EKONOMIA KRADZIEŻY POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 7 historia sztuki


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8UfBlBH5WJ4Najlepsze komentarze:

Ja Tylk... Cudowne to jest kompendium wiedzy. Pana wykłady powinny być obowiązkowe na zajęciach socjologi i logiki.
Andrzej... "Targowanie się jest próbą wzajemnego oszukania się" - to jak się ma kształtować cena - państwowy urzędnik ma określać po kosztach? Podobnego nonsensu dawno nie słyszałem.
Sugar... Po prostu: "pieniądz za nic" demoralizuje. To tak jak, z za przeproszeniem, słynnymi amerykańskimi nierobami - rodziną Kardashianów. Te kobiety nie robią NIC użytecznego, wręcz odwrotnie. Pieniądze czerpią z "bycia kimś znanym", z występowania w żenującym reality show i w ten sposób zarabiają miliony dolarów. Użyczają swoje twarze reklamom, "projektują" ubrania i kosmetyki (czyt. : ktoś to za nie robi) a pieniądz spływa. Najmłodsza z córek (lat 21) będzie niedługo miliarderką. To obrzydliwe, niemoralne i jest kpiną najgorszego sortu z etosu pracy. No bo przecież panie o trybie życia "dam do towarzystwa" zarabiają o niebo więcej niż ciężko pracujący ludzie: naukowcy, górnicy, lekarze czy śmieciarze.

