KALENDARZ HISTORYCZNY 18.VII BUNT NAPIERSKIEGO - Telewizja Republika Kalendarz Historyczny


KALENDARZ HISTORYCZNY 18.VII BUNT NAPIERSKIEGO ZAMÓW 90 dniowy dostępu do naszego serwisu wideo on line! Opłata wynosi TYLKO 19,90 zł. ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE: Zachęcamy też do nabywania kart klubowych, dzięki którym uzyskacie dostęp do serwisu na cały rok,
Najlepsze komentarze do filmu "KALENDARZ HISTORYCZNY 18.VII BUNT NAPIERSKIEGO":

Math Zu: Dlaczego ten prowadzący tak chamso wcina się swojemu rozmówcy? Bolą uszy. Jedna rada drogi Panie, dziób w ciup jak druga osoba mówi.
diasssssssssssssss: Napierski wydaje się być wspaniałym człowiekiem. Być może poznał szlachecki zamordyzm i jako wrażliwy człowiek z ideałami chciał to zmienić. Nie udało się wówczas, trzeba było czekać jeszcze długo aby znieść niewolnictwo chłopskie w Polsce. Niestety przegrani historii nie piszą, a jak widać prowadzący czytają historię literalnie. :)
Bubo Bubo: W Gdyni jest taka ulica...wstyd!
Totilla2008 Tylko prawda jest ciekawa: Do zwalczenia buntu Kostki Napierskiego zostało"oddelegowanych" 2 tys. konnych spod Beresteczka. Te znaczne przecież siły mogły zaważyć na losach zbliżającego się spotkania. W dodatku Chmielnicki dezinformował Chana,że są to oddziały Polaków, które rzekomo "zdezerterowały" z pola bitwy z obawy przed spotkaniem z Kozakami i Tatarami.Dlatego Tatarzy tak ostro szturmowali Polaków podczas trzydniowej bitwy.Sabotaż sprytnego Chmielnickiego więc został w pełni wykorzystany. Na szczęście Polacy wraz wygrali.
Halk Sava?ç?: Wieczna chwała dla Aleksandra Napierskiego, Stanisława Łętowskiego, Marcina Radockiego - przywódców powstania chłopów podhalańskich z 1651 roku! Twierdzenie, że byli to "zdrajcy" nie ma podstaw. Łętowski był sołtysem, brał udział w pierwszym powstaniu chłopskim (1629-1633). Radocki nauczycielem, prawdopodobnie związanym z radykalnymi arianami i obrońcą chłopów przez bezprawiem. To byli ludzie, którzy dobrze znali swoją ziemię i mieszkańców Podhala.
Halk Sava?ç?: O wydarzeniach tych opowiada wspaniały film "Podhale w ogniu" z 1956 roku
Halk Sava?ç?: Zbójnicy podhalańscy byli to ludzie kochający wolność i potrafiący walczyć. Często byli to zbiegli chłopi. Stanowili odpowiednik Kozaków Zaporoskich. Jeżeli ktoś miał poprowadzić bunt chłopów pańszczyźnianych na terenach Korony to właśnie oni. Jak w Rzymie bunt rozpoczęli gladiatorzy czyli ta część niewolników która znała się na walce.
Janusz2018: Napierski był bohaterem.
Maciej Z: Szkoda , że szlachty co kolaborowała ze Szwedami nie nabijano na pal.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=cIsN0GzWEM8