KOREAŃCZYK GOTUJE KOPYTKA I GULASZ! || "Król Polskiej Kuchni" - Pyra w Korei


Podwójne starcie kuchenne! Koreańczyk Taejin kontra... polskie kopytka i gulasz. Kto zwycięży i ile soli tym razem Taejin doda do potrawy? Przekonajcie się sami. Chciałabyś/chciałbyś wspierać mój kanał? Super! Możesz to zrobić tu, na YouTube, stając się
Najlepsze komentarze do filmu "KOREAŃCZYK GOTUJE KOPYTKA I GULASZ! || "Król Polskiej Kuchni"":

75Gaja: Odcinki z TJ zawsze mega poprawiają mi humor. Uwielbiam jego gotowanie. Za każdym razem jak widzę ile soli sypie myślę o mój Boże ?
Renata Relidzinska: Z ostudzonych ziemniaków , nie kleją się.
Ivona Duszka: uzyj widelca do rozdrobnienia kartofli...swietnie sie nadaje do tego
Pati Niepamietam: O boże ile tej soli i papryki!??
Mam nadzieję, że macie inny rodzaj tych składników... ??
Barbara Witos: nigdy nie kupiłam gotowych kopytek,są takie łatwe w zrobieniu ,po co kupować
Inception 1393: TJ powinien dostać fartucha od Wioli ?
Renata Borkowska-Biegaj: Ja też dziś miałam na obiad kopytka! Jednak ja dodaję jajko do ciasta. Dziwne rzeczy: ozory, cynaderki (nereczki świńskie) i coś dla mnie mega wręcz odrażającego MÓŻDŻEK cielęcy. Pozdrawiam Was bardzo gorąco ?
29wik: W Polsce jemy zepsute warzywa, Kapustę, ogórki. Pijemy zepsute mleko. Jemy pasztetową. flaki, To informacje na tą chwilę.
Mam pytanie, Wpisałam do tłumacza google słowo przetwory (przecież teraz jest wysyp warzyw i owoców pokazało 준비. wkleiłam do Yuotuba i w odpowiedzi wyskakują dziwne filmiki. Czy w Koreii jest zwyczaj robienia przetworów, nie pytam o Kimczi. Jeśli tak to jak to się pisze. Chciała bym obejrzeć, może się zainspiruję. Smacznego wszystkim.
Agata Ko?oszuk: A może ciasto WZtke??
Stanis?aw Wojciechowski: Drodzy Rodacy - wytłumaczcie cudzoziemcom/i niektórym naszym rodakom przy okazji/ że: "flaczki" robi się z oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski fragmentów żołądka wołowego. Dopuszczalne jest także użycie żołądków wieprzowych... Nie ma to NIC WSPÓLNEGO z flakami sensu stricto! Jak to dotrze do cudzoziemców to może zmienią optykę co do tego wyśmienitego i smacznego dania! Mam taką nadzieję! Pozdrawiam!
Izabela Wyborska: Zrazy!
Asia_andzia: Na pytanie co dziwnego je się w Polsce pierwsze co do głowy przychodzą mi - flaczki - ale też nigdy nie rozumiałam jak u mnie w domu mogli jeść wątróbkę ?? poza tym film jak zawsze mega pozytywny☺️ pozdrawiam serdecznie ?
Kassandra: Dziwne i często obrzydliwe polskie potrawy: czernina, kaszanka, flaki, galart, ozory, śledzie. Podobno też golonka jest dla obcokrajowców obrzydliwa, no i kapusta kiszona i ogórki kiszone, ale akurat to nei dla Koreańczyków jest obrzydliwe.
Silven Mogiss: Może to dziwne, ale po co kupować coś skoro można zrobić to samemu? Tym bardziej, że ostatnimi czasy we wszystkim jest chemia. Nawet chleb zrobił się niejadalny. Kupowanie gotowego i gotowanie z półproduktów to oszczędność czasu, ale to najgorszy typ jedzenia. I na dłuższą metę się nie opłaca, bo niszczy zdrowie.
Katherine: Dziwne rzeczy? Kaszanka? Ta taka ciemna co z krwią jest XD
iIII Moczka też jest w sumie czymś dziwnym XDDD
Anna Hell91: Nieeee, sól soli nierówna ??
KOWALSCY W AMERYCE: Super vlog ❤pozdrowienia z Chicago ?
octopus: Przybij Taejinowi piątkę ode mnie, bo też uwielbiam zapach smażonej cebuli, a mój partner nie ? Prawdziwy z niego król polskiej kuchni, czekam na więcej ?
Met: Żyje już 20lat, a nigdy jakoś nie wpadłem na to by kupić kopytka i zawsze są robione ręcznie hahah
Pyra w Korei: PRZEDSPRZEDAŻ EBOOKA PYRY "KOREAŃSKA KUCHNIA NA POLSKIM STOLE" ZE SPECJALNYM DODATKIEM OD TAEJINA!
W tym miejscu pojawi się link, kiedy tylko ruszy przedsprzedaż - za niecałe DWA TYGODNIE. ? Będę oczywiście informować na bieżąco, na pewno nie przegapicie.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=1FUBcpE9OYo