NA ŻYWO: Warszawski Łuk Triumfalny 1920 2020 Jan Pietrzak, Marek Skrzyński, Wojciech Zabłocki Blogpressportal


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QB_W6w8DIOQNajlepsze komentarze:

Piotr P... Zwycięstwo jest kwestią mentalności , umysłu . Taki jest początek i jak widzę, tak jest w istocie . De Gaulle po drugiej wojnie powiedział , że "Francja jest wielka" , i była wielka , koniec kropka , to nie był temat do publicznej dyskusji . Po prostu "zamknąć mordy" . Chociaż wszyscy wiedzieli i wiedzą , że Francja nie zapisała zbyt chwalebnych kart , odnośnie swojego udziału w tamtej wojnie . Ale takie było zapotrzebowanie narodu , jakbyśmy dziś powiedzieli społeczeństwa i Generał doskonale wyczuł te nastroje .
defekt1... Apeluję o wciągnięcie w inicjatywę całego społeczeństwa. Jaki problem z ogłoszeniem konkursu? Kurski na pewno ogłoszenie by puścił. Niech od początku do końca wszystko toczy się na szerokim forum, wraz z wyrażeniem woli przez naród (jeśli chodzi o ostatczeną formą artystyczną). Nie pozwólcie by pomnik był identyfikowany z jedną stroną politcyzną i by była kwestionowana jego wartość artystyczna. Koncepcja i nawet sam projekt mi się podoba, ale musi mieć szerokie poparcie społeczne. Niech bedzie powszechne głosowanie. Niech to będzie pomnik zaakceptowany demokratycznie przez większość, w końcu ma upamiętniac zwycięstwo demokracji nad totalitaryzmem.
Luke Ko... Maja moje pelne poparcie originalna lokalizacja generalnie nie daje na jakies tam zbiorki ale taki projekt to nasz obowiazek aby wesprzec taka wspaniala rzecz
Renata ... Podoba mi się bardzo-popieram.
Kathy S... Dodajmy ze pisma architektoniczne na calym swiecie napisza i pokaza taki projekt szerzac wiedze o naszej historii i perfidii Rosjan ktorzy udaja ze stale zachod ich atakuje
Kathy S... Pan Skrzynski ma racje - zadnych komkursow. Jak mowia architekci wielblad jest koniem zaprojektowanym przez komisje. - komisje konkursowe sa pelne sprzecznych interesow i wygrywa srednia czyli miernota. Pomysl Pana Skrzyneckiego jest genialny - ten projekt bedzie magnesem turystycznym. Statua Wolnosci tez jest na wodzie i zapchane statki dowoza ludzi. Na szczycie koniecznie kawiarnia i restauracje
Michal ... Jeżeli można coś zasugerować, to proponuję wziąć przykład z Tow. Wissarionowicza i uczynić z Łuku Triumfalnego obiekt użytkowy. Dla przykładu może to być most.
Zbignie... Jestem przeciwnikiem burzenia Pałacu Kultury, ale zwolennikiem budowy Łuku Triumfalnego na Placu Defilad.  Wymowa tego pomnika w jakimś stopniu przekreśliła by wymowę tego zabytku , który stał by za nim. Myślę że architektonicznie można by tak zaprojektować ten pomnik, żeby on się tam zmieścił i przyćmił Pałac Kultury.
Moja Oj... Projekt Pana Skrzyńskiego jest bardzo dobry, taki symboliczny.
MrWitez... Wolałbym coś na kształt paryskiego łuku . Ten projekt jest po prostu brzydki. Zaproście do komitetu budowy księcia Jana Żylińskiego z Londynu. On chce zasponsorować piękny łuk tryumfalny a jako miłośnik klasycyzmu na pewno zadba żeby był piękny.
Bartek ... Pan, ktory mowil o przykladzie Opery w Sydney (Australia), jako projekcie zrealizowanym bez konkursu, mija sie kompletnie z prawda. Byl konkurs ogloszony przez Premiera Australii Cahill'a i wygrany w 1957 roku przez malo jeszcze znanego dunskiego architekta Jorn'a Utzon'a (1918 - 2008).
Malgkoz... wspaniały pomysł
MK Cebu... Sorry ale to jest estetyczne dno. Dlaczego wszystko co patiotyczne MUSI zawsze kojarzyć się z kiczem? Gdy porównamy go z innymi łukami to odrazu widać brak rzeżb opowiadających historie tego triumfu. Łuk na rzece z definicji trudno dostępny, (rozumiem że zwiedzający mają wpław do niego płynąć) architektonicznie strasznie prosta budowla która nie będze zapadać w pamięć. Zwięczony koroną która nie ma nic wspólnego z II RP która to monarchią nie była. Pomysł zbudowania pomnika na rzece jak rozumiem jest spowodowany jakimiś skojarzeniami autora, pytanie czy takie same skojarzenia będzie miał turysta. Moim zdaniem nie. Turysta zobaczy toen łuk i pomyśli o stojących gaciak po kostki w wodzie. Każdy kto był w Rzeszowie pewnie kojarzy wielką pizde. To pomnik chyba przyjażni Polsko radzieckiej czy jakoś tak. Juz nikt nie pamięta co jego forma miała symbolizować zato każdy widzi że pomnik ten wygląda jak wagina.
Na koniec taka wisienka. PiS ma zamiar wydać grube miliardy na udrożnienie rzek z zamiarem spływania barek itd. W tym samym czasie ktoś inny stawia budowle która zatamuje jakikolwiek ruch na tej rzece. Gratuluje.
Albo robimy porządny łuk na jednym z Warszawskich rond albo błagam was odpuście sobie ten kicz.
PiS PO ... popieram!! im większy, piękniejszy i droższy - tym lepszy!!!!
abiotic... Tylko kretyn może proponować zburzenie PKiN- najciekawszej budowli W-wy i to jeszcze jak solidnie wybudowanej. No ale pewnie żaden z dziadków nie był w środku bo utraciliłby swoją dziewiczą czystość. Pomnik Bitwie się należy ale ten projekt to będzie koszmarek
andrzej... Początkowo była mowa o łuku spinającym oba brzegi Wisły. Wyobrażam sobie prosty łuk, bez żadnych ozdobników, jako że w prostocie piękno i elegancja. Coś w stylu łuku triumfalnego w St. Louis (Gateway Arch), tyle, że w poprzek rzeki, ponad nią. Niechby nawet, z wiadomych względów, zakotwienie tkwiło jeszcze w wodzie, tuż przy brzegu. Bardziej mi się taka koncepcja podoba, niesie mocniejszy przekaz: połączenia - zjednoczenia! Natomiast pomysł budowy "w Wiśle", w rzece - rewelacyjny!!!!
Była mowa o tarasie widokowym na szczycie, była mowa o czymś rzeczywiście dużym. Wyobrażam sobie, że na sam łuk możnaby się dostać rodzajem kładki, estakady, której ubabrana kłamstwami HGW (nie umiem tej jędzy inaczej nazywać głośno, w myślach tak...) już nie mogłaby zablokować. I to z obu stron; praskiej i lewobrzeżnej! Wewnątrz rodzaj windy-platformy (zmieniający się kąt nachylenia!).
Już widzę te knajpki, te sklepy z patriotycznymi gadżetami, wystawy, może jakieś estrady na okolicznościowe (i nie tylko) imprezy (jedna z nich koniecznie im. Jana Pietrzaka!)... I ten ruch przy podstawach łuku - to byłby autentyczny biznes i to po obu stronach rzeki! A jednocześnie wspaniały symbol i upamiętnienie.
Jestem pewny, że narodziłaby się tradycja bywania na Łuku Warszawskim, rodzaj dobrze pojętego snobizmu patriotycznego...

