Kineskopy RS Elektronika 120


Kineskopy, to kolejny rodzaj wyświetlaczy, już trochę zapomniany, ale o ciekawej konstrukcji. W tym odcinku, kilka słów o nich i o ich historii. Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku: Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na: Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio Reduktor Szumu Zapraszamy na stronę do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.Kineskopy Elektronika

Najlepsze komentarze:

Betuska... Jaki masz nick na elektrodzie? Bo w komentarzach zachowujesz się jak typowy gbur z tego forum.
Krzyszt... A mi po zakupie telewizora LCD brakowało tego pisku wydawanego przez telewizory kineskopowe.
czarli8... Sony to sony
Kabel A... Zrób materiał o matrycach światłoczułych wykorzystywanych w kamerach
12dawid... Pamiętam, że pierwszą czynnością brzy naprawie/rozbiórce monitorów, było uziemienie anody przyspieszającej (20:00 po lewej stronie kineskopu, pod gumką).
Artur T... Warto dodać, że jedną z wad ekranu kineskopowego jest podatność na wypalenie luminoforu przy nieruchomym obrazie. Zjawisko było dość powszechne w starych monitorach pracujących w biurach. Widziałem jeden skrajny przypadek, gdzie na odłączonym od prądu i stojącym z boku monitorze można było wyraźnie zobaczyć wypalony ślad interfejsu Norton Commandera. Właśnie przez wzgląd na takie zjawisko wymyślono wygaszacze ekranu.

Analogiczny problem dotyczy wyświetlaczy plazmowych, które też posiadają luminofor, a także wyświetlaczy OLED, przynajmniej tych starych. W eksploatowanym od 10 lat odtwarzaczu MP3 Creative Zen V ekran mam obecnie tak wypalony, że cokolwiek można na nim zobaczyć tylko w pochmurną noc, a i wówczas istniejący obraz jest nieczytelny z powodu "duszków". Nie wiem, jak z współczesnymi ekranami, być może ich trwałość jest lepsza.
Dar Dar... Technikę przesyłania obrazu z przelotem, czyli w PAL wyświetlanych 50 półobrazów na sekundę wymyślono dla zwiększenia pozornej rozdzielczości pionowej w dość wąskim paśmie częstotliwości dla standardu CCIR 5 MHz, dla standardu OIRT czyli takim jaki był stosowany między innymi w Polsce 6 MHz.
Nigma N... Może coś o wyjściu optycznym?
Partyk ... no właśnie nie odchodzą, słyszałem o tym że są prowadzone prace na ekranem gdzie każdy pixel jest mikroskopijnym kineskokopem .
Gregory... Pamiętam te czasy gdy naprawiało się te sprzęty, układy odchylania poziomego były w tym typie odbiornika integralną częścią układu wysokiego napięcia. Autor nagrał świetny filmik zapomniał powiedzieć że układ odchylania pionowego, zazwyczaj 50Hz później już 100Hz, jego cewki charakteryzowały się rezystancją, natomiast cewki układu odchylania poziomego, reaktancją, wynikało to z dużo większej częstotliwości pracy. Zwykle 15 625 Hz, często na słuch można było zdiagnozować pracę układu wysokiego napięcia. W dawnych odbiornikach zarówno Polskich typu Jowisz, Helios, czy radzieckich Elektron, Rubin układ wysokiego napięcia był złożony z transformatora WN oraz powielacza, poźniej w nowszych konstrukcjach krajowych np ELEMIS czy UNIMOR stosowano trafo-powielacz, zazwyczaj produkcji zachodnich firm. Tak niedawno jeszcze to było, w latach 90 przystosowywało się starsze odbiorniki do systemu PAL. Jeszcze leży na strychu 15 calowy samsung TV z kineskopem, nadal w pełni sprawny. Trzeba przyznać że dawnej 20 letni telewizor nie był niczym dziwnym, te typy odbiorników długo działały dało się je naprawić w rozsądnych pieniądzach, a ich żywotność zależała tylko i wyłącznie od stanu lampy kineskopowej.
Bla Bla... Dla jednego sentyment, dla drugiego costam jeszcze....Cieszcie sie ze to gowno to juz historia, kineskop to byla przede wszystkim lampa rentgenowska z kilkoma kg olowiu w szkle aby to wytlumic. No i troche tlumilo.......reszte "tlumila" glowa widza. Druga istotna wada to zasilanie kineskopu wysokim napieciem i "produkcja" dodatnie zjonizowanego powietrza w pomieszczeniach co zwiekszalo szanse uszkodzenia DNA czego nastepstwem byl rak
mikitub... LCD nigdy nie powinny stać się telewizorami. Technologia która była dobra dla np monitorów komputerowych kompletnie nie sprawdziła się w przypadku telewizorów. Nawet dziś obraz z topowego LEDa jest nie do przyjęcia. Kontynuacją technologii CRT były plazmy a teraz OLED. Wygrał jednak rynek mimo że tanie jest wrogiem dobrego.
Borys K... Dzięki za super materiał! :)
Jan Pur... Mój dziadek miał taki telewizor?
Konrad ... Pamiętam mój pierwszy monitor komputerowy na II roku studiów politechnicznych, był to LG który zachywcał dokładnością obrazu, kosztował ok 900pln, ale to już był schyłek tych konstrukcji.
Dominik... ciekawe który lcdek wytrzyma tyle co mój crt ,bo on gra juz 40 lat bez naprawy
buteks1... Mój kolega jeszcze płaci raty za telewizor kineskopowy.... ;) heheh
adam dr... Tak czasem są linie powrót czasem jest widzialne no są usterki zwane linie powrotu przeważnie kolor biały
adam dr... Trynitron mał też wady często w nich występowało zwarcie katiod
Le Gil... Pamiętam jeszcze jak za gówniarza mieliśmy monitor zapomnianej firmy CTX i różne telewizory samsunga, philipsa dobrze że ta epoka się dawno zakończyła jeżeli gdzieś jeszcze mam nieprzyjemność oglądać coś na kineskopie to momentalnie mnie pieką oczy :(
FritoPL... Świetny materiał, dziękuję :)
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UC3TAqUdZld-6B76GqrFEV8g


RS Elektronika ciekawostki

RS Elektronika ciekawostki

Historia kanału RS Elektronika zaczyna się w dniu 2014-11-01 21:49:31.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 146 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 10764288 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 104611 użytkowników.