KALENDARZ HISTORYCZNY 18.VII BUNT NAPIERSKIEGO Telewizja Republika Kalendarz Historyczny


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=cIsN0GzWEM8Najlepsze komentarze:

Maciej ... Szkoda , że szlachty co kolaborowała ze Szwedami nie nabijano na pal.
Janusz2... Napierski był bohaterem.
Halk Sa... Zbójnicy podhalańscy byli to ludzie kochający wolność i potrafiący walczyć. Często byli to zbiegli chłopi. Stanowili odpowiednik Kozaków Zaporoskich. Jeżeli ktoś miał poprowadzić bunt chłopów pańszczyźnianych na terenach Korony to właśnie oni. Jak w Rzymie bunt rozpoczęli gladiatorzy czyli ta część niewolników która znała się na walce.
Halk Sa... O wydarzeniach tych opowiada wspaniały film "Podhale w ogniu" z 1956 roku
Halk Sa... Wieczna chwała dla Aleksandra Napierskiego, Stanisława Łętowskiego, Marcina Radockiego - przywódców powstania chłopów podhalańskich z 1651 roku! Twierdzenie, że byli to "zdrajcy" nie ma podstaw. Łętowski był sołtysem, brał udział w pierwszym powstaniu chłopskim (1629-1633). Radocki nauczycielem, prawdopodobnie związanym z radykalnymi arianami i obrońcą chłopów przez bezprawiem. To byli ludzie, którzy dobrze znali swoją ziemię i mieszkańców Podhala.
Totilla... Do zwalczenia buntu Kostki Napierskiego zostało"oddelegowanych" 2 tys. konnych spod Beresteczka. Te znaczne przecież siły mogły zaważyć na losach zbliżającego się spotkania. W dodatku Chmielnicki dezinformował Chana,że są to oddziały Polaków, które rzekomo "zdezerterowały" z pola bitwy z obawy przed spotkaniem z Kozakami i Tatarami.Dlatego Tatarzy tak ostro szturmowali Polaków podczas trzydniowej bitwy.Sabotaż sprytnego Chmielnickiego więc został w pełni wykorzystany. Na szczęście Polacy wraz wygrali.
Bubo Bu... W Gdyni jest taka ulica...wstyd!
diassss... Napierski wydaje się być wspaniałym człowiekiem. Być może poznał szlachecki zamordyzm i jako wrażliwy człowiek z ideałami chciał to zmienić. Nie udało się wówczas, trzeba było czekać jeszcze długo aby znieść niewolnictwo chłopskie w Polsce. Niestety przegrani historii nie piszą, a jak widać prowadzący czytają historię literalnie. :)
Math Zu... Dlaczego ten prowadzący tak chamso wcina się swojemu rozmówcy? Bolą uszy. Jedna rada drogi Panie, dziób w ciup jak druga osoba mówi.
Telewizja Republika Kalendarz Historyczny ciekawostki

Telewizja Republika Kalendarz Historyczny ciekawostki

Historia kanału Telewizja Republika Kalendarz Historyczny zaczyna się w dniu 2013-03-09 22:38:25.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 2812 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 15120658 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 27400 użytkowników.