Przemyślcie panowie, szczególnie polecam ten pomysł panu Jankowi wraz z wyrazami szczerego szacunku za konsekwentne działania. Może pan Marek zaproponuje alternatywną koncepcję? Powodzenia, w imieniu wszystkich prawdziwych Warszawiaków, w tym i swoim!
Long Pr... 44:09 Nie jestem przeciwnikiem pomnika, ale ten projekt to jakieś babilońskie gówno, aszery z jasnej góry! CHORE. Niczego się nie uczycie, zwolennicy królowej niebios? Ile lat będziecie zwodzić ten naród tyle niech wam Chrystus odda razów. Amen.
Jerzy W... Piękny pomysł i Daj Boże szybko zrealizowany !!!
Cyprian... Uważam , że jest to genialny pomysł . Cud Nad Wisłą będzie miał Pomnik Nad Wisłą . Boję się , że zaraz zaczną się sypać" lepsze " pomysły , które zniszczą cała ideę . Jestem za wizją pana Jana Pietrzaka i pana Marka  Skrzyńskiego . Zapraszam wszystkich , aby niniejszym wpisem rozpocząć akcję popierającą  dopisując odpowiedzi do komentarza . JESTEM ZA tą wspaniałą ideą . PANIE JANIE SZCZĘŚĆ BOŻE !  BŁAGAM , NIE  ROZWADNIAJCIE TEJ IDEI WSPANIAŁEJ NIEPOWAŻNYMI SPORAMI .
Jan Now... CHYBA NIGDZIE NIE MA TAK USYTUOWANEGO POMNIKA NA ŚWIECIE? "WSPANIAŁA MYŚL, GODNA POPARCIA WSZYSTKICH CZUJĄCYCH PO POLSKU!!!