Dlaczego trzymamy akurat kciuki i bywamy w siódmym niebie, czyli o powiedzeniach? MI, odc. 146 Mówiąc Inaczej


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gRqmt05jRpANajlepsze komentarze:

goricag... Bardzo proszę o film w którym opowiesz o różnicach między liczba a ilość, mam wrażenie, że większość youtuberów była chora i nie była na tej lekcji polskiego.??
Eric Ca... masz fajny tyłeczek. Pozdrawiam
Katarzy... Mam pytanie; czy poprawnie jest mówić „kwota w wysokości” - np. „Kwota w wysokości 10 zł” czy tylko „kwota 10 zł”? Ta zbitka „kwota w wysokości” bardzo mnie drażni, ale może jestem w błędzie i jest to poprawne ...
JESUS T... Podobasz mi się Paulina -w ogóle ,dużo szukasz ,czytasz itd itp : )
KleKot ... W pierwszym momencie stwierdziłem... Gdzie ja trafiłem? To nie kanał dla Wuja KleKota.
A tu proszę takie zaskoczenie.... zostaje??
PROMUJC... Czekać na Godota - to chyba najmniej znane.
Mi?ka95... Uwielbiam Twój kanał! :D i mam pytanie odnośnie użycia słowa "śmieszny". Czy użycie go w stosunku do kogoś bliskiego np. chłopaka, przyjaciółki z intonacją pozytywną (pocieszną) może być odebrane negatywnie przez tę osobę albo otoczenie? Pytam z uwagi na to, że raczej mówi się "śmieszny", gdy ktoś jest niepoważny.
Elenass... Mam pomysł na odcinek: Odmienianie imion zagranicznych w Polskim.
Jako że w polskim wszystko odmieniamy to każde słowo w formie żeńskiej musi kończyć się na "a" (z Małymi wyjątkami. np. Noc). W angielskim tego nie ma więc żeńskich imion nie odmieniamy ( Z męskimi wydaje mi się że jest pełna losowość - serio - zależy od wydźwięku imienia). Mówimy na przykład: "Idę na spacer z Kate" "Idę na spacer z Lily".. tylko.. w Angielskim (jak i w innych językach) są też wyrazy o polskim brzmieniu (czyli zakończone na a) i żeby zachować konsekwencję ich też nie powinno się odmieniać. Jednak dziwne brzmi "Idę na spacer z Emma" "Idę na spacer z Viola (czyt. Wajola)". Co wtedy zrobić?
Są dwie alternatywy - jednak mało praktyczne i dość słabo brzmiące.
Pierwszą jest to żeby do każdego imienia damskiego dodawać "a". Brzmiało by to tak "Idę na spacer z Mari-ą" (Mary) "Idę na spacer z Kejt-ą" (?).. Przyznajcie.. Nie brzmi to zbyt dobrze.
Drugą jest tłumaczenie tych imion. Ogólne nie jestem tego zwolenniczką. Dickens'a zawsze nazywam Charles a królowa Anglii to Elizabeth. Ta opcja byłaby zresztą kłopotliwa; Wiele imion Angielskich nie ma polskich odpowiedników a i ktoś może poczuć się urażony. Przecież nie ma na imię Kasia tylko Kate. Pozatym Anglik pewnie wymówiłby to jak "Kejżja" czy coś takiego
Co z tym zrobić? Masz jakiś pomysł? Chciałabym zobczaczyć o tym odcinek.
Aldona ... W UK odpowiednikiem środkowego palca są dwa place pokazujące "dwojkę" chodzi o palec wskazujący i środkowy, ale ręka musi być skierowana zewnętrzną stroną do kogoś. To się wzięło stąd że ktoś (nie pamiętam kto) ucinali te dwa palce łucznikom, czyli oni potem nie mieli jak trzymać strzał. Potem w ramach wyśmiewania ten ktoś pokazywał te dwa palce.
IGOR SK... Piękne śmiertelne kobieta w czerwonej sukience
laliday... Czy moglabys kiedys zdefiniowac co to dekada? Z tego co widac ludzie nie rozumieja mysla ze rok 2020 plus 3 miesiace to ciagle poprzednia dekada. :)
?WiToLD... Cześć ?,
Oglądam Cię od niedawna, ale od razu gdy zobaczyłam twój kanał wpadłam w euforię, ponieważ od dawien dawna poszukiwałam ciekawego kanału dotyczącego poprawnej polszczyzny - uważam ów temat za bardzo intrygujący. Ale przejdźmy do sedna owego komentarza. Chciałam Tobie zaproponować tematykę odcinka, a mianowicie o rotacyzmie (potocznie zwanym reraniem), czyli o nieprawidłowej wymowie głoski [r]. Sama cierpię na tę wadę wymowy, więc chętnie posłuchałabym interesujących informacji, i możliwość pozbycia się jej. Rozumiem, że nie jesteś logopedą, ale uważam, iż rozwiniecie tego zagadnienia na odcinku było by ciekawe dla odbiorców i innych cierpiących na rotacyzm.
Pozdrowionka ?.
Kristof... Taka mnie myśl naszła, że w tych regionach gdzie kciuk w górę oznacza mieć kogoś w poważaniu, ludzie mogą mieć nie lada problem z lajkowaniem na YT lub FB ?
Murzyn ... Ja mam takie pytanie: zrobisz odcinek o nazwie na minione dwie dekady? RJP i Wikipedia niestety zwalczają określenia "lata 2000.", "lata 00." i "lata 10.", pomimo sporej potrzeby na nadanie nazw tym dekadom. Nawet obecność określeń 00s i 10s w języku angielskim (i w innych językach o podobnej konstrukcji liczebników) jest przez ww. normatywistów zwalczana, niestety bez głębszego uzasadnienia poza bajdurzeniem, że j. polski ma swoje zasady. Nie będziemy do końca świata unikać problemu i próbować nazwać dekady z popularnością Poli Negri czy sukcesami Napoleona ogólnym "początkiem XX wieku" lub "początkiem XIX wieku". Jakie jest Twoje zdanie?
Kinga Z... Zaproś na odcinek IGNACEGO Z JAPONII , naprawdę podziwiam tego człowieka za to jak opanował język polski ????????
Lew W?... Zajrzałem po dłuższym czasie. Piękna zmiana. Podoba mi się luz i zdrowy dystans. Profeska
Living ... We ADORE this video, greetings from London !
???????... Ej Paulina jeżeli obejde jezioro dookoła to jezioro zostało co zrobione?
Wiewior... Jak się nazywa ładna joginka?
Jogobella ?
John Ko... Hej, nie wiem jak uważasz, ale powiedzenie czeski film wyszło z użycia.
Fearu ciekawostki

Fearu ciekawostki

Historia kanału Fearu zaczyna się w dniu 2014-08-14 23:57:27.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 29 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 1745559 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 8630 użytkowników.