Fundamenty Ekonomii #07 Dlaczego jesteśmy najbogatsi w historii namzalezy.pl


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GY_GY4UmrnsNajlepsze komentarze:

namzale... Kanał „nam zależy” działa aktywnie od 2012 roku. W przeciwieństwie do wielu innych inicjatyw dziennikarskich nasza działalność nigdy nie była wspierana przez fundusze publiczne. Dobrowolna pomoc naszych Widzów jest bardzo istotna dla dalszego funkcjonowania i rozwoju naszego kanału. Więcej tutaj: https://namzalezy.pl/wsparcie/
Byba88... Ciekawa wypowiedź
Mahashi... Wspomniałeś o Wielkiej Brytanii i bajecznej industrializacji. A co z wyzyskiem ludzi tamtych czasów, doprowadzania ich prawie do śmierci głodowej?
on34343... Nie deprecjonując pozostałych wymienionych przez Ciebie czynników, uważam, że jednak nie doceniasz czynnika geograficznego.

Korea i Wielka Brytania wbrew pozorom mają sporo geograficznych cech wspólnych, z których najważniejszym jest otwartość na morskie szlaki handlowe, które z jednej strony dają większą wolność wyboru kontrahenta i mniejszą zależność od sąsiadów (jak w przypadku szlaków lądowych) a z drugiej strony zapewniają dużo mniejsze koszta transportu dóbr niż w przypadku transportu lądowego. Również wody śródlądowe, dzisiaj już nie tak często, ale w przeszłości bezwzględnie - funkcjonowały przecież jako autostrady handlu śródlądowego pozwalając na handel poprzez dużo większe jednostki niż wóz zaprzęgnięty koniem. Nie mówiąc już o wpływie wody i w ogóle klimatu czy jakości lokalnej gleby na ilość dóbr jaką można było wyprodukować z ziemi.

Z jakiegoś powodu, głęboki interior kontynentów jest prawie zawsze dużo biedniejszy niż wybrzeża. Z jakiegoś powodu życie gospodarcze Egiptu kwitło wzdłóż Nilu a nie na pustyni. Wyjątki wiążą się z reguły z wysokim zapotrzebowaniem na lokalny, schowany w ziemi surowiec (znowu geografia) i z reguły to życie gospodarcze regionu zaczyna zamierać, jeśli ziemia nie ma nic innego do zaoferowania a skończyło się poprzednie prosperity.
Antek S... 600$ nie jest wszedzie rowne bo na ukrainie kupisz za to wiecej jedzenia niz w usa
penetru... Pułapka maltuzjańska to błędna teoria która upadła wraz z rewolucja przemysłową, więc jako fałszywą teorię należałoby ją pominąć.
monio61... odcinek o dochodzie podstawowym?
Andrzej... Dobry i ciekawy odcinek.
SaycoRa... Wg tej gnidy Morawieckiego Korea Południowa się już nie rozwija bo wpadła w "pułapkę średniego dochodu" i on jako mąż stanu będzie nas w̶ł̶a̶s̶n̶ą̶ ̶p̶i̶e̶r̶s̶i̶ą̶ naszą krwawicą, w̶ł̶a̶s̶n̶y̶m̶i̶ ̶p̶i̶e̶n̶i̶ę̶d̶z̶m̶i̶ naszymi pieniędzmi przed tą pułapką bronił robiąc autka na baterie w skali 1:1 i D̶o̶r̶n̶y̶ drony.
Jak to jest z tą "pułapką średniego dochodu"?
Ja sądzę,że nawet jeśli ona istniej to np. bogate Niemcy mogą sobie w nowe technologie inwestować i sprzedawać je potem za ogromne pieniądze (solary,wiatraki itp.) bo ich kraj już dawno po wojnie odbudowano,a my wciąż się rozwijamy i zamiast obniżać podatki by rozwój trwał i klasa średnia (nawet z tym średnim dochodem) zwiększała się liczebnie to będziemy budować nowe Centralne Okręgi Przemysłowe,Centralne Porty Lotnicze itp. na koszt podatników.
P Budzi... Powiazanie rozwoju technologii z przyrostem naturalnym trafne. Widzę problem z podziałem dóbr. Technologia do przodu przyrost naturalny też a głodujacych przybywa. Średnie statystyczne wypadają świetnie. Średnia świetnie ukrywa problemy.
Wojciec... pytanie ? : Dlaczego żodyn "ekonomista" nie jest miliarderem ???
Laskuna... Spoko książka: "Bogactwo i nędza narodów" - Landes David S. Trochę bardziej popularnonaukowa niż naukowa. Taki przekrój historii ekonomi / rozwoju przemysłowego w różnych częściach świata, jest sporo historii konkretnych osób opisanych przez co dobrze się to czyta.
hexx555... Pytanie, na ile miarodajne jest to przeliczenie dawnego dochodu na współczesne dolary. Mieszkaniec starożytnego Rzymu, skoro, żył i zostawił potomstwo liczniejsze od niego samego, to musiał zarabiać dość by wykarmić przynajmniej siebie i dzieci, a do tego zakupić czasem coś jeszcze, ubranie, sandały, narzędzia, opał. Jeśli to był ekwiwalent współczesnych 600$, to coś nie gra, bo za tę kwotę obecnie nie da się kupić żywności (najprostszych produktów) w ilości wystarczającej do rocznego wyżywienia nawet jednej osoby. Może na kilka miesięcy by wystarczyło dla jednej osoby, ale nie dla kilku na rok. Więc coś się nie zgadza.
Klops M... Bardzo ciekawy odcinek! Dziękuje za świetną pracę ;-) z niecierpliwością i nadzieją czekam na rozwinięcie tematu.
Settino... Czytał pan książkę „Jałowy pieniądz”? Jeśli tak co o niej pan sądzi.
Pozdrawiam :)
Mir Now... Nie zgodzę się z paroma uproszczeniami. W średniowieczu chłop nazwijmy go panszczyznianym, płacił 10% podatku dla właściciela ziemskiego, z tego co wyprodukowal. Polecam dla rozrywki filmik Thierry Jones z Pythona, średniowiecze - chłopi. Bardzo pouczajacy.
Aleksy ... Wolność DO podejmowania decyzji? No to fajną macie wolność.
wSpalon... spoko, ale strasznie przynudzasz
BudzikT... Czy twoim zdaniem w Polsce jest szanowane prawo własności?
Konserw... W końcu, czemu tak długa przerwa była ?