Warto zwrócić uwagę, na wynikający z tego fenomen tysięcy profilów na YT, na których młode panienki naśladują rzeczoną rodzinę K. robiąc filmiki o robieniu makijażu, kupowaniu ubrań i wydawaniu pieniędzy. Dzięki olbrzymiej oglądalności, takie youtuberki zarabiają krocie nie musząc robić absolutnie NIC. W całym tym procederze biorą udział wszelaki firmy, czyniące z tych biednych młodocianych próżniaczek, żywe reklamy swoich produktów (poprzez chociażby wysyłanie im produktów za darmo, czy w zaawansowanych przypadkach, po prostu płacenie wprost). Jakież to demoralizujące!
Jak w dzisiejszych czasach przekazać młodym ludziom uczciwość jako zasadę, skoro nieroby, nieuki, tępaki i pasożyty niemalże "od małego" są dokarmiane przez ten cały system, i co gorsza - podziwiane za osiągnięty "sukces"? Tak jak Pan powiedział, dzisiaj wysyłany jest komunikat - praca jest dla frajerów. I to jest bardzo bolesne. :-(
Skwa?cz... NO NIE!
Szanowny Panie, popełnia Pan istotny błąd przy wyjaśnieniu mechanizmu spekulacji. Przecież jeżeli ktoś zarobił na spekulacji te 100 milionów złotych, to nie dlatego, że je sobie wydrukował, tylko dlatego, że ktoś mu zapłacił za konkretną część majątku jakiegoś przedsiębiorstwa, za konkretne aktywa (tzn. akcje danego przedsiębiorstwa), które on wcześniej nabył, a więc poświęcił swoją wolność, zdobywając środki na nabycie tych aktywów.
Jeżeli ów spekulant nabył te aktywa po niższej cenie niż teraz sprzedaje, to faktycznie się wzbogacił, ale nie kosztem wolności tego, kto później dostarcza mu jakieś dobra, tylko kosztem wolności innego inwestora giełdowego, który wcześniej skądś miał owe 100 milionów (w domyśle: wytworzył jakieś dobra, a więc poświęcił swoją wolność).
Kreacja pustego pieniądza to zupełnie inna sprawa.
Opisany przykład spekulacji nie ma nic wspólnego z kradzieżą. Hazard, zakład, ryzyko - tak. ALE NIE KRADZIEŻ!
Maria K... W całości zgadzam się z Pana wykładem, zawsze tak myślałam; jednak czułam się winna i zniewolona przymusem ekonomicznym pobierając wynagrodzenie za pracę pozorną czyli tzw biurową, której celem było i jest utrzymywanie niewolnictwa poprzez utrudnianie bezpośrednich relacji w wymianie dóbr materialnych i duchowych, do których zaliczam wszystkie osiągnięcia myśli ludzkiej eliminujące ból i cierpienie a wyzwalające radość i wdzięczność. Dziękuję i pozdrawim
Mariusz... Moze ten Pan ma coś wartościowego do przekazania, jednak jego sposób komunikacji jest tak odpychajacy, teoretyczny, sztywny i akademicki ze cieżko sie tego słucha.
To co chce rzec ten mówca mozna zawrzec w 5minut.
Mariusz... ze spekulacji nie generuje się pustego pieniądza, tylko wygrywa się go od innych gorzej grających w spekulację. Pusty pieniądz mogą jedynie generować banki centralne.
wilq9 9... mam wrażenie, ze pan Karon "krytykując" marksizm w sposob przebiegly i podstepny go promuje. Te pojecia "kradziezy" efektow czyjejs pracy itd... krytyka spekulantow czyli de facto krytyka handlu i dochodow z niego... co to ma byc? Lenin?
Pawe? P... Do tego odcinka Pana wykłady były spójne i dość logiczne. Jednak w tym odcinku pojawiają się już pewne zaprzeczenia do tego co mówił Pan we wcześniejszych częściach tej serii. Wydaje mi się, że wkradły się tutaj pewne mylne założenia i spostrzeżenia i mam wrażenie, że kwestie ekonomiczne nie są Pana mocną stroną. Najbardziej rażącym przykładem jaki Pan podał jest rzekoma produkcja pustego pieniądza w wyniku spekulacji giełdowych. Wspomniane 100 milionów zarobione jednego dnia, za które można nabyć ogromną liczbę dóbr. Otóż w takiej sytuacji żaden pieniądz nie został wyprodukowany, a raczej doszło do jego przepływu między jednymi uczestnikami giełdy a innymi. Gdy na giełdzie ktoś zarabia to inny inwestor traci (i tą stratę będzie musiał odrobić w procesie produkcji dóbr) panuje to pewna równowaga. Przy czym ciężko mówić o kradzieży gdy obie strony godzą się na daną transakcję. Poza tym, aby ktokolwiek mógł zakupić papiery wartościowe najpierw musiał zorganizować na nie środki, które zapewne musiały pozyskać poprzez produkcję innych dóbr użytecznych.
Odcina się Pan również w wypowiedzi od teorii pieniądza i powołuje się na realną praktykę, jednak mam wrażenie, że głoszone poglądy są jednak wyrywkami z tych teorii i dość mocno zubożonymi i spłaszczonymi, ale to zapewne temat na długie dyskusje.
Podobnie ma się kwestia tego jak rozróżnia Pan kwestie pieniądza od złota, w momencie gdzie mówi Pan o modelu gdzie pieniądz ma pokrycie w złocie. Otóż jeżeli to pokrycie jest sztywne, to nie ma czegoś takiego jak pusty pieniądz, jest kruszec, który jak najbardziej jest dobrem użytkowym, czemu Pan zaprzecza w pewnych momentach. A jego zwiezienie do europy również wymagało pewnych nakładów.
