Wędrowne Motyle ciekawostki

Wędrowne Motyle ciekawostki

Historia kanału Wędrowne Motyle zaczyna się w dniu 2012-04-11 11:46:10.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 222 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 2781425 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 18200 użytkowników.

Magiczne Podkarpacie. Opowieść o Łemkach, cerkwiach i Beskidzie...


Podkarpackie oczami Ślązaków, ale... z korzeniami beskidzkimi. Podkarpacie to swoista „brama” łącząca świat na północ i południe od Karpat. I tak było od wielu wieków. I tak jest teraz. To pogranicze pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. Pogranicze pomiędzy kulturami. I tak powinno się ten region odkrywać. W najnowszym filmie prezentujemy Wam Beskid Niski z naciskiem na historię i tradycję Łemków. Zapraszamy. Film powstał na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego i Podkarpackiej Organizacji Turystyczne w ramach kampanii "Wyższy poziom innowacji" Więcej o naszej podróży po tych terenach przeczytacie na blogu: Za pomoc w realizacji filmu dziękuję: Marcin Mossakowski, Podkarpackie Smaki, Dzikie Wino, Magurski Park Narodowy. Kliknij, aby subskrybować nasz kanał ► Zobacz całą serię o Polsce ► Zobacz całą serię o miastach Europy ► Zobacz naszego bloga ► ://gdziewyjechac.pl/ Nasz FACEBOOK ► INSTAGRAM ► Nie mamy Patronite. Ale wesprzeć nas możesz po prostu rezerwując noclegi z naszego linku booking: albo Airbnb:

Najlepsze komentarze:

Tajar T... Bardzo ciekawy materiał.
Zarzad ... Im więcej będzie takich filmów o Beskidzie Niskim tym bardziej przykładacie cegiełkę do tego jak to miejsce zamieni się w kolejne komercyjne góry w PL.
To samo stało się z legendarnymi Bieszczadami - to już nie dzikie góry, przez ich nagłaśnianie stały się już mocno komercyjne i walą tam tłumy
?ukasz ... Mój kolega się z tego uczył xD
Witas W... Łemkowie są mniejszością w Polsce, jako nieliczni potrafili zachować tradycję, historię i kulturę.
Od wieków żyli w obrębie Rzeczpospolitej.
Dziś tworzy się państwo narodowe nie mając wiedzy, historii, faktów jak wyglądała Polska
przez ostatnie 500 lat. Gdzie w zgodzie żyli Litwini, Ukraińcy, Żydzi, Ślązacy, Prusowie, Mazurzy, Łemkowie z Polakami.
Tragizm zaborów, wojen indoktrynacji religijnej wywoływał wzajemne akty niegodne postaw humanizmu człowieka miedzy tymi narodami.
Czas zamknąć rozdziały różnic , zacząć coś zbieżnego, akceptowanego przez wszystkich.
Leży to przede wszystkim w interesie demokracji i wolności nas wszystkich.
lukasgl... Nie docenia się tego gdzie mieszkamy. Wiele regionów w Polsce jest pięknych, a Niski najpiękniejszy :-).
lukasgl... Boisko. To nie stajnia. Boisko to pomieszczenie w oborze z utwardzoną ziemią, gdzie przechowywano sprzęty rolnicze, maszyny i wykonywano prace.
lukasgl... Nie wiem gdzie mieszkam. Dukla. Beskid Niski, brama do tego dzikiego Beskidu.
Kosmofi... Kocham Wszystkich ludzi którzy kochają beskid niski. Nikomu Nie rozpowiadam o Beskidzie niskim, tylko znajomi z którymi jeżdżę tam <3
Marek M... Kiedyś poznałem jednego starego Łemka pod Wrocławiem. Opowiadał jak jego dziadkowie, wujkowie i inni patroszyli Polaków na Wołyniu i o akcji Wisła, która przerwała im ... no właśnie ...
pfk... Mieszkam w Beskidzie cale życie i chciałbym odpocząć od tego
Zosia C... Mam ogromny sentyment do tych stron Dziadki pochodzą zZdyni Mama miała 8 lat jak ich wysiedlili w akcji Wisła. Już nigdy tam nie wróciła.A co z cerkwią w Zdyni.Pozdtawiam.
Maciej ... Te tereny to miejscami jeszcze Małopolska - ale sam małą wagę do podziałów administracyjnych przykładam.
Z drugiej strony "Niski" to już nie Podkarpacie jako kraina geograficzna lecz Karpaty jako takie.
?ukasz ... Starsze osoby do dziś używają nazwy boisko ;)
Piotr... Mieszkam w Beskidzie Niskim. Przepiękne miejsce!! Nigdy go nie doceniałem ani nie eksplorowałem. Dopiero w ostatnich latach zacząłem po nim podróżować :) Mam nadzieje, że pozostanie taki na długo :)
Teresa ... Piekne miejsce pozdrawiam
Maciej ... Ale ladny film. Pieknie oddaliscie klimat tego miejsca, bliskiego mojemu sercu bardzo.
Koziolr... Zaledwie 13 minut a tak wiele opowiedziane. Świetny film o pięknym zakątku polskich Karpat. Mieszkam niedaleko toteż często tu zaglądam. Często w pogodne noce, bo niebo szczególnie nad wschodnią częścią Beskidu Niskiego, należy do najciemniejszych w Polsce. Cóż może być piękniejszego od podziwiania letniej Drogi Mlecznej na pustych łąkach Jasiela przy akompaniamencie wycia wilków.
Jiri O.... Beskid Niski to przepiekny, przesmutny, przebogaty poetyczny skrawek polskiej ziemi, ziemi Lemkow, Rusinow, Zydow i Polakow...i...natury, ktorej juz gdzie indziej nie ma.... Nie zniszczcie sobie to bogatstwo.... A za filmik dziekuje, piekny... Pozdrowienia z CZ :)
Krzysie... Witam. Dobry filmik o łemkowynie w skrócie.
Mam pytanie :gdzie jest to miejsce (wygląda na wieżę lub coś na podwyszeniu) z 3.13minuty.
Znam te okolice w miarę dobrze bo dużo razy tam byłem z racji bliskiego sąsiedztwa ale nic mi do Głowy. Pozdrawiam i zapraszam na podkarpackie
Ala Ala... Byłam i wrócę ?
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=JYWqcIfKIrY