NOTRE DAME: historia, pożar, odbudowa cz. 1 | GOOD IDEA Radosław Gajda & Natalia Szcześniak


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=UmT58BaIDscNajlepsze komentarze:

ARTHURI... Panie Radku serdeczne dzięki za tłumaczenie cech budowli. Tym bardziej, że czyni Pan to w sposób elegancki, przejrzysty, klarowny. Ma Pan ogromną wiedzę i szczególny dar jej przekazania....z tym trzeba się urodzić. Pozdrawiam.
Barbara... świetne przejżyste tłumaczenie.dziękuję za możliwość oglądania
S?awomi... Warto wspomnieć także, że w czasie rewolucji francuskiej jakobini zniszczyli zadaszenie dwóch wież w imię walki z kościołem. Trochę mało polit poprawny fakt, rzeczywiście :)
Lorne M... No, zrozumiałem wszystko, a myślałem że już nie pamiętam tego zlekcji historii sztuki. Uwielbiam wasz kanał. Jedna z najlepszych rzeczy jaką znalazłem na polskim youtubie.
Marcin ... Super odcinek
AWS TWA... Wy jesteście ludźmi ,przez których rozumiem dużo więcej na temat architektury. Jesteście Mega. Po prostu mega.
Jakub J... Super! Cieszę się, że pojawił się filmik o Notre Dame ! Nie wiem czy zastanawialiście się nad inspiracjami Violet le Duca. Na wielu ikonografiach przedstawiających Notre Dame (jak choćby ta, którą prezentujecie w 19:11 minucie "Wjazd Izabeli Bawarskiej do Paryża") sygnaturka katedry jest łudząco podobna do tej z XIX wieku. Była ona zatem często przedstawiana w formie bardziej zdobnej niż ta, która również została prze Was umieszczona w 15:26 minucie. Zastanawiam się czy była to również wola "podrasowania" katedry przez malarza-artystę i czy ta ikonografia nie była inspiracją Violet le Duca. Stąd uwaga, że jego sygnaturka nie była tylko i wyłącznie wyborem kaprysu architektonicznego.


Uwaga : fani literatury XIX wieku obrażą się za "Dzwonnika z Notre-Dame". Powieść Victora Hugo nosi tytuł "Notre Dame de Paris", który przetłumaczony został na "Katedra Marii Panny w Paryżu". Faktem jest, że starania Victora Hugo znacznie przyczyniły się do rewitalizacji katedry w XIX wieku. Sam zresztą nazywał ją królową katedr ucinając tym samym dyskurs czy przypadkiem nie lepsza ta w Reims albo ta w Amiens....Także dzięki niemu, w ferworze wielkiej przebudowy Paryża Haussmanna kilofa uniknęło wiele innych cudów architektury średniowiecznej. Swoją drogą, to też dobry pomysł na nowy filmik. Pozdrowienia z Paryża ! :)
Dominus... Dzięki wielkie! Z niecierpliwością czekam na cz. 2 :-)
Bo Wa... Wspaniały odcinek. Przypominają mi się lekcje historii sztuki, które miałam w liceum z prawdziwą pasjonatką prof. Krwawicz. Szkoda, że żadna tv nie jest zainteresowana emisją kanału. Dzięki za artystyczne doznania :)
A dasek... Gotyckie gratulacje... :-)
Mi Pe... Świetny timelapse!
Malgorz... baaardzo wam dziekuje, bardzo ciekawe odcinki i jak tylko moge to je sledze.Mieszkam we Florencji ,ktora jest kon densacja pieknej architektury az w glowie sie kreci( tu nazwano to syndromem Stendhala). Najwspanialsza jest katedra ,ale moim ulubionym kosciolem jes San Miniato al Monte ktory obchodzil 1000lecie, moze odcinek o nim?
Grzegor... Notre Dame to "Nasza Pani" a nie "Najświętsza Maria Panna" .
dawidmi... To się chce oglądać! Potraficie niesamowicie zainteresować tematem :)
Szacun za nagrywanie bez cięć, wszystko to jedna spójna całość.
?ukasz ... Gotyckie gargulce ?
Aboryge... Wspaniały film, ciekawe, rzeczowo przekazane informacje.
Oczywiście czekam na drugą część. Kiedy możemy się jej spodziewać?
Pietryn... Gotyckie gargulce! :-)
archite... Gdybym miala tak fascynujace jak Panstwa lekcje historii architektury 40 lat temu, nie gralabym wtedy z kolegami w "trafiony - zatopiony" na wykladach.
Pola R... gotyckie gargulce... Wielkie Dzięki
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak ciekawostki

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak ciekawostki

Historia kanału Radosław Gajda & Natalia Szcześniak zaczyna się w dniu 2007-02-25 23:54:11.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 252 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 10982952 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 107000 użytkowników.