KALENDARZ HISTORYCZNY 1.IX KAWALERIA I PIECHOTA PRZECIW "ŻELAZNYM WOJSKOM" Telewizja Republika Kalendarz Historyczny


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7AUWueJFXYsNajlepsze komentarze:

Kasia F... teraz tez tak bedzie Polacy nigdy nie stawiali na wlasna armie i dlatego nawet gowniarze nas bili.18 lat temu putin dochodzi do wladzy i od razu rzuca sie niejako na odbudowe armi czerwonej a jaki jest odzew ze strony polski???likwidacja poboru do wojska mlodziezy,masowe zwolnienia w armii,likwidacja zakladow zbrojeniowych Polak zawsze madry po szkodzie.Osobiscie uwazam ze Polska moglaby chociaz w malym stopniu utrudnic zajecie terytorium polski przez czerwonoarmistow ale rzad musialby zakupic ok 3mln.mozdzierzy u Szwedow CARL GUSTAV M3 oraz znaczne poklady amunicji do tych mozdzierzy---jesli sie nie da kupic to polski przemysl zbrojeniowy powinien skopiowac ta genialna,potwornie razaca bron.Gdyby Polska armia i oddzialy OT mialyby 3mln.takiej broni to gwarantuje ani rosja,niemcy,izrael itp.nie dotknelyby polski
Beldows... Największym problemem "września" był sztab generalny z marsz. Śmigłym-Rydzem na czele, który 7 dnia wojny stracił całkowicie dowództwo nad swoimi siłami. Dalej to była wojna lokalnych watażków ze zwartym i dobrze dowodzonym przeciwnikiem.
Jakub P... Panowie w wielu kwestiach się mylą. O ile jednak red. Rosolak próbuje coś wyjaśnić, to ciągle wchodzi mu w słowo red. Gromadzki.
Andrzej... Witam. Niemcy najbardziej obłowiły się militarnie zagarniając przemysł zbrojeniowy
Czechosłowacji. Bez tego przemysłu Hitler nie rozpoczął by wojny. Wyposażenie i amunicja dla 30 dywizji piechoty. Prawie trzysta nowoczesnych czołgów z armatami 37 mm które we wrześniu stanowiły wyposażenie dwóch dywizji lekkich. Przypominam że czołgów z działem 37 mm Niemcy mieli swoich przed zajęciem Czechosłowacji aż około 36 sztuk!. Polska we wrześniu 1939 musiała walczyć ludnościowo z dwoma państwami ( Niemcy, Austria) przemysłowo z trzema ( Niemcy , Austria, Czechosłowacja). Nie mówiąc już o wydłużeniu frontu itp. Dlaczego tak się stało i polityka zagraniczna państw Europejskich w tym czasie to już zupełnie inna historia. Pozdrawiam.
Kamil B... Skoro byliśmy słabsi i wiedzieliśmy o tym to po co było zrywać niepisany sojusz z Niemcami ? Polska miała do wyboru albo ograć wszystkich i wygrać albo zostać ograna i przegrać. A dzisiaj taka kampania nie byłaby wrześniowa tylko kilkudniowa bo nie ma to jak finansować emeryturę 40 letnim bykom z mundurówki którzy robili w biurokracji albo są po WATie.
Piesces... Swietny odcinek !!
Piotr J... Niby to prawda, ale jednak:
Polacy/ i tu ciekawostka/ wyposażeni byli w najnowoczesniejsze w swej klasie na swiecie, czołgi 7TP w odróznieniu od przestarzałych niemieckich PzKmpfW 1 i 2
Podobnie samoloty PZL "Łoś"- niestety problemem była tu ilość..
Porównanie ilości kawalerii nie za bardzo odpowiada prawdzie: W Armii
Polskiej Kawalerii sensu stricte, było stosunkowo niewiele, natomiast resztą był piechota przemieszczająca sie na koniach- a to różnica
Piechota tez była lepsza od niemieckiej , bardziej zahartowana i lepiej wyszkolona
Ok. 15 wrzesnia wobec tężejącej obrony i wyczerpywaniu przez Niemców materiałów pędnych dochodziło do walk piechoty z piechotą , a tu już Polska miała duże szanse.
Niestety potem był 17 wrzesnia, i wszelkie porównania tracą sens.
Świadectwo gen.Kutrzeby nie jest takie znowu wiarygodne, wbrew powszechnym mniemaniom , dowódcą był słabym, i najprawdopodobniej takimi stwierdzeniami "dodawał sobie ducha", w ogóle sporą odpowiedzialność za wrzesień ponoszą generałowie.
Kemod A... ...dzięki za pamięć...

przywróćmy logikę i etykę do szkół...
"edukacja, to nie mistyfikacja"
pierro ... Niestety Polacy mając w pamięci zwycięską wojnę polsko-bolszewicką osiedli na laurach, tkwiąc w błędnym przekonaniu że Niemcy obłożone sankcjami militarnymi nie stanowią zagrożenia, a sojusz z Francją gwarantuje bezpieczeństwo od ZSRR. Po dojściu Hitlera do władzy było już za późno na modernizację armii, więc nasze "elity" ratowały się "sojuszami" które okazały się gwoździem do trumny. Tak więc zostaliśmy sami, przewyższeni liczebnie i technologicznie.
†Melk... Można było tego uniknąć ale Polaczki jak zwykle muszą zrobić loda Anglosasom