JAK kolonizować? TYM krajem jest NAJŁATWIEJ | EU4 CASTILE GUIDE 2022 - LookasHowToWipe


Europa Universalis 4 TANIEJ z kodem LOOKAS WYGRAJ 20 EUR gift card w moim KONKURSIE z ENEBA! ENEBA wspaniałe miejsce by kupować gry (PS4, Xbox, PC)! ❗❗❗❗ WESPRZYJ KANAŁ Lookas howtowipe: ❗❗❗❗ OPIS AVE. Dziś zagram zdecydow
Komentarze:

Damian Grochowski: Ok
Bartek: Pierwszy
Hecmanstar pl: A może teraz ogólny poradnik do kolonizacji?
Tomek Budner: 200 miesięcy , w przybliżeniu 10-11 lat xd
?ukasz Sitarski: Aveeee Lookas
cuman: szkoda ze expel nie wyrzuca mniejszości ze starego świata
Neku: Okej mam dwie ciekawostki, które może będziesz znał:
1. Production Eff wpływa na settler chance. Za każde 5 % prod eff masz 1 % settler chance. Jak kolonizujesz to warto trzymać doradcę od tego i w sumie teraz pomyślałem, że takim Lan Fangiem, który ma z Ideei + reformy rządu + 25 % prod eff masz zawsze te 5 % settler chance więcej.
2. Jako kraj katolicki jak utworzysz nację kolonialną to masz na całym tym obszarze +10 settlerów, więc czasami warto nawet jak już utworzyła się nacja kolonialna pomagać jej kolonizować swój region. I sumie nie wiem, czy wtedy twoja nacja kolonialna jak kolonizuje ma ten bonus, czy tylko overlord.
Cebulak66??: Podoba mi się fakt że Paradox w tym evencie dal "bonus" dla państwa jak jest cesarzem chin xD
Le?ny Jebacz: Wyjebiście
Le?ny Jebacz: Warto wspomnieć, że unię nad Portugalią warto zdobyć nie wcześniej kiedy wybierze pierwszą ideę, czyli Exploration. Jeżeli złapiemy Portugalię zanim wybierze pierwszą ideę to będąc naszą unią nie wybierze wtedy Exploration, tylko coś innego. A wiadomo, że chcemy żeby dla nas kolonizowali, ponieważ jak ich anektujemy, to ich państwa kolonialne przejdą pod nasze władanie.
Pala:
HUSARZMASTERS: 12:05 u mnie znajomi grali i jeden niestety wpadł właśnie pod unie z Aragonem XD
Bucjan: Dobre materiały ostatnio Pan wstawia na kanał
Minex: W ogóle jak działają monumenty w rękach Wasali/kolonii ? Rozwijając je dostajemy bonus dla siebie czy tylko dla marionetki ?
Robert Zubacz: Ja czekam na podobny poradnik do kolonizacji, ale kiedyś z exodusem do nowego świata jak kiedyś filmy z Rosji oby zrobić np. One Culture one tag
Nicolasj: Lookas to nie sojusze dają botom CB na unie jak bierzesz heira z przycisku tylko Royal Mariaże. I Portugalię bierze się na unie później jak już trochę skolonizuje bo potem działa jakby chciała a nie mogla. Staraj się z podbojów dawać provki Portugalii, żeby mieć podwójne kolonie w każdym colonial regionie da ci to tylu kupców, że trade company staną się zbędne.
tomek krysa: O kolonizacja najprzyjemniejsza część gry
Shayuu: Wcześniej lukas mówił , żeby nie wasalizować navarry bo i tak aragon se weźmie i się potem dołączy
Saju : A mam do ciebie pytanie polska to trudny kraj dla początkujących ?
Mateusz Michalski: Wydaje mi się, że warto na starcie wziąć też Portugalię na rywala i w trakcie wojny o Maine wypowiedzieć jej wojnę (Anglia wtedy szybko z niej wypadnie). Pozwoli to zrobić humilate oraz zabrać od niej dwie prowincje Porto i Lizbonę. Mają one dużo trade powera i dzięki nim będziemy mieli większy udział w handlu w Sevilli, co będzie miało znaczenie gdy będzie tam spływał trade z naszych koloni.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=axj1laPgJHQ