Dlaczego słowiańskość Wiedźmina ma znaczenie? RaptorPL


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LKQtwEzQQ64Najlepsze komentarze:

RaptorP... Dziś luźniej o tak zwanym słowiańskim klimacie Wiedźmina, który śmiało można również nazywać... wiedźmińskim klimatem z racji na to czego dokonały produkcje CD Projekt Red i jak wyciągnęły na wierzch liczne nawiązania do kultury naszych przodków.
Pris Pr... Wiedźmin ma dużo różnych wątków kultury bo się dzieje w różnych miejscach. Sam Wiedźmin słowiański jest moim zdaniem
Bartosh... Wiedźmin jest "TEŻ" SŁOWIANSKI a nie tylko.. - super materiau !
Aleksan... Lord of the Rings to Angielskie fantasy a Widźmin to Polskie, tyle w temacie.
arkadiu... Bardziej swojskość polskiej kultury, czy nawet środkowo europejskiej. Słowiańskość jest z byt szeroka są zbyt duże różnice mimo wszystko pomiędzy słowianami zachodnimi, wschodnimi i południowymi
Piotrus... Ja za książki zabrałem się po drugim wieśku;)
PleVan... Sapkowski pisząc wiedźmina chciał stworzyć coś, co na każdym kroku odwołuje się do naszego krajowego podwórka albo raczej takiej naszej prześmiewczej wizji naszego kraju. Mamy wójtów zawyżających faktury w "Sezonie Burz", nieuczciwych urzędników i przekupnych stróży prawa. Wiedźmin momentami potrafi być bardzo nowoczesny, jeśli chodzi o przedstawienie średniowiecznego świata fantasy. Na tyle, że sami możemy pomyśleć " O kurde ten Geralt to żyje w Polsce"


To takie oczko do nas jako myślę mieszkańców nie tylko Polski ale też państw wschodniego bloku. W pierwszej grze bardzo dużo jest kwestii wyrwanych z książki 1 do 1. W zasadzie cała gra jest pewnego rodzaju hołdem dla twórczości Sapka a wiele sytuacji, czy nawet całych wątków (Alvin, rozmowa z Zoltanem o postępie) tworzone jest specjalnie na potrzeby ukazania fragmentu z książki w nowej formie.


Wiedźmin 2 jest już bardziej autorski ale pokazuje przy tym inne rejony wiedźmińskiego świata i to też jest fajne. Trójka daje nam kilka lokacji pokazując tym samym, że świat, także świat wiedźmina to wielkie miejsce. Pełne różnych ras ale też kultur. Wiedźmin w Nilfgaardzie to byłoby coś zupełnie innego.
PoProst... Czy jest jakaś różnica pomiędzy wydaniami książek (chodzi o treść) bo jedno wydanie ma 296 stron a drugie 340?
TheAlte... Słowiański duch jest nadal bardzo żywy, nie tylko na wsiach i wśród starszych ludzi. Właśnie dlatego Wiedźmin jest tak popularny w innych krajach słowiańskich.
Rozalia... Może coś o bandzie szczurów do której Należała Ciri??
Dziki P... Co raz bardziej korci mnie wrócić do sagi i odświeżyć sobie pamięć :)
Cador 9... 11:00 genialne podsumowanie. Wiedźmin stał się popularny w dużej części przez inne, słowiańskie podejście.
Tomasz ... Słowiańskość to cały świat Wiedźmina, to nie tylko kontakt z niskimi warstwami społecznymi, ale to, gdzie cała rzecz się dzieje: ludzie, architektura, główny zestaw potworów i postaci "nieludzkich", obrzędy i zachowanie, otoczenie, dzikość lasów, jezior i łąk. Do tego też zestaw "obcych " jak krasnoludy, elfy, które trochę przypominają cudzioziemskich osadników na polskich (I nie tylko) ziemiach, z dobrze widoczną odrębnością. Co do słowoańskość na wsi i u dziadków - no trochę przesada, porównywanie jej do jakichś zacofanych wsi poza cywilizacją. Np obrzędy druidzkie w Noc Kupały odbywają się na kopcu Kraka w Krakowie ;)
Wiktori... Z niecierpliwością czekam na Twoje filmy! Mam podobne zdanie, mega wiedza, twórz dalej ;)
Maghni ... Jak dla mnie siła Wieśka za granicą jest właśnie inność, ze pobiera inspiracje z kultury europejskiej, a nie z bardziej popularnych mitów Ameryki czy Azji. Tylko tą słowiańskość chyba sami mu przypisaliśmy (chcemy by był ,,nasz, swojski’’ itp) gdzie w grach każdy region opiera swoje mity na innej kulturze, a książki poza opowiadaniami mają tylko luźne motywy.
Oczywiście chciałbym by nasza kultura była bardziej rozpoznawalna, ale Wiesiek stanął na piedestale chyba przez brak konkurencji (mimo ze questy pokroju wesela czy dziadów były naprawde świetne i chętnie ogralbym więcej gier w tym klimacie)
czlowie... Ciekawe
Micha? ... Serial to kupa, porządny juz był 17 lat temu lepszego nie będzie.
YaRe... Dla mnie najlepsza jest muzyka z Wiedzmina.
RaptorPL ciekawostki

RaptorPL ciekawostki

Historia kanału RaptorPL zaczyna się w dniu 2012-05-07 21:24:55.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 578 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 7080221 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 33200 użytkowników.