Czym jest CRISPR Cas9, jak edytuje się genom i czy naprawdę...


Czym jest CRISPR Cas9, czy ostatnie doniesienia o edycji genomu ludzkich zarodków powinny nas martwić, z jakimi zagwozdkami etycznymi będzie musiała zmierzyć się nauka i czy naprawdę zmierzamy ku temu, by produkować dzieci na zamówienie? To wszystko (i jeszcze więcej) w nowym odcinku! ► SUBSKRYBUJ: ► BLOG: ► INSTAGRAM: ► FACEBOOK: ►Link do zagwozdki: ► Wywiad o GMO z profesorem Golikiem:

Najlepsze komentarze:

diplodo... jejuniu, caly odcinek patrzalam sie tylko na twoj naszyjnik hahah, gdzie go kupilas? jest przepiekny ❤️
John Wo... Może Ty powiesz mi jak to w końcu jest, płód ludzki to człowiek, czy jakiś inny gatunek?
Ewa Dub... Czeka nas Nowy Wspaniały Świat
RideauC... Kilka wieków temu ludzie żyli krócej, rodziło się i umierało więcej dzieci - proces ewolucji mógł przebiegać szybciej, dziś przy wszystkich szczepionkach ochronie zdrowia, szerzącemu się socjalizmowi, proces ewolucji człowieka na pewno stracił swoją dynamikę. Może naturalną konsekwencją rozwoju cywilizacji muszą być dziś moralnie wątpliwe: eugenika czy edycja genomu. Dokąd nas to zaprowadzi - ciężko powiedzieć. Jedno jest pewne - będzie ciekawie :)
Ryszard... Czaderski naszyjnik :)
Sobkolu... Technologia CRISPR daje nowe możliwości i ma większy potencjał niż ZFN czy TALEN. Największymi wyzwaniami pozostają: upakowanie kontruktów w wektory AAV, potencjał immunogenny oraz off-targeting. Wszystko do zrobienia jednak ;) Fajna prezentacja ;)
Komórk... Pierwszy raz usłyszałem o CRISPR/Cas w 2010 roku na konferencji RNA Meeting w Seattle... choć ten bakteryjny system opisano już w latach 70-tych XX wieku ;) To będzie Nobel dla prof. Jennifer Doudna z UC Berkeley ;)
Lubię słuchać Twoich prezentacji ;)
Michal ... Merytorycznie super, ale to animację zdobyły moje serce ;) masz mój szacunek.
Na bezr... Wstawiłabyś linki do artykułów?
Rascal ... Projekt super zolniez!:)
adam wy... Zawsze wiedziałem że inteligencja jest mega sexowna ale Ty to już przeginasz...
Aleksan... Super materiał! Dopiero teraz natknęłam się na Twój kanał, ale już wiem, że będę tu często wracać i koniecznie muszę obejrzeć wszystkie filmy :) stosunkowo niedawno rozpoczęłam swoją przygodę z bioinżynierią i mam trochę braków w wiedzy i wątpliwości co do sposobu działania niektórych mechanizmów, a Twoje filmiki świetnie nadadzą się na pierwsze spotkania z różnymi zagadnieniami :)
Magdale... Moja wyobraźnia nie kończy się na zaprogramowanych dzieciach idealnych. Idzie dalej, i to ze względu na to, że broń biała, palna, i atomowa energia, maszyny i korporacje, też wzięły się z dobrego zamysłu, dobrej woli ludzi. Każde rewolucyjne odkrycie staje się z czasem narzędziem do wyrządzania krzywdy i zniszczenia, w ramach interesów rządnych władzy, pozbawionych etyki, najmożniejszych tego świata. Uważam, że narzędzie, jakim jest CRISPR-Cas9, może uczynić tyle samo dobrego, ile złego. Amerykańskie filmy, gdzie ludzie programowani są do wykonywania odpowiednich zadań, czy marzenie Hitlera o armii żołnierzy idealnych, staną się możliwe do osiągnięcia. Nie od razu, ale na pewno będzie ono doskonalone, i w końcu cele te staną się realne.

Z drugiej strony, myśl o milionach uratowanych ciąż, wydaje się nie zwykle szlachetna. Rozumiem, że problem aborcji zostałby też zamieciony pod dywan - chore, ale chciane dzieci, poddawano by terapii, przez co rodzice nie musieliby dokonywać trudnego wyboru, czy pozwolić dziecku się urodzić, co zmniejszyłoby odsetek chętnych do zabiegu aborcji. Uważam jednak, że mimo rozwoju cywilizacji i nauki, wciąż jesteśmy częścią natury. Składamy się z tkanek, komórek, pierwiastków. Śmiem więc twierdzić, że coś takiego, jak selekcja naturalna, która ma miejsce w ewolucyjnym rozwoju każdego z istniejących na Ziemi gatunków, nie powinna być manipulowana (chociaż i tak jest). Świat i tak jest przeludniony, więc i równowaga w przyrodzie zaburzona. Nie wiem dlaczego wciąż tak usilnie z nią walczymy... I tak zniszczy to, co człowiekowi wyda się opanowane.

Ale już poszło. I tak skończy się na programowaniu organizmów. A z tego, że dyskusje, taka jak ta, w ogóle miały miejsce, ludzie będą płakać ze śmiechu. No, chyba, że płakać też nie będą... Bo w sumie po co? Na co to potrzebne? Płacz to słabość. Chcemy przecież tylko twardych zawodników. (Aczkolwiek, programując większość populacji na podwładnych, uległych i płaczliwych, co jest uwarunkowane również genetycznie, można by łatwo nią manipulować... Po co jednak manipulować, skoro można odgórnie zaprogramować ją na wykonywanie brudnej roboty... tak samo jak bakterie?...). A władzę stanowiłyby prawdziwe wyjątki.
Monika ... Jestes swietna! Ja jestem po studiach humanistycznych A po Twoich filmach żałuję, że nie poszłam na coś związanego z biologią!
Mam takie pytanie: jak to się odbywa techniczne, cała praca na zarodku. Czy są wstrzykiane jakieś odpowiednie substancje, skąd białko Cas9 "wie" który fragment dna ma wyciąć i podmienić. Rozumiem, że to raczej skomplikowana technicznie metoda?
anonim ... Zrobisz film o tworzeniu palca cynkowego ( projektowania i tworzenia białka )
Andrzej... Przykro się patrzy, że tak mało wyświetleń pod tak dobrym materiałem...
namedes... Oglądałam film, jak go opublikowałaś i w sumie fajna ciekawostka, nijak nie związana z moimi głównymi zainteresowaniami czy pracą, dlatego nie sądziłam, że mi się ta wiedza jakkolwiek przyda. Ale nauka zawsze na propsie, wiadomo.
Wieki temu (no dobra, z pół roku temu) kupiłam na przecienie książkę (nigdy za mało) Marca Elsberga "Helisa". I CRISPR (crisps, czipsy :D) się tu cały czas przewija. Jeszcze nie skończyłam (czas...), ale może czytałaś (lub przeczytasz) i ocenisz, czy z punktu widzenia naukowego informacje z książki to totalny bullshit, czy jednak jest bardziej science niż fiction?
Julcix ... Super filmik
Justyna... Świetny film ?
Em Ka... Czy w zwiazku z tym mozna "stworzyc" na zamowienie płec dziecka ?
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jxz2Yb6e_gA


Kasia Gandor ciekawostki

Kasia Gandor ciekawostki

Historia kanału Kasia Gandor zaczyna się w dniu 2017-07-02 13:52:09.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 105 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 10867914 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 188000 użytkowników.