Dwie fajne kuchenki turystyczne i jedna kiepska Domowy Survival Domowy Survival


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ykS6oaAS9agNajlepsze komentarze:

Jonatan... mam prymuska i nigdy mi nie wybuchł
Andrzej... o rany ! one waza tyle ile kamienie , glownie metalowa obudowa . nosilem te ruskie "primusy" jako student przez lata , zdarzylo sie pare razy , ze strzeli plomien na 1 m dlugim z zaworu , ktory byl w zakretce , wspaniale ,jak z miotacza plomieni , dobrze , ze nic , ani mnie nie podpalil. .teraz mam MSR wielopaliwowy teoretycznie i na diesel ; w Afryce probowalem palic dieslem ale to praktycznie nie dziala , trzeba wykrecac i czscic dysze co 5 min (tzn. troche czekac az wystygnie ) - G.... nie gotowanie. duzo lepszy jest Primus omnilite albo omnifuel ,ale kosztuje duzo . ostatnio kupilem omnilite z mysla o wyjezdzie na Grenlandie , w tym tyg. wyprobuje bo nie dawno dostalem.
MrPiter... Mam tą Radziecką i nigdy jej nie podgrzewałem,odkręcam daje ogień i pali...
emareng... Trochę porównanie do bani.
Nie można wprost porównywać popularną Breżniewkę, będącą dość wierną kopią Optimusa Hunter 8R do nowoczesnego i o 40 lat późniejszej produkcji Hikera +. To pół wieku rozwoju. Pompkę dostał o ile pamiętam dopiero model późniejszy Hiker 8R który przejąl także zmiany radzieckie.
Breżniewka do Huntera 8R różniła się dwoma elementami i radziecka myśl techniczna była tu lepsza.
Pierwsza różnica to pokrętło z główką z tworzywa co było rozwiązaniem lepszym i wdrożonym później w kolejnych modelach przez Optimusa.
Drugą różnicą był oddzielny kluczyk serwisowy zamocowany na pokrywie, w Optimusie za kluczyk robiło samo metalowe pokrętło które w trakcie użytkowania było gorące co skutecznie uniemożliwiało jego szybkie użycie w tracie pracy.
Oba rozwiązania Optimus zaadaptował do kolejnego modelu i dodał jeszcze pompkę paliwa i tak powstał właśnie Otpimus Hiker 8R.

Zarówno Huntera 8R jak i Breżniewka, pomimo swoich wad, swoja popularność zawdzięczały bardzo zwartej i niewielkiej konstrukcji. Kuchenki na paliwo płynne były popularne już od przełomu 19/20 wieku, jest choćby masa starych samowarów z palnikiem gazowym i pompka, pompka nie było to więc rozwiązaniem innowacyjnym, pompka to jednak dodatkowe części i elementy mogące ulec uszkodzeniu.

To owa zwartość konstrukcji i jej prostota, minimalizacja ilości części stały właśnie za popularnością obu kuchenek. Od czasu Huntera 8R i Breżniewki, kuchenki benzynowe choć wciąż podobne, też przeszły jednak ewolucję i jak wyżej nie można ich porównywać wprost.
Czy Breżniewka i Huntera 8R wybuchały - NIE, to mit, mogły wybuchnąć jak każdy inny sprzęt gazowy czy benzynowy jeśli ktoś niewłaściwie ją obsługiwał lub użył brudnego paliwa.
Po prostu podgrzewanie powodowało zwiększenie ciśnienia (co chyba wie każdy z lekcji w podstawówce), tym samym powodowało to wyciekanie paliwa poprzez dyszę, jeśli ktoś nie dopatrzył, że paliwo nie wycieka czyli dysza jest zapchana to ciśnienie rosło aż do momentu puszczenia zatoru w dyszy lub zaworu bezpieczeństwa co mogło skończyć się kitą ognia.
Dokładnie to samo możemy zrobić z każdą współczesną kuchenką, jeśli zwiększymy ciśnienie a nie będzie ujścia też skończy się to eksplozją jeśli będzie obok źródło ognia, choć i samozapłon też jest możliwy, acz trudniej spełnić takie warunki.
Ghs Hdh... Uwielbiam pana oglądać
fumator... "Za kanister 20 l paliwa zapłacimy ok 100 zł czyli grosze" - pogratulować. :-)
Patryk ... Ta pierwsza brzmi jak pociąg
iguana... tysiac zloty za kuhenke zwlaszcza na polskie warunki to jakies nieporozumienie a sama cena to w wiekszosci fantazja producenta.. produkowana tak czy inaczej w hinah gdzie caly koszt produkcji z materialem zamyka sie pewnie w kwocie jesli nie 50 to 100 zloty
Jeden ?... Fajne fajne te kuchenki takie nie za praktyczne w 2019 roku :)
Musti M... Po sposobie zapalanie zapałki wnioskuję że jeszcze nigdy nie miałeś strzała z siarki w ubranie. Zawsze zapala się od siebie a nie do siebie. Trochę jak z nożami i narzędziami
Keep Ca... Dobre porównanie kuchenek, choć ja po testach wszystkich opcji zostałem przy jednym rozwiązaniu:
Kartusz gazowy + kuchenka MSR pocketrocket. Najlżejsza i chyba najmniejsza opcja, nie pamiętam teraz mocy tego palnika ale jest to zbliżona do 4kW, na mrozie też można gotować bo dziś robi się specjalne mieszanki gazu do użytku w niskich temperaturach.
Odrzuciłem wszystkie benzyny,nafty, kostki itp. cuda. Wiem że to może być brak dywersyfikacji dostaw paliwa;) ale wydaje mi się że trzy cztery kartusze gazu w zapasie wystarczą na jakiś czas. A w terenie ogień z ogniska.
Roman W... Dwa w jednym-reklama w reklamie dno w dnie
arath35... 29:09 Bo przecież trudno jest wziąć strzykawkę.
Jacek K... Ruska maszynke uzywalemw Afryce przez rok czasu codziennie. nigdy nie mialem problemow zaplacilem w Polsce $ 5 .
Jacek K... Chinczycy sprzedaja to samo tylko 7 x taniej.
Krystia... 1000 PLN taniej wyjdzie zbudowanie ogniska :D
Adam No... Ok... To nagranie o kuchenkach czy o kawie?
Ansuz... Dlaczego mówisz o sobie w liczbie mnogiej? Masz rozdwojenie jaźni?? ;)
jodluja... Źle pan odpalasz tę breżniewkę, nagrzewamy kuchenkę przy zamkniętym zaworze, dopiero potem odkręcamy zawór i podpalamy opary.
Domowy Survival ciekawostki

Domowy Survival ciekawostki

Historia kanału Domowy Survival zaczyna się w dniu 2010-12-18 13:11:40.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 281 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 9230164 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 53200 użytkowników.