60. Multitasking w Arduino i czujnik prędkości wiatru N76NF Elektro Maras


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=slzOhgBeQjcNajlepsze komentarze:

Théo S... super video
z lotu ... Te śmigiełka są strasznie drogie na allegro najtaniej 70zł.
Kaczaka... Filmik fajny, ale ja nie rozumiem tego. Skoro anemometr robi "tik" przy każdym okrążeniu to nie lepiej mierzyć czas okrążenia tak samo jak zmierzyłeś czas procedur wyświetlania na oled? Jeśli okrążenie trwa 5s to prędkość 2,4/5 co dałoby wyższą rozdzielczość początkową i płynną pośrednią, tak nie wiadomo co się dzieje między 0-2,4-4,8-7,2. No i w przykładach Arduino jest Debounce pokazujący jak eliminować drgania styków przełączników takich jak klawisze czy własnie kontaktron. Tego millis zresztą używa się właśnie do "wielowątkowości" bez timera sprzętowego wraz z dzieleniem modulo. A najlepiej czas obrotu mierzyć oczywiście w przerwaniu jak w Twoich nowszych filmach. Minęło 2 lata, pewnie dzisiaj byś to napisał inaczej? Może napiszesz? No i przy czasie dłuższym niż 5s/tik to można podać 0. Profesjonalne wiatraczkowe mają wiarygodne pomiary powyżej 0,5 m/s czyli gdzieś 1,2km/h. Kalibracji takiego cuda można też dokonać w samochodzie w bezwietrzną pogodę względem prędkościomierza lub GPS. Raczej to nie jest liniowe i powyżej pewnej prędkości prędkość obrotowa może nawet maleć.
Podbija... witam mam pytanie odnosnie Pilota 4 kanałowego plus odbiornik SC2272 jak podlaczyc aby uruchomić komputer
Shakalk... A jak ktoś mieszka w Polsce to gdzie można dostać taki czujnik prędkości wiatru?
Damian ... Witam . Posiadam dostęp do tego czujnika z strony "Maplin" Czy ktoś jest chętny?
majesgr... Kolego Maras - 20 minuta 2 sekunda mówisz że czujnik jest w stanie zmierzyć 240 km/h i że połamały by się mu łopatki natomiast ja używam tego czujnika już jakiś czas na balkonie gdzie mam otwarty teren a dodatkowo przy wieżowcu są straszne zawirowania wiatru już nie raz okna mi trzeszczały od wiatru dlatego też byłem ciekawy jak mocno wieje u mnie na balkonie.
Jak na razie wiatr sięgnął maksymalnie przy chwilowych porywach 108km/h i łopatki żyją :) Więc nie jest on aż taki słaby :) swoje powinien wytrzymać :)
Wyniki mojej stacji są na https://meteo.avrtech.pl stacja zbudowana na atmega32 program pisany w C
Warto też nadmienić że ten sam model wiatromierza generuje 1 impuls na pełen obrót ale są też takie same modele N76NF które generują 2 impulsy na obrót wtedy nadal jeden pełen obrót będzie wynosił 2,4 km/h ale zliczy już 2 impulsy czyli można zliczać ilość impulsów w ciągu 1 sekundy (ja tak robię) i mam rozdzielczość 1,2 km/h gdyż mój czujnik N76NF generuje 2 impulsy na pełen obrót.
quatium... Ma ktoś może jakieś informacje gdzie aktualnie można kupić tanio tego typu anemometr? Na ebay'u tylko takie za 15$ + wysyłka, na Allegro też nic.
grz3chu... Jest jakiś sposób na zamówienie części z maplin.co.uk do Polski? Czujnik kierunku wiatru, czujnik prędkości i opadów kosztuje tam razem około 100 zł, można więc zrobić pełną stacje pogodową wartą 400 zł i sporo się przy tym nauczyć.
terror... jak ktoś chce się bawić w semafory, wątki, pipki to polecam https://github.com/greiman/FreeRTOS-Arduino
jestess... Właśnie gdyby mierzyć czas pomiędzy jednym stanem wysokim, a drugim czyli długość przerwy/rozwarcia to można uzyskać dokładniejsze pomiary. Bo w tym przypadku pomiar prędkości ma skok co 2,4km/h.
Krzyszt... Witam :-)
1. Mógłbyś podać link do datasheet'a?
bo:
2. Znalazłem dokumentację do czegoś podobnego:
https://www.sparkfun.com/products/8942
i cytat:
"Anemometer
The cup-type anemometer measures wind speed by closing a contact
as a magnet moves past a switch. A wind speed of 1.492 MPH (2.4
km/h) causes the switch to close once per second."
Czyli, że w w/w przypadku wiatr wiejący z prędkością 2,4 km/h powoduje zamknięcie kontaktronu raz na sekundę.
3. Ergo: Licz od nowa.

Wynika, że jednak będziesz musiał przeprosić się z funkcjami "Timer" i "Interrupt" czy jak tam one się w Arduino nazywają. Powinieneś utworzyć "pudełko czasowe" odmierzające 1s lub (jeszcze lepiej) kilka sekund a w nim liczyć impulsy, najlepiej przy wykorzystaniu przerwania  sprawdzającego wystąpienie zbocza opadającego lub narastającego.
Niestety arduino widziałem na obrazku, więc dokładniej Ci nie wytłumaczę, ale uważam, że dasz sobie radę :-)
Pozdrawiam Krzysiek
Dawid P... To nie jest taki stricte multitasking, w przypadku gdybys mial 500 diod(opcja hardcore) twoje opoznienie podczas wykonywania petli wynioslo by spora ilosc czasu(koszt wykonania operacjii) przez co nie byly by to rowne odcinki czasu:-(  Zrob cos o multithredingu np: jest 5 diod i one sie gasza i zapalaja(tak w wezyku) to bylby 1 watek, drugi watek obslugiwal by(asybnchronicznie) kliknienie w przycisk i zapalal jakas inna diode. Miroslaw Kardas cos tam tlumaczyl ale jak dla mnie zbyt zawile i nic nie zrozumialem, moglbys cos takiego zrobic? mam fajny projekt w glowie zeby go zrealizowac potrzebuje wiedzy z tego zakresu.(to chyba podchodzi pod przerwania)
Ficraft... przez 999 ms jest nic a później jest HAJ :P Kocham Atmegę
youtuba... Jako czujnika używanego kierunku wiatru?
Andrzej... Właśnie stałem się posiadaczek takiego czujnika wiatru, dodatkowo czujnika opadów deszczu N77NF i czujnika kierunku wiatru N81NF :D Teraz tylko będę musiał znaleźć czas by ogarnąć te i inne pomysły :)