Jak zapobiegać suszy?


Od kilku lat zmagamy się z Polsce z suszą. W tym roku roku możemy spodziewać się jednej z największych od lat. Jak poprawić ten stan i zapobiegać suszy? Zapraszam do obejrzenia materiału. Dołącz do społeczności PATRONITE i twórzmy razem NaukowoTV ➫ DODATKOWE INFORMACJE: Oficjalna strona ➫ Sklep z koszulkami ➫ Drugi kanał ➫ Facebook ➫ Instagram ➫ Grupa na facebooku ➫ KONTAKT: E mail: MUZYKA: Tomasz Kaczmarczyk ➫ WYBRANA BIBLIOGRAFIA: "Nauka o klimacie" Marcin Popkiewicz, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski W filmie wykorzystano grafiki i video na licencji Creative Common: 2019 01 08_Rain_water_Butt,_Trimingham.JPG Rainwater_harvesting_tank_(5981896147).jpg #naukowotv #susza #środowisko

Najlepsze komentarze:

Naukowo... Będę wdzięczny za pomoc w wykopaniu materiału ➫ https://www.wykop.pl/link/5515601/jak-zapobiegac-suszy/
Longer ... Stawik i las w tym roku posadzony :D pozdrawiam i to co pisałem o boberach, mam już nie dwie A trzy tamy ?
osobliw... można też ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych
?ukasz ... Kiedy powiedziałeś o planowanym odcinku na temat betonowania miast, to dosłownie jakbyś czytał mi w myślach. Obserwuję ten problem naocznie od lat i trochę ręce mi opadają, jak widzę prywatną posesję wyłożoną w 100 procentach kostką. Cała woda deszczowa spływa z niej poprzez podjazd do studzienki przy bramie wjazdowej - nic nie zostaje w glebie. A zaraz po deszczu gospodyni z takiej posesji wychodzi z domu i zaczyna szlauchem podłączonym do bieżącej ZW podlewać swój ogródeczek wciśnięty w kąt posesji koło garażu. Jakiś absurd ....
Super odcinek - dzięki !
j b... karton wysycha :)
Jakub B... będzie live
Monika ... Jak biorę prysznic i odkrecam ciepłą wode to te pierwsze kilka litrów chłodnej wody zawsze łapię do małej konewki i podlewam kwiaty
Mariusz... Mamy bajoro co zwie się Bałtyk. Dlaczego nie wykorzystać do nawadniania pól wody z tak zwanego morza? Odsalać można przez trzciny. Może stworzyć powrotny kanał z północy na południe. Wiatraki wykorzystać do dostarczania energii pompom.
Mariusz... Jeśli chcesz oszczędzać wodę licz się z tym , że zapłacisz wkrótce więcej za rachunek za wodę. Będziesz mniej zużywać wody więcej jednak za nią zapłacisz. Tak w Poznaniu wodociągi zachęcały do oszczędzania wody. Ludzie posłuchali , zużycie spadło o 1/3 i wodociągi podniosły opłaty , bo przestało się im opłacać. Słuchając oszołomów liczcie się z podwyżkami. Ktoś musi zapłacić by opłacało się cokolwiek robić. Instslując fotovoltanikę okazuje się, że zamiast oszczędzać jeszcze trzeba dopłacić bo im więcej prostumentów tym elektrowni się mniej opłaca działalność . Rachunek za energię wzrasta zamiast maleć o mniej więcej 300 zł miesięcznie. Spytajcie znajomych jak nie chcecie wierzyć. Na dłuższy czas tak zwana ekologia się nie opłaca
Wszysto to po to by was oszukać. Najlepiej prosperują państwa co nie przejmują się ekologicznymi bzdetami. Taki USA. Truje. To prawo silniejszego. Wpierw wymordowali miliony Indiańców teraz śmią nauczać demokracji. Naprawdę nie ma ustroju co by nie gnoił swoich czy obcych obywateli. A demokracja smerykańska to jej zaprzeczenie.
Micha? ... O świetnie znalazło się 5 "ekologów".
Pietrul... Można zbudować obok swojego domu zbiornik na deszczówkę i wodę zebraną w nim podlewać rośliny albo wykorzystywać jeszcze w inny sposób
MrRefug... Świetny film. Ciesze się ze poruszasz również tematy zrównoważonego rozwoju. Na studiach architektonicznych uczono nas o tym, że są specjalne gatunki drzew i krzewów które bardzo wspierają retencję naturalnie lub sztucznie wytworzonych cieków wodnych. Przed wykonaniem małego ogrodu na działce warto zainteresować się tematyką i gatunkami które świetnie sprawdza się w tej roli. Pozdrawiam Cię!
Marcin ... Przede wszystkim edukacja najmłodszych od wczesnych lat, na pewno w przyszłości to zaowocuje.
x thekc... Ty nawet jak mówisz o powodziach to używasz słów których nie rozumiem XD
Micha? ... Kto minusuje, tego nie poić!
Micha? ... Kto minusuje, tego nie poić!
Ciekawa... Jest jeszcze kilka sposobów w zanadrzu:
-Zmniejszenie zużycia papieru i efektywniejsze jego wykorzystywanie
Może to wiele osób zdziwić, ale wyprodukowanie kartki papieru drukarskiego formatu A4 (80 g/1m2) wymaga zużycia 1,5 litra wody, tj. dla 1 tony papieru z celulozy trzeba zużyć 300 000 litrów. Taka pojedyncza kartka A4 waży zaś niespełna 5 gramów! Zadrukowujmy/zapisujmy ją z 2 stron oraz efektywniej wykorzystujmy. Mniejsza czcionka=więcej tekstu i mniej zużytego papieru oraz tuszu drukarskiego. Dobrze też, aby kupować np. papier toaletowy z makulatury i segregować papierowe odpady (bawełna też jest celulozą).
