NOMART ciekawostki

NOMART ciekawostki

Historia kanału NOMART zaczyna się w dniu 2015-01-03 20:48:40.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 290 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 21533003 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 106000 użytkowników.

Gęsina Wędzona, Podpiekana Praktyka u Praktyka


Gęsina wędzona w 60 st C drewnem olchowym oraz podpiekana w 80 st C, by cieplnie przetworzyć. Bardzo aromatyczna i pyszna na gorąco oraz równie smaczna na zimno. Dobrze , że proces przygotowania się prosty i krótkotrwały, wiec jak ponownie najdzie nas ochota na gęsinę to proces powtarza się z łatwością. Gęś powinna częściej gościć na naszych stołach bo to pyszne i wartościowe mięso. Dawniej bardzo popularne, a dziś właśnie powraca do łask, ale nie zawsze jest w przyzwoitej cenie. To takich wykonań ja preferuję gęsinę świeżą , a nie mrożoną i nacieranie przyprawami czyli peklowanie suche.. #Gęś czy #gęsina #wędzona polecam : ) Spróbujcie sami. Zapraszam na film Smacznego. Przepis i wersja opisowa są dostępne na blogu Kupując w sklepie internetowym wspierasz kanał! Sklepy stacjonarne trójmiasto Blog kulinarny T shirt, koszulki Facebook Instagram Link do poprzedniego odcinka Muzyka: Kevin MacLeod: Bama Country Country – na licencji Creative Commons Attribution ( Źródło:  Wykonawca: 

Najlepsze komentarze:

xyz xyz... Mam pytanie czy drewno lipowe nadaje się do wedzenia bo śliwa mi się skończyła POZDRAWIAM Mistrzu
sbb 19... myslałem, że to pies się załapał, a jednak kot :)
Mc... Fajna wedzarnia chce taka kupić ale co jak podczas wędzenia zabraknie prądu z powodu jakiejś awarii?a w niej 12kg szynek?
D S... Sam sobie wedzarnie zrobie za 0 zlotych
Jakub A... "Mniam" xD ten kanal powinien się tak nazywać. Panie Arturze jak zwykle świetny film. I od razu kieruje pytanie do Pana odnośnie wędzarni balkonowej czy mógłby Pan przygotować jakis krótki odcinek odnośnie tego co na pewno da sie uwędzic w wedzarni a co na pewno nie. Jaki czas mniej wiecej wedzenia itd? Ile kg maksymalnie i objętościowo przyjmie taka wędzarnia. Taki przewodnik swego rodzaju. Widzialem filmy juz na Pana kanale z wedzarnia balkonowa ale jakby mógł Pan jeszcze doprecyzować. A jak nie film to po prostu w komentarzu prosiłbym o odpowiedz. Pozdrawiam :)
mucha f... jak zawsze, super filmik :)
Marcin ... Półgęsek wygląda pierwsza klasa.
Tak przy okazji wymiany wędzarni - na ile można ocenić żywotność (w latach) takiego (starszego i nowszego) Borniaka?
Romi Ho... Jak zawsze rewelacja. Pozdrawiam
Stanis?... W tej doniczce tam przy ścianie rośnie lubczyk?
Marcin ... Kliknąłem w powiadomienie i w linka, ale nie, kliknąłem zaraz pauzę - nie będę się już więcej na pusty żołądek torturował. Do zobaczenia zaniebawem. ;)
broderw... Dzień dobry, czy mógłby Pan powiedzieć co to za wędzarnia (model)?
Andrzej... Nowa wędzarnia bez mycia, tylko wygrzana i od razu do użytku, hmmm.
#Heavy ... Mialem spac , no musialem .
zapach wirtualny , i smak zrobil to co bylo !! Narazie
Marcin ... fajne,zrobie sobie takiego gęgola
Spe3dy... To Pan dojebał.Ogólnie już nie praktyk,bardziej mistrz.Robiłem z Pana przepisu już pasztet,słoniny,wędliny solankowe i suche i powiem że mega pyszności wychodzą.Panie Arturze serdecznie pozdrawiam życzę samych sukcesów i zdrowia ;) np. do jedzenia tych rarytasków.Pozdrawiam Btw....Kupuję Borniaka to dopiero się zacznie jazda 187cm 86 kg zobaczymy co po roku zważymy się.Do odczytania i fason.
Karol B... Czy to nowy model wedzarni?
ted kon... A gdzie sadełka z tej gęsi . Ja wędzę gąski dwa tygodnie przy max. 25* C i podsuszanie trzy tygodnie i może dojrzewać i sześć miesięcy , pozdrawiam. Ted.
Chris G... To że domownicy i goście od razu do tego się dobrali to chyba najlepszy komplement i powód do naśladowania.
Kazimie... Skąd ja wezmę wędzarnię ?
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Jxf5UqMnfac