Zapomniane ruiny i dokumenty na wagę złota PrzygodowaTV


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8pN9sxFS3QQNajlepsze komentarze:

Levis 2... Zapraszamy do Siemianic do rodowitego pałacu ;) miejsce pełne legend i tuneli owianych tajemnicą.
ROZPIER... Nie wiem o czym o na opowiada bo mam glosik zepsuty w telefonie...ale moglbym jej sluchac godzinami....cudowna dziewczyna❤?
michael... Kojarzę intro z twoich filmików... to z jakiejś gry w która się grało za małolata xd
PiS PO ... jak zawsze rewelka :-) pozdrawiam
Mariusz... Faceci oglądający Twoje filmiki mają przerąbane, bo przez Twoją urodę nie mogą skupić i tracą ciekawy materiał i historię. W sumie to nie Twoja wina że rodzice obdarzyli cię taka urodą, myślę ze odcinki są ciekawe ale o czym są nie mam pojęcia :) więcej nagrywaj!
Waldek ... BRAWO???...
Dobry filmik ?....przykre jest to że takie obiekty są pozbawione opieki ......
Polecam Karpniki(złota kołyska) ... Jedna z legend mówi,że zamek w Karpnikach wznieśli templariusze.Inna chce,aby Karpniki zbudował pewien mozny rycerz.
Z dokumentów natomiast wiemy,że w1305 roku istniała już tutaj wieś powiązana z pobliskim zamkiem Sokolec. Władał nim Clercus Bolcze, domniemany założyciel sąsiedniego Bolczowa.W Karpnikach pierwszy zamek powstał dopiero w drugiej połowie 15 wieku-tak przynajmniej sądzą badacze-gdy tutejsze dobra objął Kaspar von Schaffgotsch,ale możliwe,że wcześniej stał tu już jakiś dwór.
W oddali widać piękną Krzyżną Górę i Sokoliki .
Kiedy książę Wilhelm kupił Karpniki,natychmiast postanowił zadbać o krajobraz w najbliższej okolicy.W końcu miał go teraz podziwiać z okien swojej letniej rezydencji.W 1822 roku powstał więc domek w stylu tyrolskim, który nawiązywał do architektury pasterskiej w Alpach Salzburskich.Schweizerhaus,dawna leśniczówka i domek myśliwski, obecnie schronisko,znany jest dziś jako Szwajcarka.Sokoliki nazywane są Biustem Lollobrigidy ....Pod Krzyżną Górą stał niegdyś górski zamek Sokolec.Tak naprawdę niewiele o nim wiadomo,zaś badacze do dzisiaj spierają się na temat tego ,co stało tu przed nim.Według tradycji zamek miał wznieść książę Henryk Brodaty,który odnalazł w tym miejscu gniazdo sokoła- stąd też nazwa zamku.Warownia została spalona w sierpniu 1434 roku,kiedy rezydował tu brat Hansa von Tschirn.W czasie wojen husyckich Hans ukrył się u brata,zwabił tu dwóch husyckich przywódców i w nocy z 11 na 12 sierpnia 1434 roku wydał ich w ręce wrocławskiego biskupa i Świdnickich mieszczan.Husyci zaś ,w odwecie za zdradę, puścili z dymem Sokolec ,w którym przebywała również żona Hansa.Pod popiołami ma znajdować się złoto ,z drogocennych przedmiotów zgromadzonych tu przez ówczesnych właścicieli.
Jest jednak i druga wersja historii Sokolca.
Zamek miał przetrwać wojny husyckie i zostać siedzibą rycerzy rozbójników .Wiadomo,że w 1508 roku Władysław Jagiellończyk wydzierżawił posiadłości ziemskie razem z zamkiem Antonowi Schoffowi z Chojnika.W dokumentach zostało zaznaczone, że Sokolec jest ruiną .Kiedy brat Fryderyka Wilhelma 3 ,czyli książę Wilhelm,kupił Karpniki,wówczas na skałce nad dawnym zamkiem został postawiony krzyż, wykonano go w hucie w Gliwicach,ma wysokość7 metrów i rozpiętość ramion5,2m.
Ciekawe miejsca i bardzo ciekawe historie ......
POLECAM ???
Pozdrowienia z Dolnego Śląska !!!!
robert ... Klasa produkcja. Jeden minus. Mgliste umiejscowienie danego obiektu. Nie mogłem się doczekać nazwy i lokalizacji. Chyba że to celowy zabieg. By zainteresowani sami doszli do tego ?
Podró?... Boże jak widzę niszczejące dwory to mnie szlak trafia. Ja można było doprowadzić to takiego zniszczenia Polskiego dziedzictwa kulturowego. W moim regionie też są dwory, które niszczeją. Sam Żnin ma też 2 pałace jeden z nich został przerobiony na szkołę a potem sprzedany przez oświatę.
Mariusz... Świetna jesteś
Tylko pogratulować i życzyć sukcesów
Powinnaś mieć swój program w tv
Nikogo lepszego nie znajdą
Szwenda... Przygodowa TV pytanie zdjęcie z 3,14 jest z pałacu w Siemianicach czy z Poręby Żegoty
Adrian ... Widzę, że lubisz ruiny. Pod tym linkiem (: https://www.google.pl/maps/place/56-160+Wysz%C4%99cice/@51.455725,16.5106738,187m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x470f7ed780dc4c83:0x404ad189c1479d6b!8m2!3d51.4604323!4d16.5097696?hl=pl ) znajduje się bardzo stary pałacyk. Odnosi się wrażenie, że wręcz zabytkowy ale nie wiem, czy został zarejestrowany jako zabytek. W pobliżu znajduje się równie stary budynek, który przez starszych mieszkańców nazywany jest "więzieniem". W tej miejscowości jest zlokalizowany również bardzo stary i zabytkowy kościół, obok którego znajduje się swojego rodzaju "pomnik" w postaci betonowego muru z napisami (prawdopodobnie po niemiecku). Historia tej miejscowości może okazać się bardzo ciekawa pod wieloma względami. W razie pytań możesz sięze mną kontaktować na +google (: https://plus.google.com/u/0/116841777432046872747 ) oraz FB (: https://pl-pl.facebook.com/adrian.wasylik) - preferuje FB -

