości!
Piter... narescie wartoscowy kanal  
Damian ... Z chęcią posłuchał bym jak opowiadasz coś o średniowieczu:) Może Malbork?:)
BestPCI... Podobno postać Indiana Jones wzorowana była na realnych postaciach historycznych? Jedną z nich był amerykański poszukiwacz przygód a drugą był jakiś niemiecki poszukiwacz działający przez jakiś czas na rzecz Rzeszy? Czy to prawda? ;)
Atom_PL... Jakie było twoje najcenniejsze archeologiczne znalezisko?
Pozdrawiam :)
Akrobat... Fajnie sie słucha a jeszcze bardziej ogląda :D
Pr Ka... Do pytania nr 1 - Dodam, że wiele dziewczyn na archeologii jest bardziej "męska" niż część dzisiejszych facetów. Nie boją się: ubrudzić, nosić wiader z ziemią, chodzić po jaskiniach czy spać w namiocie przez półtora miesiąca. One same nie dostają taryfy ulgowej przy pracach fizycznych. Jednak na wyższych latach archeologii większość dziewczyn przejawia jakieś talenty rysownicze i wysyła się je raczej do tworzenia szkiców i planów.
Do pytania nr 2 - Niestety archeolodzy też po części doprowadzili do takiej sytuacji. Niektóre firmy archeologiczne tylko przyklepują papierek. Firma dostaje pieniądze a inwestor bez problemów pracuje dalej. Z drugiej strony, gdy państwowa uczelnia rozpocznie gdzieś badania, to już na długi czas (1-2 sezony) siedzi w danym miejscu. Inwestor dostaje szału, a Panowie Doktorzy i Profesorowie ze spokojem dłubią w ziemi nie przejmując się niczym. Mając papierek od wojewódzkiego konserwatora zabytków, można naprawdę wiele zdziałać, a inwestor może sobie nagwizdać. Teraz trzeba zadać sobie pytanie co jest ważniejsze: skończona droga/remont/przekopanie pola czy 0,5-2 letnia obsuwa w pracy dla stanowiska, które niekoniecznie musi mieć wielką wartość poznawczą? (dotyczy do szczególnie obiektów z XIX-XX, które zazwyczaj są dobrze udokumentowane na: zapiskach, planach i urzędowych pismach)
WycioRF... Moj mops lubi oglądać Twoje filmiki, bardzo go uspokają :). Nagrywaj więcej ! 
Alussss... Przejedz się do piramid w Bośni! może sama wywnioskujesz jakieś informacje na temat innych cywilizacji.
grelix4... Apropo dawnych rozwiniętych cywilizacji, przypomniał mi się film "Tajemnice piramid 2010" do obejrzenia na yt jak nie znasz w jakiś nudny wieczór ;). Czy uważasz, że jest to stek bzdur czy jednak są to przesłanki mówiące że takie cywilizacje istniały? Osobiście wydaje mi się, że wszystko jest dosyć logicznie wytłumaczone, aczkolwiek być może dałem się zmanipulować ;)
PrzygodowaTV ciekawostki

PrzygodowaTV ciekawostki

Historia kanału PrzygodowaTV zaczyna się w dniu 2013-11-05 02:46:44.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 24 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 1766547 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 35200 użytkowników.