11 ulubionych polskich powieści | Czytajmy Polskich Autorów Wielki Buk


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=uwQTtV9CFIINajlepsze komentarze:

chucko ... Jak tak sobie teraz myślę, to dochodzę do wniosku, że ,,Dolina Issy" znalazłaby się również na mojej TOP liście. Dodałabym też ,,Madam" Antoniego Libery oraz ,,Esther" Stefana Chwina. Obie są, moim zdaniem, prawdziwą ucztą dla zmysłów.
lola ro... Moją ulubioną polską książką jest Godzina pąsowej róży:3
Justyna... 1. „Harda” & „Królowa”, E. Cherezińska – zapomniana polska księżniczka, która była równie silna, inteligentna i szanowana jak współcześni jej mężczyźni, zawsze będzie bliska mojemu dziewczyńskiemu serduchu.

2. Cykl „Odrodzone Królestwo”, E. Cherezińska – fenomenalny cykl historyczny, z zawiłą polityką, bratobójczymi spiskami i groźnymi sąsiadami, który odkurza w fenomenalny sposób jeden z najmniej lubianych okresów w polskiej historii. Jako historyczny geek mówię 3 a nawet 4 razy tak.

3. Cykl wiedźmiński, A. Sapkowski – najsłynniejszy zabójca potworów w polskiej fantastyce po prostu musiał się tu pojawić.

4. „Dziady”, A. Mickiewicz (w szczególności cz. II) – jeden z najważniejszych utworów wieszcza odbiera się zupełnie inaczej, gdy tuż obok nie leży szkolny zeszyt i opracowanie ani nie majaczy w tle kartkówka lub matura. Kawał świetnej, pięknej polskiej literatury.

5. „Lalka”, B. Prus – napisana z iście epickim rozmachem panorama polskiego społeczeństwa XIX wieku ujęła mnie już w liceum, ponieważ XIX wiek kocham całym serduchem.

6. „Pan Samochodzik”, Z. Nienacki – jedne z „książek dzieciństwa” rozpoczęły moją przygodę z literaturą i historią.

7. Cykl o Tomku Wilmowskim, A. Szklarski – książki o młodym podróżniku, które nauczyły mnie więcej o geografii i biologii niż cała polska szkoła.

8. Cykl o Teodorze Szackim, Z. Miłoszewski – bo uwielbiam dobry polski kryminał i mam słabość do nieperfekcyjnych męskich bohaterów.

9. Duologia „Świat Etheru”, K. Piskorski – bo jest tu wszystko, co kocham: kawał dobrej polskiej fantastyki, Napoleon Bonaparte, alternatywna historia, nawiązania (i nie tylko) do polskich i światowych postaci historycznych, myślące postaci kobiece, fabuła, która nie obraża inteligencji czytelnika.

10. Cykl „Materia Prima”, A. Przechrzta – alternatywna historia z wątkami magiczno-alchemicznymi, carska Rosja i Polak, który próbuje zachować neutralność, ale oczywiście mu nie wychodzi (i nie jest to Geralt). Mniam!

