Jakie jest najbardziej opłacalne ogrzewanie domu? Murator tv


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=RYVzdTr9pvsNajlepsze komentarze:

Kompres... Brak syfu w domu bezcenny. Gaz lub pompa tak kotły na węgiel lub kominki to wieczny syf i czyszczenie z popiołu i sadzy. Mialem na ekogroszek , super działał tani w eksploatacji ale ten syf mnie dobijał. Dobry pomysł jest z rekuperatorem ale jeszcze wpuszczony uklad w ziemie w układzie zamknietym, wtedy w lecie mamy darmowa klimę.
junglam... Jestem zdania, że super by było gdyby gaz stał się tanim paliwem, ale niestety jest to temat rzeka (polityka, umowy itd)
Fajnie jest palić gazem o ile jest rura gdzieś w pobliżu, trzeba mieć mega cieplutki dom noi ogrzewanie podłogowe wiadomo piece gazowe wychodzą najlepiej przy niskotemperaturowym grzaniu.
Natomiast nie zapominajmy że w cieplutkich domkach spalimy o wiele mniej także węgla więc wychodzą groszowe sprawy.
Trzeba dobrze się nauczyć palić, obserwować proces spalania i ustawić piecyk adekwatnie do zapotrzebowania cieplnego jak i jakości paliwa :)
Nikt mnie nie powie, że rachunek za gaz będzie porównywalny z kosztem grzania na paliwo stałe (drewno,groszek), jest spora różnica w kosztach, bo jeśli w cieplutkim domku do 140m2 spalimy gazu za 4000zł to adekwatnie koszt paliwa stałego wynosi około 1500zł :)
Koszt gazu 4000zł to nie jest dużo :) koszt węgla to już wogóle się o tym nie myśli :)
Niestety w starych domach gdzie nie ma podłogówki, jest kiepsko ocieplony, gaz pracuje na kaloryferach to już wchodzą grube pieniądze, nawet za węgiel nie chwyta czasem 4000zł :) niestety ale taka prawda w starym budownictwie nie ma wyjścia zostaje tylko grzanie paliwem stałym.
krzyszt... Zamiast grzać elektrycznie, można klime typu split założyć i mamy pompe ciepła powietrze powietrze za ok 3 tys zł. I grzejemy 4 razy taniej niż prądem.
Ola Mar... Gazowe ogrzewanie jest tanie w Anglii. Nasz dom w Anglii jest ogrzewany gazem, mamy b tania taryfe. Rachunki nieodczuwalne ale w Polsce dom bedziemy miec na ogrzewaniu elektrycznym podlogowyn akumulacyjnym (podczas naszej nieobecnosci aby dom byl grzany) i nadal zastanawiamy sie czy w ogole robic kotlownie i grzejniki ale ceny w Polsce szaleja i chyba standard tez bedzie. Dom murowany, ocieplony standardowo, nie dom pasywny.
Johny J... Moim zdaniem gaz ziemny wychodzi najlepiej dom 120mkw styropian na ścianie 15cm i rachunek na rok z ciepłą woda i kuchnią gazową razy dwa 5 osób w domu koszt roczny 3500 do 4000 tys.
Mariusz... Brawo za ten komin z Valianta ,kondensacja (skropliny ) zostają w kominie !
Goldi... I to jest dla mnie obiektywna opinia.
Chce wybudować dom parterowy ok.100m2, i nie wiem na jaki zrobić system ogrzewania .
Czy Pan Piotr Laskowski wykonuje wyliczenia kosztów ogrzewania
Damian ... Co ty dupisz koles kupowanie pieca i cala instalacja 30 tys. A te grzejnieki elektryczne to co niby za darmo są?
The Mas... 2000zł za elektryczne grzejniki haha akurat! farelka bierze 400zł po 5 dniach a gdzie reszta pomieszczeń ? Powodzenia!
Dron... A ile kosztuje ogrzewanie piecem elektrodowym? Film niby nowy a piprzyciee tylko o starociach.
Motyllo... Moja chata ma mur 36 cm i do tego 20 cm styropianu. więc palę dopiero jak na zewnątrz jest -5 stopni i to co drugi dzień .bo wystarczają straty z urządzeń gospodarczych. koszt przy -10 to 85 zł na miesiąc. a w domu +25 stopni przy oknach z mikro wentylacją.więc tylko izolacja jest najtańszym sposobem na ogrzewanie.
Kacpi... zgadza się pianka poliuretanowa,opony,ubrania,buty kartony z biedry i szmaty nasaczone olejem plus butelki plastykowe -to jest tanie ogrzewanie
skurvoa... Wszystko zależy od rodzaju budynku. Mój teść mieszka w domu murowanym, ocieplonym, pali węglem i płaci za sezon prawie 3 tys. złotych przy powierzchni użytkowej 127 m2. Ja mam dom szkieletowy, ogrzewam go nawiewną pompą ciepła, tyle że nie taką jak ta zaprezentowana na materiale filmowym, lecz urządzeniem z pionowym wymiennikiem gruntowym (3 odwierty po 67,5 metra głębokości). Posiadam też rekuperator (około 90% wydajności odzysku temperatury). Mój ostatni rachunek za ogrzewanie na przełomie lat 2016-2017 nie przekroczył 1300 złotych. A dom ma 134 m2. Generalnie, trzeba tę wypowiedź dostosować do własnych realiów. Nie wiem, jak taka pompa, którą posiadam, sprawdziłaby się w domu murowanym, natomiast jest idealna do technologii szkieletowej. Zresztą podobnie jak rekuperator. Ponadto mam też taki bonus, że w lecie mam bardzo wydajne chłodzenie, które kosztuje mnie średnio 1/8 kosztu ogrzewania, bo w pompie nie musi się włączać sprężarka.

