KALENDARZ HISTORYCZNY 5 VII BITWA POD WAGRAM JATKA WIĘKSZA NIŻ POD BORODINO Telewizja Republika Kalendarz Historyczny


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=N_h_0XmyMQENajlepsze komentarze:

Kamil P... Napoleon l był wielkim wodzem.Jednak miał też bitna armię. Dlatego przez na pewien czas stłukł naszych zaborców.
Szkoda, że dziś w niektórych rejonach Polski honoruje się nazwami i pomnikami oręż pruski.
Eglador... Antoine-Charles de Lasalle należał do słynnych les beaux sabreurs (pięknych rębaczy) epoki napoleońskiej – brawurowych, romantycznych, odważnych i inteligentnych generałów lekkiej kawalerii. Do tego elitarnego grona zaliczali się obok niego – Louis Pierre Montbrun, Sainte-Croix i Colbert. Żaden z nich nie przeżył upadku Cesarstwa.

Lasalle zwykł mawiać: "Huzar, który dożył trzydziestki, jest zwykłym dekownikiem". W chwili śmierci miał 34 lata.
Mariusz... Cała ludzkość to potomkowie Noego, a toczymy ze sobą wojny.
Andrew ... Kalendarz historyczny to świetny pomysł na program. Był potrzebny, nie pamiętam tak ciekawej krótkiej acz treściwej formy przypominania historii. Dzięki dla pomysłodawców i prowadzących! Pozdrawiam! :)
Slawomi... Drogi Panie Gromadzki, drogi Panie Rosalak! Ogladam regularnie Wasz swietny Kalendarz Historyczny Telewizji Republika i bardzo mi sie podoba, gdyz przybliza nam piekne, chwalebne a czasem i tragiczne epizody historii dzien po dniu. Piekny pomysl! Musze Wam jednak dzisiaj zwrocic uwage na kilka drobnych bledow, ktore wkradly sie do dzisiejszego odcinka. Po pierwsze: Bitwa pod Wagram trwala dwa dni, a wiec rozstrzygnela sie 6 lipca, gdyz 5 trwala przeprawa Francuzow przez Dunaj i pierwsze starcia rozegraly sie dopiero poznym wieczorem. Po drugie straty: Ogolnie wynosily one okolo 75 tysiecy ludzi, z czego okolo 15 tysiecy zabitych. Reszta to jency i w ogromnej liczbie ranni, z ktorych oczywiscie czesc pozniej zmarla. Ale prosze nie mieszac pojec "straty" z "zabitymi", gdyz nie sa rownoznaczne. Po trzecie: Austriacy nie walczyli o utrzymanie Wiednia i nie mieli go "za plecami". Napoleon skapitulowal przed Napoleonem juz 14 maja a wojska austriackie mieli go jak najbardziej przed oczami. I po czwarte, najwazniejsze i najbardziej razace, to Francuzi mieli zdecydowana przewage na polu bitwy - 180 tysiecy, przeciwko 130-140 tysiacom wojsk austriackich. Plan arcyksiecia polegal na wciagnieciu czesci wojsk francuskich na polnocny brzeg Dunaju, odcieciu od rzeki i zniszczeniu. Wiaze sie z tym pewna anegdota. Podczas rozmowy arcyksiecia i cesarza, cesarz zapytal o plan a arcyksiaze wyjasnil, ze chce przepuscic Francuzow przez Dunaj, na co cesarz wyrazil obawe "byleby ich nie wpuscic za duzo"... Napoleon zaskoczyl wszystkich przerzucajac swoje wojska blyskawicznie i rozwijajac je jeszcze tego samego dnia w gotowosci do stoczenia bitwy.
Serdecznie lubie Wasz program i zawsze chetnie go ogladam, ale musialem z racji pracy i zainteresowan, zareagowac.
Pozdrawiam serdecznie
Slawomir Konik
Telewizja Republika Kalendarz Historyczny ciekawostki

Telewizja Republika Kalendarz Historyczny ciekawostki

Historia kanału Telewizja Republika Kalendarz Historyczny zaczyna się w dniu 2013-03-09 22:38:25.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 2812 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 15120658 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 27400 użytkowników.