11. Cykl „Kłamca”, J. Ćwiek – za mitologię nordycką, za wątek anielski, za nawiązania do popkultury, za absurdalny humor. Dawno nieczytane!
asia gr... Moja ulubiona lektura to Nad Niemnem ??
Veronik... Tak, zgadzam się, polscy autorzy pisali i nadal piszą świetnie✨?
Pozdrowienia z Czech..✨✨?
robaceq... "Ciemno, prawie noc" ostatnio zakupiłam i niedługo mam zamiar się za tę książkę zabrać ?
Zosia Z... Oczywiście, polscy autorzy są super i trzeba ich wspierać! Ale ja nie o tym. Z pani polecenia niedawno zaczęłam czytać Sklepik z Marzeniami od Kinga. Klimat małego miasteczka na zadupiu wszechświata urzekł mnie niesamowicie. W jakich jeszcze jego książkach jest podobne miejsce akcji? Dodam, że dopiero zaczynam przygodę z Kingiem. Przeczytałam Wielki Marsz i jestem oczarowana, ale do takich mocnych horrorów się nie nadaję. A może zna pani jakieś dobre książki innych autorów, gdzie akcja z wątkiem tajemnicy dzieje się właśnie w takim miejscu?
Jolanta... Ciekawy zestaw.
Book Re... Ciekawe, czy kiedykolwiek przekonam się do "Lalki". To jedna z niewielu lektur, które wspominam bardzo, ale to bardzo źle. A tak poza tym to bardzo ciekawe zestawienie! Będę musiała zabrać się w końcu za "Lód" Dukaja :)
Aneta K... Akurat 21 listopada Jakub Małecki będzie na spotkaniu autorskim w Zabrzu.
Klaudia... ?
Lucy Sn... Właśnie zakupiłam na Allegro "Pożegnanie jesieni", o! Tak działają Twoje nagrania. ? ❤️
Chelsea... Olgo, potrafisz tak pięknie i zachęcająco opowiadać o książkach, że po każdym Twoim filmie czuję palącą, wręcz niemożliwą do opanowania potrzebę przepadnięcia w lekturze :) Świetnie, że wykorzystujesz ten dar do propagowania czytelnictwa wśród ludzi. Wyciągnęłaś mnie z literackiego kręgu, w którym się zamknęłam i dzięki temu zaczęłam dostrzegać, że nie tylko kryminały są w stanie mnie pochłonąć na długie godziny. Bardzo Ci za to dziękuję :)

"Dżosef" czeka na mojej liście "do przeczytania". Mam nadzieję, że moja biblioteka zaopatrzy się w ten tytuł :)
Panna N... Wieczny Grunwald Twardocha :)
Urszula... Szczerze? Z tych książek znam tylko "Lalkę".... zresztą ja w ogóle bardzo lobię pozytywistów, no ale to chyba mój PESEL tak ma :) Z polską literaturą współczesną jestem trochę do tyłu, "Inkub" czeka na regale ma swoją kolej. Jednak dzięki temu, że tak pięknie opowiadasz o naszych autorach i ich dziełach, na pewno sięgnę po te pozycje:) Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie :)))
Patrycj... "Lalka" Bolesława Prusa to dla mnie absolutny klasyk polskiej literatury. A Elżbieta Cherezińska? Nie zabrzmi to zbyt kulturalnie, ale powinnam to powiedzieć - ona była pierwsza... To właśnie ta autorka przekonała mnie do polskiej literatury.
Marzena... Ach ten "Lód"... chyba wreszcie się skuszę, widzę że jest wersja w audiobooku.
Madlene... Super zestawienie, oczywiście większość mam w planach :) A od siebie dodałabym Stanisława Lema :)
MenthaS... Większość książek, które polecasz, przypada mi do gustu, ale też bardzo miło się Ciebie słucha. Aż chciałabym przeczytać coś, co sama napiszesz? pozdrawiam
marcin ... I kolejny Piękny Film , i ja uwielbiam Polskie Książki.Obecnie czytam Jolanta Maria Kaleta Złoto Wrocławia .Mam Nad Zbruczem stoi na półce i cieszy,przeczytał i bardzo piękna książka.Czarna szabla,kto czytał ten wie.O czym piszę. Ciemno Prawie Noc,to bardzo mocna książka ( dla mnie ),czytało mi się ją.Jako naprawdę mocny thriller.Turnej Cieni ,może kiedyś przeczytam.Wacham się.Ja chyba nie bardzo lubię klasykę.Za trudna dla mnie.Czytałem Lód,bardzo dobra książka.Pamiętam rok 1924 Polska nadal pod zaborami.Inkub-super,super,super./
Ja jutro idę zamawiać Mock.Golem i Imię Wroga./