Służąca Weronika Wierzchowska | KONKURS | uwielbiam tę powieść! Wielki Buk


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=O8fTcLlFMOENajlepsze komentarze:

Wielki ... KONKURS ZAKOŃCZONY! Gratulacje dla: Oblicza Róży, Life Ness i The Mijanou! :)
Karolin... Hejka Możes podać mi tytuly warte przeczytania bo jestem bookoholiczka
? Coś w stylu zimowego ogrodu, Wielkiej samotności, lub służącej
Oblicza... Ja jestem totalnie rozkochana w książkach z historią w tle, więc trudno mi wskazać jedną. Czasami tej historii jest więcej, innym razem na pierwszy plan wysuwa się wątek romansowy lub obyczajowy...chłonę wszystko :) Niedawno w pracy mieliśmy "boom" na Cherezińską ;) Kupiłam "Hardą", bo straciłam nadzieję, że doczekam się swojej kolejki do pożyczenia, i rzeczywiście autorka pisze genialnie! Bohaterowie jak żywi prezentują mi się z kart powieści, fakty historyczne są skrupulatnie sprawdzone i widać ogrom pracy Cherezińskiej w ich spisanie, a przy tym nie jest to nudnawa lekcja historii, ale coś ekscytującego, widać autentyczną pasję! Jakbym słyszała o wydarzeniach i ważnych dla Polski osobach po raz pierwszy. Nie brakuje też humoru, co już w ogóle mnie zachwyciło :) Do lektury podchodzę "na poważnie", mam notatnik, długopis i rozpisuję, kto jest kim i z jakiej dynastii, żeby się nie pogubić ;)
Teraz mam już specjalną półkę przeznaczoną na "cegiełki" tej autorki :) Polecam!
Aleksan... Ja mam żywą w pamięci piękną historię osadzoną w XIX w Irlandii. Irlandia w tym okresie była pod okupacją Anglii, dotknięta wielkim głodem. Ta opowieść to „Michał i Pat” Georga Bidwella. On szlachcic, anglik ona biedna irlandzka wieśniaczka. Ale to nie tylko wielki romans rodem z Trędowatej, ta książka ma znacznie szerszy wymiar. To historia o rodzącym się buncie wobec ciemiężyciela jakim w tamtych czasach była dla Irlandii Anglia. Mamy tu też obraz ówczesnej wsi irlandzkiej, biedy i niedostatku . W to wplatają się rozterki głównych bohaterów, ta miłość nie jest piękna i gładka. Ona łączy, ale jeszcze więcej ich dzieli, ich wybory są wielowymiarowe. Mnie ta powieść zapadała w pamięci na wiele lat, czytałam ją z wypiekami na twarzy, długo rozmyślałam nad życiem w XIX-wiecznej Irlandii. Tak wiele w niej analogii do naszej historii - zabory, pańszczyzna, nierówności społeczne, bieda wsi polskiej i to właśnie dlatego książka jest tak bliska mojemu sercu.
Life Ne... Powieści historycznych przeczytałam multum i naprawdę ciężko wybrać mi te jedna! Ale..
Ostatnimi czasy wpadła mi w ręce trylogia "stulecie winnych". Z nudów, obejrzałam pierwszy sezon na podstawie książki i totalnie przepadlam. Bylam tak bardzo ciekawa co wydarzy się z rodzina Winnych, że postanowiłam dorwać książki. Przeczytałam 3 tomy w trzy dni.
Jest to opowieść o rodzinie Winnych, która rozpoczyna się w raz z narodzinami bliźniaczek toż przed wybuchem I wojny Światowej. Niby nic takiego, gdyby nie to, że w tej rodzinie zawsze rodzi się jedna para bliźniaczek o szczególnych zdolnościach.
Historia , przeplata się z proza życia w pod Warszawskiej wsi. Miłość, przyjaźń, wojna, trudne czasy komunizmu i w końcu czasy obecne, to wszytsko można odnaleźć w tej trylogii.
crazy d... EGIPCJANIN SHINIUE a z polskich oczywiście TRYLOGIA Sienkiewicza
Klara M... Trudno jest odnieść się do dzisiejszego pytania konkursowego w kategoriach ulubionej książki, czy filmu z historią w tle, a to dlatego, że najczęściej takie pozycje są smutne, krwawe i przerażające, tak jak historia właśnie. Jednak najbardziej poruszające dla mnie dzieła literackie i filmowe dotyczą tematyki rzezi wołyńskiej. Książka "Wołyń 43'", czy film "Wołyń", to najtragiczniesze i najbardziej poruszające pozycje wogóle. Spowodowane jest to moimi osobistymi, rodzinnymi przeżyciami i piętnem tego co się tam wydarzyło. Mój dziadek, z którym mieszkałam przez 20 lat pochodził właśnie z powiatu wołyńskiego i to co opowiadał, co przeżył jako młody wtedy chłopak, uczeń hufca, to jest przerażające po dziś dzień. Historia jego wsi, jego ojca, który cudem przeżył pomimo przestrzelonej na wylot, dwoma pociskami głowy, tego nie odda tak naprawde żadna książka, czy film, ale dobrze że takie pozycje powstają i że mówi się o tych wydarzeniach.