PS. Polecam każdemu dom szkieletowy. Tylko musi być porządnie wybudowany.
Alexand... Wśród społeczeństwa nadal królują mity:
1. że ogrzewanie gazem jest drogie, a węglem jest dużo taniej
2. że grzejąc gazem zawsze jest zimniej niż grzejąc węglem
3. że stare, grube rury stalowe trzeba wyciąć i zamienić na cienkie, plastikowe, żeby było oszczędniej.

ad. 1
Ogrzewanie gazem jest drogie tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy nigdy nie grzali gazem. W rzeczywistości ogrzewanie gazem jest porównywalne z ogrzewaniem węglowym ekogroszkiem w kotle z podajnikiem. W rzeczywistości takie ogrzewanie węglowe jest tańsze ale tylko na papierze, kiedy policzymy ilość wytworzonej energii cieplnej z gazu oraz węgla i ich kosztów bez uwzględniania rzeczywistych sprawności kotłów. W rzeczywistości kocioł węglowy ma sprawność rzędu 50-60%, a nawet niższą, kiedy dom jest mały i dobrze ocieplony. W takim przypadku kocioł przez sporą część czasu musi pracować w trybie podtrzymania, bo wytwarza zbyt dużo energii cieplnej. Wtedy jego średnia sprawność spada nawet poniżej 50%, a nawet poniżej 40%, bo w trybie podtrzymania kocioł pracuje ze sprawnością poniżej 30%.
Reasumując im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło tym więcej węgla jest marnowane w kotle węglowym.
Kondensacyjne kotły gazowe zaś pracują ze sprawnościami sięgającymi nawet do 110% i mają tym wyższą sprawność im mniejszą mocą pracują.
Ale to tylko teoria, a co praktyka?
Dwa lata temu pozbyłem się kotła węglowego i kupiłem porządny kocioł gazowy. Grzejąc węglem musiałem wydawać rok w rok po 5 - 5,5 tys. zł.
Ogrzewając gazem w zeszłym roku wydałem 4,5 tys. zł.
W tym roku do dnia dzisiejszego spaliłem gaz za ok. 3,2 tys. zł.
Ponieważ węgiel pod koniec zeszłego roku zdrożał to musiałbym zapłacić o ok. 1 tys. zł więcej jak płaciłem w poprzednich latach.