W odniesieniu do odcinka 7a:
Jeśli ktoś zdobył pieniądze produkując dobro zbędne, to jednak jeśli zdobył te pieniądze od kogoś, to dla tej osoby to dobro nie było zbędne czy też nieprzydatne i powinno liczyć się do puli tych dóbr.
Kwestie podatkowe, długu publicznego pomijam, ponieważ w tych dyskusjach nigdy nie ma jednoznacznego rozwiązania.
Pytanie jest też, czym jest grupa pasożytnicza, czy są to nauczyciele, fryzjerzy, celnicy, artyści, urzędnicy skarbowi, posłowie? Mimo wszystko każda z tych grup ma jakieś zadania, które czemuś służą.
Duży nacisk również kładzie Pan na słowo produkcja, która jednak w realnym świecie ma dużo mniejszy udział niż usługi, które zazwyczaj powodują lepsze i efektywniejsze wykorzystanie produkowanych dóbr.
Myślę, że w tym wykładzie jest jednak parę rzeczy do dopracowania, nawet po wygłoszeniu treści uzupełniających w filmie 7a.
Pozdrawiam.
Jolanta... Mamy do czynienia z geniuszem, trzeba słuchać ,uczyć się,propagować.Nieprawdopodobna wiedza,znakomicie przekazana
Artur K... Pan Krzysztof na prezydenta!!!!
Tomasz ... Cenię Pańską działalność i spostrzeżenia. Podaję jeszcze jeden przykład zorganizowanej grabieży który przez większość społeczeństwa jest traktowany jako rzecz oczywistą. Mówię o systemie emerytalnym który wypłaca emerytury osobom bezdzietnym
Państwo staje się przestępcą który kradnie pieniądze młodym ludziom żeby utrzymać jednostki aspołeczne a więc bezdzietne. Pieniądze młodych ludzi powinny być przeznaczone na emerytury rodziców tylko w tej sytuacji mamy do czynienia z układem moralnym a nie kradzieżą.
Marcin ... Czy ktoś widział "Jak działa system finansowy" https://www.youtube.com/watch?v=n_fZSmpe838
???? ??... polecam książkę Ayn Rand "Atlas Zbuntowany" jest własnie o tym o czym mówi Pan Krzysztof.
Aneta K... Przydatność tego wykładu do zrozumienia mechanizmów funkcjonującego obecnie systemu ekonomicznego, jest zerowa. To, o czym Pan mówi miałoby wartość wówczas, gdybyśmy budowali państwo zupełnie od podstaw i w oderwaniu od otaczającego świata, w którym dominują zupełnie inne mechanizmy, nieprzystające do rozmaitych prostych teoryjek rodem z Unii Polityki Realnej (m.in. do tej głoszonej przez Pana).
edi mej... każdy kto zrozumie choćby po częŚci ten wykładzik musi dojŚć do oczywistego wniosku , że panowie Michalkiewicz , Gadowski i cała ta gadanina niema się nijak do sensu-strikte istoty zagadnień poruszanych gdyż w istocie są tylko kłapiącymi gadaczkami niemającymi nic do powielenia , są jak pastorzy - religioniŚci chcący zabłysnąć na firnamencie-ciemnoty a nie otworzyć nam oczy-prawdy i to jest bardzo smutne . WIELKI KRZYŚ odsyła tych panów pastorów-Świecko-nijakich do lamusa zagadnień i przygód , do ducha-błędu i głębokiego snu AMEN .
Wojciec... Nie, doradca finansowy nie jest złodziejem, jeśli nie namawia klienta do poddania się praktykom rynku finansowego. Chcącemu nie dzieje się krzywda! Nie ma mowy o kradzieży, jest dobrowolne oddanie dóbr drugiej stronie.
TRANSMI... Władze Szwajcarskie zrobiły grę wojenną/symulacyjną. Operation Duplex Barbara.Symulowała sposoby obrony armi Szwajcarskiej przed tłumem wściekłych Francuzów szturmujących banki które"rzekomo" ukradły im pieniądze...
TRANSMI... Pieniądz to początek zaciemniania wartości. Większość pieniądza jest w instrumentach finansowych, czyli nikt nie wie gdzie i czym to jest. Szczypta niespłacalnych długów, trochę Greckich obligacji + opłacony rating = bezpieczny produkt finansowy dla oszczędzajacego.
Battle ... Jak ktokolwiek decyduje się na zakup papieru wartościowego, lub kryptowaluty dokładnie w tym momencie następuje strata dobra. Mogła być szynka, mógł bezdomny dostać 5 dych, ale nie, ja postanowiłem odmówić sobie dobra i kupiłem papier. To jest całe i jedyne dobro które jest tracone. Ja, Zenek i Marysia straciliśmy kasę na inwestycji i stało się to w momencie zakupu. Nie powstało jakieś wirtualne manko w wyniku którego jakiś rolnik gdzieś tam kiedyś nie będzie sobie mógł kupić szynki. Nie, tej szynki nie otrzymałem ja, ani Zenek , ani Marysia i to na własne życzenie. A tę szynkę, czy szafę to za tą naszą kasę kupi ktoś inny i bilans wychodzi na zero. Był to hazard owszem, ale rynek nie stracił.
historia sztuki ciekawostki

historia sztuki ciekawostki

Historia kanału historia sztuki zaczyna się w dniu 2011-03-25 14:11:57.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 62 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 2149583 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 22200 użytkowników.