Londyn, kobiety i tabu | Vlog #4 - KARTONY 4FUNTV


Jutuberzy jako dziennikarze? A tak! Na konferencji Trust Women w Londynie zaproszono nas w charakterze prasy. Fajnie było przeprowadzać wywiady, słuchać i rozmawiać o trudnych tematach dotyczących kobiet: niewola, tematy tabu (np. okres), zmuszanie do pro
Najlepsze komentarze do filmu "Londyn, kobiety i tabu | Vlog #4":

A. P: I trust women
Julita Kwa?niewska: Przykro mi z powodu Ryszarda:(
Anna Pajmel: O sobie Mowisz nauczyciel, o swojej rozmowczyni mowisz fotograf. Czemu nie uzywasz zenskich form ? Pozdrawiam :)
Ko mo: Justin zawsze spoko
Justyna R: Jestes bezbledna :D
sligomann: Pani Arleno- wiedza jaką pani posiada jest z pewnością ogromna. Zapraszam jednak do Irlandii, do County Leitrim lub na wyspy Aran- tu nawet rodowity Irlandczyk ma problemy ze zrozumieniem swojego krajana :) Z pewnością pogłębiłaby pani wiedzę o coś, o czym w żadnej książce nie napisano :)
MARIA MIODUSZEWSKA: Jesteś niebywała! Czy jest jakiś sposób by do Ciebie napisać bezpośrednio? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to wiedz, że zmieniasz świat na lepsze. :)
Margaux Kol: W pierwszym wywiadzie robisz dwa ciezkie bledy gramatyczne. Nie, to nie hejt ani zazdrosc. Tylko chec jakosci merytorycznej i konstruktywna krytyka ze strony innej nauczycielki angielskiego, bo w koncu oglada Cie mnostwo ludzi .
Bozena Romanowicz: Premier Kanady nie jest autorytetem w kanadzie, każdy ma go już dość no oczywiście oprócz mniejszości.
Natalia K: Dogadalam sie bo wszedzie sa polacy ?
Marta K: Hmm... opowiadać wujkowi o swoim okresie...? I don't think so...?
Sami: I trust women!
vanmash: I trust women
Lordi: 4:14 Przez chwile wydawało mi sie tu, że ma Pani kręcone włosy. No i myśle że świetnie by w nich Pani wyglądała. Takie do ramion najlepiej by Pani pasowały. No i kocham Pani kanał. ?
Aleksandra Gawe?: Na początku myślałam, że ta konferencja to takie feministyczne pitu-pitu. Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona powagą tematyki i wstrząśnięta jednoczneśnie.
Plus za bycie ogarniętym ;)
Z tą menstruacją (w Polsce przynajmniej) jest trochę tak jak z innymi czynnościami fizjologicznymi-o robieniu kupy też się nie mówi. Rok temu okazało się, że choruję na endometriozę(ściśle związane z menstruacją). Zaraz po wyjściu ze szpitala opowiadałam komu się da o tej przypadłości, nawet kolegom w pracy przy obiedzie(!). Czułam się przy tym nieco skrępowana, ale to tak samo jak pocenie się czy oddawanie moczu.
Odnośnie endometriozy, jest to temat warty popularyzacji. Szacuje się, że co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę, a pierwszy jej przypadek został opisany już w XVII wieku(!) Mimo tego, że statystycznie każdy z nas zna conajmniej kilka kobiet chorych na endometriozę, lekarze nadal nie znają przyczyny jej powstawania, a zatem nie ma na nią lekarstwa. Przepraszam za odejście od tematu, ale uważam, że to bardzo ważne. Na tym kończe, mogłabym o moich przejściach i nadziejach napisać kilka ładnych tomiszczy, ale na razie po cichu liczę na to, że ktokolwiek przeczyta ten komentarz.
Kasia: Mam 21 lat. Jeszcze w gimnazjum/liceum moja koleżanka mówiła, że nie piecze ciast, kiedy ma okres, bo wtedy nie wychodzą. Kilka osób jej nawet przytakiwało. Na grupie pronaukowej na fb widziałam ostatnio post na ten temat i dalej niektóre kobiety twierdzą, że nie wiedzą, jak to działa, ale ciasta czy pikle nie wychodzą podczas miesiączki. Nawet w środku Europy jest źle.
Też tak szybko wspomnę, że istnieją zdrowe kobiety bez okresu, bo są trans. A transpłciowość to nie choroba. Zawsze przy tematach kobiecych staram się walczyć o widzialność nie tylko cis kobiet. Polecam ten styl życia.
Marg SR: Kocham Londyn! Co roku na kilka dni uciekamy tam! Inny świat, inni ludzie, życzliwość, uśmiech, architektura, zabytki, zaułki, daaaaawna historia ale i mega nowoczesność. Za każdym razem to miasto zaskakuje i odkrywa się coś nowego!
Marg SR: W biblli katolickiej też jest dużo o nieczystości kobiet (nie pamiętam jak z okresem ale pewnie też) ale np. jak kobieta urodzi dziewczynkę jest dłużej nieczysta (nie można chyba nawet podchodzić etc) a jak urodzi chłopca krócej ....
Marg SR: Piękna sukienk! Co to , skąd to ;-)?
Barbara P: Arlenula pedantula ☺
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lCJmYSAoNQk