ad. 2
To prawda, że przy ogrzewaniu gazowym odczuwa się chłód w porównaniu z ogrzewaniem węglowym, zakładając, że w jednym i w drugim przypadku termometr będzie pokazywał taką samą temperaturę. Ale tak się dziele tylko i wyłącznie wtedy, kiedy niedouczony pan Zenek, który ośmiela się nazywać hydraulikiem spierniczy instalację wycinając stare, grube rury i zamontuje cienkie rurki z plastiku. Rzecz polega na tym, że kocioł gazowy po dogrzaniu domu do zadanej temperatury wyłącza się, a grzejniki szybko stygną. Wtedy odczuwamy dyskomfort cieplny.
W przypadku grzania węglem, grzejniki są cały czas ciepłe i emitują promieniowanie cieplne, dlatego odczuwamy komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza w mieszkaniu.
Ale także i kotły gazowe mogą tak samo pracować utrzymując stale ciepłe grzejniki. Jest jeden warunek: w instalacji musi być dużo wody, czyli najlepiej jeżeli są stare, grube rury lub zamontowany duży bufor ciepła, bądź też podłogówka, które gromadzą dużą ilość ciepła i długo je oddają do otoczenia.

ad. 3
W przypadku kotła gazowego najoszczędniej jest, kiedy taki kocioł grzeje cały czas z niewielką mocą, której wartość jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania cieplnego.
Niestety każdy kocioł gazowy ma określoną minimalną moc, zazwyczaj na poziomie 3-5kW.
Jest to moc nierzadko dużo za duża dla potrzeb dobrze ocieplonych domów. Jeżeli instalacja będzie miała bardzo małą ilość wody w obiegu to taki kocioł będzie się bardzo często załączał i wyłączał, a w tej sytuacji będzie pracował z małą sprawnością, ponieważ przy każdym uruchomieniu i zatrzymaniu kotła gazowego występują duże straty ciepła.
W tej sytuacji instalacje z grubych, stalowych rur, które zawierają dużą ilość wody pozwalają na zmniejszenie ilości cykli załączenia i wyłączenia kotła, dzięki czemu średnia sprawność kotła będzie wyższa.

