Udany eksperyment Filet Mignon Steak

Sprawdź EKWIPUNEK: Rekomendacje ZAKUPOWE: Wspieram twórce: Mój Patronite: Normalne konto: PL 32 1160 2202 0000 0003 0396 4666 PayPal: Subskrybuj: Filmy z wyjazdów do: USA, Japonia, Iran, Korea, Gruzja, innych znajdziesz tu: Moje Playlisty: Strona: Kontakt e mail: Facebook: Twitter: Instagram: YouTube RSS: Mój drugi kanał: Jeżeli nie możesz wysłać czegoś mailem wyślij pocztą (nie kurierem): MocnyVlog.pl 25 113 Kielce 3 ul. Barwinek 28 skr. poczt. 1185 muzyka z YT: #Szafa #FFD #MocnyVlogUdany eksperyment Filet Mignon Steak


Najlepsze komentarze:

Monika... Szafa widziałeś program Uwagi o chorych krowach i padlinach, które spożywacie? Smacznego ?
Kamil B... Nie widziałem vlogów szafy przez jakiś rok ale widzę, że w komentarzach dalej sami eksperci xD
Dziwną masz publikę.
?ukasz ... Nie kumam tego słabego opiekacza i piekarnika :/ Rozgrzej na maxa patelnię wpierdol tą krowę po 3 min z każdej strony na koniec troszkę masła i masz chłopie petardę to kombinujesz jak koń pod górę.
Dariusz... Przepis na stek. Sól przed lub po w zależności od upodobań. Posmarować delikatnie olejem. Na patelnie grilową 2-3 min z każdej strony(zależy od grubości). To wszystko. Po co sobie życie komplikować?
Maciek ... Jakaś teraz dziwna moda na poddawanie mięsa 150 różnym obróbkom termicznym. Nasze babcie nie miały tych wszystkich sous-vide, wystarczały im umiejętności.
Karol K... Ty Szafa ten Twój koleżka to jakiś Amaro Atelier jest. Weźno zrób no normalnego grilla y uż.
A&M... Nie musisz czekac na Lidla czy inne sklepy zeby mialy zestaw do Sous Vide. Sa bez problemu do kupienia w Jula, cyrkulator i pakowarka prozniowa. Testuj! Ja polecam ten sposob.
gatka83... Marcin w Auchanie kupisz masełko ziołowo czosnkowe- do stejka dużo lepsze niż zwykłe masło:-)
Radziu... Szafa! Mówisz o sous-vide! Kupujesz woreczki strunowe w ikea, termometr gastronomiczny i możesz to wszystko zrobić samemu na kuchence, tylko musisz pilnować i nadzorować temperaturę... Jak tak robiłem boczek chashu, a trwało to kilka godzin i wyszedł mega. Wsadzasz mięcho do wora, wór zanurzasz w wodzie, aby wypchnęła powietrze zamykasz worek i go wyciągasz z wody, pózniej grzejesz na kuchence wodę w garze do temperatury żądanej i wtedy wsadzasz do niego worek z miechem, ustawiasz na niska moc kuchenkę i patrzysz czy temperatura rośnie, czy opada... Później dojdziesz do wprawy i wybadasz, jaka moc kuchenki utrzymuje odpowiednią temperaturę i wtedy już tylko zaglądasz do tego raz na 30-50 minut ;) polecam
jmrz06... Angus. Lepsza wołowina ???
radzio2... "Powiem wam że nic wam nie powiem"
trumql... Nosz ty Marcinie okrutny. Właśnie zagryzam biurko i planuję weekendowy obiad.
Karol S... nie sol przed tylko po przygotowaniu, i spraw sobie grilowa patelnie zeliwna, na maxa rozgrzana i masz stejka na wypasie :)
Dominik... jaka radość ze steka haha
Stephan... taki paradoks, ze w "strasznym" Iranie mozna nagrywac czym sie chce i chodzic po zmroku,. w cywilizowanej Brazylii to nie przejdzie
Siergie... bardziej w oczy się będzie rzucał twój biały bęben ,a tym bardziej 2 metrowy kompan :)
Zdichck... U emperorora se zobacz tego steak'a
Sebasti... Metoda nazywa się Sous Vide [su wi] i według mnie jest najlepsza do zrobienia steka, ani z grilla ani z patelni nigdy nie uzyskasz takiego smaku, soczystości i jędrności mięsa. Polecam też poszukać wołowiny sezonowanej, najlepiej na sucho z ras typowo mięsnych.
Demixs... Kto widział nagrania ze slamsów brazylijskich ten wie co tam sie dzieje, totalny brak człowieczeństwa nawet zwierzęta tak siebie nie traktują.
Trzeba uważać :D
Daniel1... Szafa nigdy wołowego mięsa nie Sól przed obróbką termiczną po pieczeniu masełko sól i pieprz
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCPkbc6JNM7O299DY3ZyXJLw