Klaudia... Serdecznie polecam "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej . Bardzo wciągająca i poruszająca opowieść.
Lucy Sn... Ciężko wybrać jeden konkretny tytuł, bo akurat powieści historyczne uwielbiam bardzo, często sięgam i cenię ogromnie! Od Sienkiewicza po Cherezińską, same literackie cudeńka! ❤ Wspomnę może o książce, która chyba nie jest zbyt znana, a oczarowała mnie do tego stopnia, że aż zaczęłam się zastanawiać, jak to możliwe, że nie znałam tego Autora wcześniej. Mowa o Julianie Wołoszynowskim i jego "Roku 1863". Wspaniała epopeja o Powstaniu Styczniowym, napisana przepiękną polszczyzną, jakiej dzisiaj już w literaturze brakuje. Książka piękna, niedzisiejsza, inna, oryginalna, wręcz poetycka. "Rok 1863" nie jest klasyczną powieścią, to raczej obrazki przerzucające nas z miejsca na miejsce - z opery paryskiej do lasów wyszogrodzkich, z pałacu Brühla do pracowni szewskiej, z tajnej drukarni do salonu hrabiny Lipowskiej, z warszawskiej kamienicy do podolskiego majątku. Wszystkie te wizje z czasem łączą się w spójną całość powiązaną postaciami, których los wiąże ze sobą na każdym kroku. Myślę, że nie jest to powieść dla każdego, nie każdemu taka forma pisarstwa będzie odpowiadać, ja jednak delektowałam się jej smakiem z przeogromną przyjemnością, nierzadko z łezką kręcącą się w oku. Prawdziwe wydarzenia i postaci tak zgrabnie wplecione zostały w fikcję literacką, że aż ma się wrażenie, jakby każda z opisywanych osób żyła kiedyś naprawdę. Znając już trochę Twój gust, raczej nie przesadzę, jeśli napiszę, że wydaje mi się, że to pretendentka do tytułu nowego Dużego Buka dla Ciebie. ?
Wielkie wrażenie zrobiła na mnie również powieść autobiograficzna Zofii Kossak-Szczuckiej "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919", stanowiąca jedno ze świadectw siły polskości na Kresach i dramatu, jaki spotkał wiernych jej obrońców na najdalej wysuniętych placówkach. Przede wszystkim książka dostarczyła mi mnóstwo wiedzy historycznej tego okresu na Wołyniu, jakiej wcześniej mi brakowało i na nowo uświadomiła smutną prawdę o tym, jak historia lubi się powtarzać i dlatego nie można zapominać i przemilczać trudnej historii! Trzeba pamiętać, ku przestrodze dla potomnych.
Karolin... "Szatan z siódmej klasy" książkowa powieść z historią w tle, serialowa to na pewno " Czas Honoru" a filmowa to Wierna rzeka. ❤
Agniesz... Jeśli ktoś lubi i ma trochę czasu( 1030 stron robi wrażenie) to polecam " Gambit hetmański" Roberta Forysia.Czasy Jana III Sobieskiego,intrygi,wielka namiętność,trochę historii i ...tajemnicza bohaterka.Wszystko zgrabnie splecione w barwną,niemal awanturniczą opowieść.Nawet ktoś,kto niespecjalnie pasjonuje się historią znajdzie tam coś dla siebie.Mnie akurat książka kojarzy się z powieściami Sienkiewicza:"Potop"," Pan Wołodyjowski" ale w innej,bardziej współczesnej wersji. Naprawdę wciąga.
Oolcia... Nie mogę polecić nic innego, jak brawurową opowieść o rozdzielonym małżeństwie, czyli książkę Paulliny Simons ,,Tatiana i Aleksander". Powieść, która pochłonie każdego. Tematyka miłości, samotności i walki, która wymaga niezwykłej odwagi. Wspaniały utwór wart zarwania nocy ;)
Ma?aMi... Ja polecę ,,Czerń i purpurę'' Wojciecha Dutki-historię wewnętrznej przemiany dwojga głównych bohaterów na tle piekła Auschwitz, którą właśnie skończyłam czytać. Moim zdaniem to nie jest historia miłosna-czego spodziewałam się po opisie i pewnie dlatego tak długo zwlekałam z sięgnięciem po tę powieść.
Milena- uzdolniona muzycznie studentka konserwatorium zmuszona wybuchem II wojny światowej podejmuje pracę występując w nocnym klubie, aby zarobić na chleb- co psuje jej relacje z rodziną. Wkrótce zostaje deportowana z kraju pierwszym kobiecym transportem do Oświęcimia.