Pozdrawiam gorąco :)
KANEHBO... Ufff te budynki chyba upadly od goraca ;)
Dawid N... Lubię kanały na których prowadzący wie o czym mówi i używa poprawnego języka. 3 mam kciuki za następne odcinki.
Dawid d... Jesteś piękną i mądra kobietą ;-)
Jaros?a... Robisz bardzo ciekawe filmiki, na których widać, że jesteś przygotowana i wiesz o czym mówisz. Ponadto, w ciekawy i krótki sposób przedstawiasz historię miejsc, o których mało kto wie, zostawiając zawsze szczyptę niedosytu wiedzy ... No i, moim zdaniem ten telewizyjny głos również przyciąga widzów :)
Robert ... świetnie , zajmujące bez nudy opowiada :)
Bartosz... Faktycznie te dokumenty byłby bardzo dużo warte fizycznie, historycznie w zasadzie bezcenne :)
Ripper ... pochodze z Poreby a w samym dworze znalazlem malego psa mam go do dzisiaj ;) Pozdrawiam Lara <3
Bastet ... te kraty cię interesowały pomyślałam że to było więzienie wana dla więzinia i odpisz czy to miałam rację
Amelia... Ja mieszkam bardzo blisko tych ruin :D
PrzygodowaTV ciekawostki

PrzygodowaTV ciekawostki

Historia kanału PrzygodowaTV zaczyna się w dniu 2013-11-05 02:46:44.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 24 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 1766547 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 35200 użytkowników.