W cieniu dawnych bogów PrzygodowaTV


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=zZAPK7j7DyoNajlepsze komentarze:

Richaed... Gotland=Bohemia=Bogdan=Ratibor=Ratzeburg=Bardowyck=Spoleto...!?!
Tadeusz... <3.......she is so beautiful
Marceli... misiu bardzo piękne widoki
Marceli... mieszkam w świdnicy
uwielbiam cię słuchać mimo że mam 11 lat
Tomasz ... Masyw Ślęży robi wrażenie, ale Góra Św. Małgorzaty większe, ponieważ kraj dookoła (Ziemia Łęczycka) jest bardzo płaski. Niegdyś to były bagna. A w ich środku - góra! To raczej jakaś nieduża, piaskowa morena, ale w płaskiej skali otoczenia robi niesamowite wrażenie. Coś na kształt fatamorgany! Ja przynajmniej odniosłem takie gdy zobaczyłem ją w ponury dzień lutowy jak odcinała się ona od tła lekko błękitną plamą. Całkiem blisko tej miejscowości jest słynny Tum pod Łęczycą. No i Łęczyca właśnie. W sumie polecam na cel wyprawy. A czy było to miejsce kultu "starych bogów". Dam sobie rękę uciąć, że "tak". Zresztą, sama nazwa Góra Św. Małgorzaty mówi bardzo wiele: Ta święta znana jest z tego, że poskromiła smoka. Małgorzata z miejscowych legend pokonała "złego", który dybał na jej cnotę bo była bardzo urodziwa. Mamy więc dorodną niewiastę i smoka, którego pokonała. Oczywiście, w legendach to był diabeł Boruta. No, ale swojski czart-sarmata w tych okolicach robił i robi za "diabla dyżurnego" - wszystkie sprawki "diabelskie" przypisywane są mu niejako "z rozdzielnika". Tyle, że Boruta nie był smokiem, więc skąd skojarzenie żeńskiej postaci ze świętą, która pokonała smoka? A w Tatrach Wysokich spadł ponoć smok pradawny zwany "Wołoszyn" (i w tym miejscu powstał grzbiet górski). Więc najprawdopodobniej nasza Małgorzata poskromiła Welesa - Wołoszyna. Poskromiła go w Wielką Sobotę, ergo - wiosną gdy zaczyna się bujna wegetacja. Tak więc, nasza Małgorzata ucieleśnia jakieś stare bóstwo łączące trzy aspekty - wojowniczość, wegetację i urodę. A co ciekawe, znamy takie bóstwo - Ładę! Rosyjscy badacze widzą w niej bóstwo żeńskie związane z miłością i wegetacją. A Długosz napisał: "Marsa nazywali Ładą. Wyobraźnia poetów uczyniła go wodzem i bogiem wojny." (Jan Długosz, Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego). Płeć się nie zgadza, ale czy w J. Polskim końcówka "-a" jest powszechna w rodzaju męskim? Zresztą sam Długosz w innych swoim dziele (herbarzu) tak oto przedstawia etymologię herbu "Łada": "Od imienia bogini (dea) polskiej Łada, która była czczona na Mazowszu." Na dodatek, inny z naszych dziejopisów, Maciej Miechowita Ładę opisuje jako matkę "słowiańskich Dioskurów" - Lela i Polela. Nazwę tę potwierdza jeszcze "Powieść świętokrzyska" z XVI w. mówiąca, że na Łyścu czczono trójcę bogów - Łada, Bodo i Leli (Długosz pisze, że czczono tam Śwista, Pośwista, Pogodę). Mamy więc hipotetyczne bóstwo żeńskie, jakie czczono w tym miejscu.
Moon Fa... Kup łazik z kamerą i "wejdziesz" a raczej wjedziesz w ten sposób wszędzie gdzie inni nie mogli ;)
damian ... Mam dziwne wrażenie, że te wszystkie kultury w całej rozciągliwości czasu były tylko manifestacją zmian społecznych, duchowych i technologicznych tych samych ludzi. Pojawiało się nowe lepsze, więc było adaptowane i eksploatowane jak moda, trendy, religie. To że z czasem zmieniały się kształty naczyń czy sposoby pochówków nie znaczy, że w jakiś mistyczny sposób wszyscy nagle znikali i pojawiali się zupełnie nowi ludzie. To tak jakby 19 wiek nazwać kulturą porcelany lub epoką bryczek a wiek 20 kulturą duraleksu i epoką automobili a ich przedstawicieli oddzielić od siebie grubą linią. Oczywiście zmiany zachodzą teraz dużo szybciej i wszystko się wciąż przeplata, te same zakłady mogą produkować jedne i drugie produkty, to jednak archeolodzy w dalekiej przyszłości jeśli będą dysponować podręcznikami pisanymi w 19 wiecznej europie mogą wyciągnąć wnioski ze swoich wykopalisk podobne do nam współczesnych. Typu, że ktoś tam był i nagle przestał być, później ktoś inny przyszedł i to nie wiadomo z kąt ale miał już inne garnki. Mogły pojawić się epidemie, konflikty itp które przynosiły kres pewnym społeczeństwom, uwsteczniając je by po czasie jakiś impuls pchał je ku nowemu. Przykładem mogą być wieki ciemne średniowiecza po upadku cesarstwa rzymskiego. Do tego dochodzą badania DNA które dowodzą ciągłości tej samej populacji na tym samym terenie przez tysiące lat. Nauka ma taką piękną cechę, że dąży do zmian, odpowiedzi ,ewoluuje wraz z nową wiedzą, jest jej wręcz głodna by wypełnić luki.
Andrzej... super film
MyLukas... Uwielbiam cie ogladac
kamistr... Duży plus za muzykę, brawo :)
konor k... Ładna dziewczyna + ulubione hobby , można by oglądać godzinami :)
Truth... ta muzyka nonstop w tle mi przeszkadza
Piotr D... Przypomina mi pani pewną Ewę,która złamała mi serce. Fajny konkretny film.
pawel p... 7:34
Według Talmudu wszyscy Goje to bydło wiec może warto sprawdzić czy owi archeolodzy nie byli Żydami ???.
Paul-Me... Tam panowal Odin czyli Wotan
Tom Saw... BADANIA GENETYCZNE PROFESORA GRZYBOWSKIEGO WSKAZUJÅ ZE LECHICI (SLOWIANIE) SÅ NA ZIEMIACH POLSKI OKOLO 11 000 LAT. OGLUPIANIE NA STUDIACH JADNAK WRE W NAJLEPSZE? Prosze nie powtarzaj klamstw zaborcöw. Sleza to piramida. Sprawdz Janusz Bieszk, Pawel Szydlowski i innych, niestety mylisz sie w wielu rzeczach a studia to nie zawsze DOBRA wiedza, bo mogå tez pod pewnym kontem oglupiac, krytycznie patrz na swojå wiedze ze studiöw.
michal ... skontaktuj sie z panem dariuszem kwietniem.dziala w terenach slezy i dzieki niemu mozesz otrzymac pomoc w tym zakresie.kanal riese olbrzym. pozdrowienia i szacunek dla Ciebie za swietny historyczny kanal.Disquad Dwanascie Tv.
Kamil S... Tyle razy biegłem półmaraton ślężański a nigdy nie zwiedzałem masywu i okolic na spokonie. Czas sie wybrać ?
Maciek ... Brawo!Mamy "NASZĄ" Larę Croft.
PrzygodowaTV ciekawostki

PrzygodowaTV ciekawostki

Historia kanału PrzygodowaTV zaczyna się w dniu 2013-11-05 02:46:44.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 24 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 1766547 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 35200 użytkowników.