Córki Wawelu | audiobook


Polska Jagiellonów oczami kobiet Audiobook w wykonaniu Weroniki Nockowskiej – ponad 25 godzin słuchania przełomowej książki o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety. Wielki powrót Anny Brzezińskiej! Cały audiobook: Czyta: Weronika Nockowska Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny. Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane – jak mogłoby się zdawać – córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice. Córki Wawelu… zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią. To jest bezpłatny fragment (10% z całości audiobooka) udostępniony w celach promocyjnych. Po pełnego audiobooka zapraszamy na stronę .Córki Wawelu audiobook

Najlepsze komentarze:

Veronik...absolutnie,bezwarunkowo wybornie. Bardzo dzięki ?.
Wizjone...ja to se lubie
Zajebać słuchawki na uszy, odpalić audiobuka i iść spać
Alex IR...Cudowne! Ogromnie dziekuje i natychmiast kupuje calosc!
Da Wa...?????
Dziekuje?
Maria S......cudowny głos ....i interpretacja...bardzo interesująca opowieść ...dziękuje ?????
CIpA Pr...korzysci z odpustow, z szantazu inkwizycji, pimp, co by stolarska zrobila bez swych psow celnikow? i ten ich fetysz sukna, nie kazdy gej-disajner zauwazy.
Agnicha...Świetne! Ach jak żałuję, że to tylko fragment. Zaraz następnego dnia poleciałam do biblioteki i wypożyczyłam książkę ( strasznie gruba). Jednak wolałabym słuchać, bo przeczytane jest rewelacyjnie. No i słuchać mogę przy okazji innych czynności więc oszczędzam czas. No trudno.
Bozena ...SWIETNA KSIĄŻKA! ???
Weronik...Pokrzywnica = dzisiejsza Koprzywnica :)
Icek Sz...Skąd autorka wytrzasneła te "prawdy historyczne"? Ze studiów gender?
Krystyn...Słucham i równocześnie czytam ta wspaniałą powieść. . Jestem zauroczona nią. Kraków okresu "złotego wieku" i wplatane losy bohaterów . Bardzo ciekawa, interesująca książka. Polecam.
Ewa Sa?...Świetne.......... szczerze polecam .
cimg...co tytuł ma wspólnego z treścią (ta ostatnia godna czarnej parasolki)
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCVjI9qa2ETvjiXPggoKJFsA


audioteka ciekawostki

audioteka ciekawostki

Historia kanału audioteka zaczyna się w dniu 2010-10-23 16:40:05.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 608 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 16804620 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 68579 użytkowników.