Franz-pochodzący z dobrej rodziny, wychowywany w wierze katolickiej ulega wpływom nazistowskiej ideologii. Dusza ministranta zostaje całkowicie zdominowana przez duszę wykonującego bezwzględne rozkazy żołnierza i pewnie gdyby nie pewne wydarzenia i spotkanie z Mileną zapewne zostałby bezlitosnym, krwawym oprawcą beznamiętnie mordującym żydowskie dzieci, kobiety, starców...

W tej powieści nie znajdziemy romantycznych, miłosnych uniesień, ukradkowych spojrzeń w oczy, nieśmiałych pocałunków, potajemnych schadzek, a raczej właśnie historię wewnętrznej przemiany obojga bohaterów na tle piekła Auschwitz.

Jest to też dobra lekcja historii-portret obozu Auschwitz w tle relacji Franza i Mileny. Większość osób w książce to postaci historyczne.
Polecam bardzo serdecznie!
?APA Do... Bardzo chętnie bym ci poleciła opowieść z historią w tle ale żadnej nie znam, a po twojej recenzji chętnie zapoznam się że Służącą :-)
Weronik... A ja tylko pozdrawiam! Cieszę się, że powieść się podobała i dziękuję za recenzję!
Katarzy... Ty polecasz "Służącą", a ja polecam "Służące" Kathryn Stockett, opowieść o losach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzin mieszkających na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Fantastyczna książka o dyskryminacji rasowej, o tolerancji i nietolerancji, o barierach między ludźmi i próbach ich przełamywania. Równie mocno polecam film, będący ekranizacją tej książki.
Kasia e... Gorąco polecam Ci ,,Silva serum" Kristiny Sabaliauskaite. To powieść o polskiej rodzinie szlacheckiej zamieszkującej na Litwie, ale napisana przez Litwinkę. Niezwykła perspektywa, prawda? Choćby dlatego warto ją przeczytać :) Oprócz tego, to wciągająca opowieść o skrywanych namiętnościach i uczuciach, które tkwią w każdym człowieku, bez względu na czasy w jakich przyszło mu żyć.
Pozdrawiam Cię serdecznie!
mavsist... Kilka tygodni temu skończyłam czytać autobiografię Trevora Noah, południowoafrykańskiego komika. Jest to momentami zabawna, a momentami wzruszająca historia dorastania chłopaka w czasach apartheidu i chwile po nim. Warto spędzić kilka dni z tą książką, by zajrzeć na brudne i pełne patologii i biedy ulice południowoafrykańskich faweli.
Iwona R... Ja nie mogę się zdecydować, więc polecę zarówno film i książkę. ? ,,Kwiaty wojny” - film obejrzany już dobrych parę lat temu, ale pamiętam jakie zrobił na mnie wrażenie. Film przedstawia Nankin i masowe morderstwo ludności chińskiej podczas wojny chińsko - japońskiej. Tak samo piękny jak i przerażający...
Jeśli chodzi o książkę z historią w tle to muszę chyba polecić cykl ,,Znamię lwa” Francine Rivers, ponieważ to od niego zaczęła się moja miłość do książek. W trylogii znajduje się wszystko. Zniszczenie Jerozolimy, starożytny Rzym, gladiatorzy, pierwsi chrześcijanie, niewolnictwo, medycyna, Germania, miłość, śmierć, przyjaźń. Oczywiście książki są powieściami chrześcijańskimi, więc mocno skupiają się na poszukiwaniu Boga i przemianach wewnętrznych bohaterów, ale i tak polecam wszystkim. ? Podrowionka ?
BOOK TH... Obca Diana Gabaldon
Wielki Buk ciekawostki

Wielki Buk ciekawostki

Historia kanału Wielki Buk zaczyna się w dniu 2014-12-15 13:41:52.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 1218 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 3497706 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 21400 użytkowników.