Włącz Filmy na pełnym ekranie

"Rzeki płyną, jak chcą" Ałbena Grabowska | KONKURS | recenzja PREMIEROWA! Wielki Buk


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=DP3phTxayzsNajlepsze komentarze:

Pastusz... Opowieści z wielką historia w tle zawsze na tak.
Lena... Jeszcze nie przeczytałam najnowszej książki pani Ałbeny, a już jestem zakochana w tej historii? Z pewnością będzie równo piękna jak inne książki tej autorki❤️
Ola S... Mi przychodzą na myśl dwie takie powieści i naprawdę ciężko jest mi wybrać. Pierwsza to " Czerń i purpura” W. Dutki, a druga " Jeździec miedziany" P. Simons. Obie są bliskie mojemu sercu, bo obie były wzruszające, trzymające w napięciu , miały rozbudowane tło historyczne i skłaniały do refleksji. Jeśli miałabym wybrać to jednak pierwszy tytuł jest lepszy, chyba głównie dlatego, że oparty na prawdziwej historii miłości Esesmana i więźniarki obozu koncentracyjnego, co pokazuje, że najlepsze historie tworzą ludzie i samo życie. Co więcej, można było wczuć się w rolę nie tylko więźniarki ale i Esesmana, a to raczej rzadko się zdarza w tego typu powieściach ( przynajmniej w tych, które ja czytałam). Chodzi tutaj głównie o próbę wyjaśnienia przez autora motywacji oprawców. Każdy z nas się zastanawiał, co skłaniało nazistów do takich czynów, jakie wydarzenia losowe, czynniki przyczyniły się do ich bezwzględności, a ta książka choć trochę pozwala to zrozumieć.
Archaja... Nie cierpię czekać na kolejne tomy, pewnie sięgnę po tą opowieść ale dopiero jak cały cykl będzie dostępny.
marcin ... Kupię
Tylko c... Wiele takich powieści już czytałam. I naprawdę ciężko wybrać tą najlepszą. Na pewno zapadła mi w pamięć trylogia ,,Parabellum” Remigiusza Mroza. To powieść mięsista, z wyrazistymi bohaterami, brutalna. Dobrze opisuje czasy II wojny światowej i losy dwóch braci. I ten Leitner...ech. ?
Klaudia... Pierwszą taką powieścią, o której pomyślałam jest "Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne. Co za niesamowita historia. Książka niezwykle wzrusza, daje do myślenia. Pokazuje to, jak świat dorosłych może mieć okrutne przełożenie na dzieciństwo wielu młodych niewinnych ludzi. Po prostu, trzeba to przeczytać, żeby się przekonać.
PS. Ale PRZPIĘKNA okładka, aż nie mogę się napatrzeć .
Thomas ... ??
Katarzy... Trzy siostry, wojna miłość... ooooooo! Muszę przeczytać. Stulecie winnych bardzo mi się podobało, więc pozycja obowiązkowa. Kocham wszystkie wojenno-obyczajowe dzieła. Moja ukochana powieść to Jeździec Miedziany Pauliny Simons i pozostałe części tej serii.
Brygida... Dla mnie przełomem okazało się być "Ósme życie" Nino Haratischwili. Z jednej strony jest to powieść historyczna, po które ja zazwyczaj nie sięgałam, a po drugie jest to saga rodzinna. Dla mnie było to podwójne wyjście z mojej strefy komfortu ? Wszystko mi tutaj pasowało: wspaniały język i styl, wciągająca fabuła, charyzmatyczni bohaterowie, historia, przedstawienie losów Europy.... no wszystko zagrało ?Nie mogłam się oderwać. Jeśli ktoś nie czytał, to gorąco polecam ?
Monika ... "Niemra" Arkadiusza Pacholskiego jest powieścią, która jest że mną, choć czytałam ją wiele lat temu. Kiedy ją skończyłam byłam wewnętrznie poobijana, przygnębiona....kto przeczyta ten będzie wiedział o co chodzi ? Niemra to inna nazwa volksdeutschki, którą została Dorota Paleń. Pracowała u antykwariusza w Kaliszu i przy okazji wykupu zabytków za grosze, przynosiła że sobą wałówkę z okolicznych wsi i sprzedawała. Działała także w podziemiu i zapisała się co prawda na listę volksdeutschów, ale jej celem była pomoc Polakom. Jednak nie wszyscy to zrozumieli. Mam na myśli rodaków. Właśnie ta książka jest tak niejednoznaczna, bo nie wszyscy Niemcy byli źli, a Polacy dobrzy. Do tego Dorota prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa koleżanki, Żydówki, o imieniu Romka, której ciało pewien profesor ukrył w szambie. I co ciekawe, odkrywa prawdę. Wyjątkowa jest ta powieść. Zakończenie dla mnie rozwaliło system i dlatego jest że mną. Autor zastosował także zmienną narrację, taką której jeszcze nigdzie nie czytałam. Polecam serdecznie, ?
Pigetto... Pani Ałbena mnie zaskoczyła absolutnie "Stuleciem Winnych". Nie spodziewałem się, że to będzie historia, która przypadnie mi do gustu, że będzie tak mocno historyczna... A wyszła rewelacja.
Mariolk... Czas burz, dziki łubin, Niespokojne niebo autorstwa Charlotte Link to moja ostatnia miłość historyczna. Widzimy tutaj wojnę oczyma Niemców. Nie można się oderwać . Stulecie winnych Pani Grabowskiej to również moja wielka miłość. Natomiast powieść historyczna do jakiej wracam nieskończoną ilość razy to Trylogia Henryka Sienkiewicza. Zawsze na czasie., zawsze piękna.
Marta W... Z powieści historycznych znam tylko sagi Marii Paszyńskiej Owoc granatu i Wiatr ze wschodu i właśnie Pani Ałbena najpierw zauroczyła mnie 3 tomami Winnych, aż musiałam sięgnąć po Opowiadania, potem Doktor Bogumił i Matki i córki. Rzeki zapowiadają się równie fantastycznie ?
Wielki ... Jestem pierwsza, dlatego cieszę się że mam całkowite prawo wyboru :-) Bardzo zależy mi na książce, gdyż fabuła zapowiada się niezwykle ciekawie :-) A teraz moja odpowiedź: Ulubioną powieścią historyczną jest "złodziejka książek" Markusa Zusaka Ponieważ reprezentuje przyjaźń, wierność i doskonale pokazuje relacje i życie w Wojennych Niemczech