-Gotuj tyle wody, ile ci naprawdę potrzeba.
Przecież jeśli pijesz herbatę czy kawę 0,25 litra, to nie trzeba lać 1 litra do czajnika. Wystarczy ci 0,3 litra. Mniej gazu płynnego czy prądu zużyjesz i taniej (i szybciej) ci wyjdzie. Jeśli grzejesz wodę na ryż czy kaszę to pod przykryciem (szybciej woda się zagotuje)
-Krótsze programy prania i zmywania.
Obecnie zmywarki i pralki mają programy umożliwiające krótsze pranie i zmywanie. Nie musi zmywarka myć aż 2,5 godziny słabo zabrudzonych naczyń. Wystarczy ci nawet 30 minut! I też jeszcze jedno: Uruchom zmywarkę czy pralkę wtedy, gdy jest pełna a nie w 1/2 załadowana.
-Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej.
Wiele elektrowni węglowych w Polsce (Połaniec, Kozienice, Dolna Odra, Ostrołęka, Pątnów czy Stalowa Wola) pobiera wodę prosto z rzek do chłodzenia maszynowni i do napędu turbin i nie są zaopatrzone w chłodnie kominowe (wyjątek Opole, ona ma chłodnie) i musi zrzucać gorącą wodę z wymienników do rzek. Wystarczy przypomnieć sobie sytuację z lata 2015 roku, gdy były ogłaszane komunikaty o stopniach zasilania i elektrownie musiały zmniejszyć produkcję energii elektrycznej, by zapobiec awarii maszynowni spowodowanej chłodzeniem gorącą wodą (gdy były spore upały) pobieraną z rzek.
Oto linki do nagrań audycji: https://www.youtube.com/watch?v=A98dJTNng8k&list=LLx3zlGj4qxHezEozS-R58xg&index=27&t=0s
https://www.youtube.com/watch?v=FRMZTYidsrs&list=LLx3zlGj4qxHezEozS-R58xg&index=26&t=0s
pstrows... Z oszczędzaniem wody w gospodarstwach domowych jest trochę podobnie jak z oszczędzaniem prądu. W skrócie nic to nie daje, i w skali kraju ni nie przekłada się na zmniejszenie skutków suszy. Trzeba odejść od regulacji rzek, zasypać rowy melioracyjne tam gdzie to możliwe lub chociaż wybudować zastawki, co ograniczy spływanie wody do rzek.
Wojciec... Fajny film, na kilku kanałach ogrodniczych już był poruszany temat zbierania deszczówki i zakładania łąk kwietnych (różnorodność zawsze będzie lepsza niż monokultura) by niwelować skutki suszy ?
Co do użytkowania wody w gospodarstwach domowych - na Zachodzie modne stają się systemy do zbierania tzw. "szarej wody", którą można wykorzystać do spłukiwania w toalecie. Wystarczyło by nawet zbierać wodę po goleniu i myciu zębów do miski, a potem użyć jej do spłukiwania (ja już tak robię od jakiegoś czasu, nawet emce na swoim Instagramie wspominała o takim sposobie oszczędnania wody). Temat jest bardzo ważny i każdy powinien chociaż pomyśleć o tym, jak powinien użytkować wodę, by jej nie marnować ?
Pozdrawiam Wszystkich i zdrówka życzę ✋
t rex... Wykopanie stawu lub oczka wodnego osusza teren a nie nawadnia. Okryta woda to bardzo szybkie parowanie a nie o to chodzi (chyba) . Tamy na rzekach nizinnych także osuszają ziemię. Nie powinniśmy porównywać się z Hiszpanią (słyszę to porównanie kolejny raz). Średnia wysokość Polski jest ok. 5 razy niższa niż średnia wysokość Hiszpanii. Także mamy inne temperatury. Podstawowym problem w Polsce są inwestycje w meliorację. Zapowiada się kolejne olbrzymie wydatki na ten cel. Po wybudowaniu kolejnych zapór na rzekach będzie jeszcze suszej, gdyż zaporu zatrzymują transport materiałów dennych. Poniżej zapory dno rzeki się pogłębia bo woda nie nanosi materiału (osadza się przed tamą), wody nie przybywa więc poziom wody w rzece poniżej zbiornika gwałtownie i trwale się obniża. Stały niski poziom wody w rzece powoduje przyśpieszony spływ wody z gruntu do rzeki.
Pierwszą rzeczą jaka powinniśmy zrobić to zasypać co najmniej połowę rowów melioracyjnych i maksymalnie odsunąć wały przeciwpowodziowe od koryt dużych rzek. Niestety te inwestycje byłyby dość tanie więc nie będą wykonane bo mało można na tym zarobić. Zbiorniki są drogie w budowie i drogie w utrzymaniu więc są dobre dla urzędników. To że osuszą teren to mniej ważne. Przydałoby się rozebrać kilka tam. Gdyby tak we Włocławku... pomarzyć...
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=VswOQcL2bhA


NaukowoTV ciekawostki

NaukowoTV ciekawostki

Historia kanału NaukowoTV zaczyna się w dniu 2013-08-08 15:50:04.
Kanał od czasu założenia nagrał już, 253 filmów przez okres działania kanału
filmy zostały wyświetlone 24512545 razy.
Aktualnie kanał śledzi ponad 146000 użytkowników.