Reasumując:
Nie dajcie się naciągać pseudo instalatorom na wymianę starych instalacji stalowych, którzy tak naprawdę myślą tylko o tym jak tu "skroić" inwestora.
Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy robimy kapitalny remont domu i zamierzamy zmienić ogrzewanie grzejnikowe na podłogowe. Wtedy robimy instalację cienkimi rurkami, bo sama podłogówka jest ogromnym buforem ciepła.
hyzio00... w moim domu z dzieciństwa był piec jeden stary piec ogniwo.... i ani jednej pompki cały obieg grawitacyjnie... bylo cieplo co do ekonomi to nie wiem pewnie nie ekonomicznie.. dzisiaj piec posiada kilka pompek sterownikow i niewiadomo czego jeszcze praktycznie jak nie ma pradu piec nalezy natychmiast wylaczyc bo woda nie krązy i po ogrzewaniu..... jeszcze tera ta ekologia gdzie nie bedzie ci wolno nawet kominka odpalić... masakra... to ejst wolność wdług PIS.
Jan Jan... Często sprawę ocieplenia domu traktuje się jak element gry marketingowej. Przedsiębiorca instalujący pompy ciepła powiedział mi, że pompa się opłaca, gdy dom jest bardzo dobrze ocieplony. Na pytanie przy jakim systemie grzewczym ocieplenie domu się mniej liczy, nie potrafił odpowiedzieć. Zaczął mówić o styropianie grafitowym, łączonym naprzemiennie klejem do styropianu o grubości 20 cm, o oknach o lambdzie 0,5 i niższej, o rekuperacji i paru innych sprawach. Stwierdziłem, że wydam mniej na dodatkowe docieplenie, niż na jego pompę ciepła, a będę miał dom pasywny. Nie będę się musiał martwić, cenami prądu, szybkim oddaniem budynku, by bank nie zerował na mej inwestycji odsetkami za kredyt obejmujący koszty kwalifikowane itp. Na dodatek w Bełchatowie będą mniej spalali węgla brunatnego, co odbije się korzystnie na środowisku, a monterzy i producenci pomp nie będą brali kolosalnych pieniędzy za "odwróconą lodówkę" udając, że robią mi tanio i dobrze. Dofinansowanie do tego typu inwestycji psuje rynek i sprawia, ze inwestycja staje się droższa, a żeruje na nich kupa ludzi. Nieprawda? Przed trzema laty można było odpisać 15% VAT od np. styropianu. Przed tym okresem kopiłem jego znacząca ilość celem eksperymentu, bo mogłem kupić go później bez tej zniżki. Myszków mówił, ze z ceny nie zejdzie, bo to i tak jest skraj opłacalności. W maju następnego roku ten sam styropian u producenta był o 15% tańszy. Kto zatem zyskiwał? Inwestor? Inwestor "zyskiwał" papierkową robotę, kłopoty w US, łażenie i tłumaczenie się za to, że Myszków zarabiał 15%. Podobnie jest z pompami ciepła.
Pawe? W... Koleś..i tak inne zasoby tańsze niż elektryka,uwierz..
Naiwap ... Liczyłem w audycie na pracy inżynierskiej koszt ogrzewania m.in. po zastosowaniu rekuperacji. Nie jest ona dla oszczędności, lecz dla komfortu, o zwrocie zapomnijcie. Centralka jaką przyjeliśmy (średniej klasy) dawała REALNE oszczędności rzędu 315zł (ogrzewanie gazowe + CWU ok. 5tys/rok 200m2), więc można się pokusić przy projektowaniu NOWEGO budynku o to ustrojstwo (oszczędzamy częsciowo na bud. kominów, więc koszta niższe), przy adaptacji w istniejącym domu zwrot kosztów po 47 latach (czyli nigdy bo centralka padnie), oszczędności oczywiście już po odjęciu kosztów elektrycznych, wymiany filtrów i serwisów. A i pamiętajcie o CZĘSTSZYM MALOWANIU całego domu (to kolejny urok rekuperacji). Masz gaz ziemny to tylko GAZ, łatwiej można wysterować czasy i godziny nagrzewania poszczególnych pomieszczeń, kotły nie potrzebują podtrzymania, a przepływowe podgrzewanie wody daje największą sprawność i tak przy zastosowaniu dobrej klasy kotła kondensacyjnego gazowego po prostu nie WARTO i nie opłaca się grzać czym innym. Kociołek wystarczy pokoik 6m3 (równie dobrze w pom. użytkowym jak łazienka), nie potrzeba kotłowni i magazynu opału (więc olbrzymie oszczędności na etapie proj. / bud. / eksploat.)
beshade... Najtaniej to jest ocieplić porządnie dom lepiej niz pasywny i grzać prądem !!!!!
Pawel K... Witam a ja proponuje ogrzewanie elektryczne podlogowe plus fotowoltaika koszt ok 32 tys fotowoltaika elektryczne ogrzewanie ok 18 tys z czego minus 40% zniżki na obie opcje daje ok 25 tysia za ogrzewanie i spokój na lata bez serwisu itd.jak np pompy ciepła i opłaty prawie zerowe pozdro
Murator tv ciekawostki

Murator tv ciekawostki

Historia kanału Murator tv zaczyna się w dniu 2012-12-04 16:01:21.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 687 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 31024249 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 51800 użytkowników.