128 bitowy Windows czemu go nie ma? Czy jest szansa? - Komputer Świat


Przejście z 32 na 64 bitowy Windows oznaczało w zasadzie sameusy. Czemu więc zatrzymaliśmy się na tym poziomie i nikt nie mówi o Windows w wersji 128 bit? Wyjaśniamy w naszym materiale.
Komentarze:

@sion66667: Czy ty powiedziałeś, że windowsy 32 bitowe można było uruchomić na kilkuset MB ram DLATEGO że były one 32 bitowe?

Co ma piernik do wiatraka, co ma możliwość do zaadresowania większej "ilości" pamięci do tego ile dany system/aplikacja będzie wymagać do działania? Co za farmazony...

Gdyby współczesne windowsy nie miały tyle s h i t u w sobie to też nie wymagały by tyle ramu i nie ma to nic wspólnego z "ilością" bitów.
@syriush1: Microsyft nie potrafi dobrego systemu 64 bitowego upitolić, bo to co dokonali do tej pory to obraz nędzy i rozpaczy.
Windows 7 był spoko, reszta równia pochyła.
Od 8 lat używam Linux Mint i żadna siła na świecie nie przekona mnie do używania systemów od Microsyftu.
@gostek9071: NASA ma miec 128 a nie zwykly chlopek
@90sMusicDJ_REMIX: Mylisz się Microsoft ma procesory arm na tryner profesjonalny 128 bit i 256 bit procesor cena za procesor 12 milionów dolarów
@kamilp143: Nie ma tu tak naprawde nic odkrywczego, żadnych bardziej technicznych aspektów głównie gdybanie...
@Turel4k: A komu to potrzebne?
@GregoGrezzo: Jasne, że$ ma system 128bit...

Gdybyśmy mieli 128b to byśmy dłużej czekali na wykonanie operacji przez większe obciążenie procesora... Prędkość jest ta sama, chodzi o ilość maksymalnego zaadresowania danych..
@fatwildcatify: Współczesne procesory mają już rejestry 128, 256, a niektóre nawet 512 bitowe. Są specjalizowane, SIMD/SSE. Większość instrukcji jednak nie potrzebuje aż tak długich rejestrów.

Przejście na 64 bity było podyktowane głównie chęcią pozbycia się limitu 4GB pamięci - by wskaźniki pamięci mogły być 64-bitowe. Przejście na 128 bitów oznaczać będzie że te wskaźniki staną się 128-bitowe. Oznacza to większe zużycie pamięci, a właściwie jej marnotrawienie, bo górne 64 bity to będzie zawsze 0. Więcej pamięci używanej przez program może oznaczać wręcz jego spowolnienie, bo wtedy też więcej danych nie będzie mieścić się w pamięci cache, i trzeba sięgać po nie do pamięci głównej. A odczytanie danych z pamięci głównej to moze być kilkadziesiąt cykli procesora.

Zamiast próbować przyspieszać przez wydłużanie rejestrów, można dać więcej core. I tak to się,w tej chwili odbywa.
@PiotrOpoka-t7j: "Czy jest szansa?" A jaka to szansa? Użytkownicy stracą.
@szymon04451: Polecam zaznajomić się z tematem na który nagrywa się film przed jego nagraniem...
@MariooCasio: Bla , bla ,bla , i tak microsyf to microsyf, i tyle choć by jaki nie był zawsze będzie odkurzaczem do zaciągania gównianego softu , i reszty , szczególnie co się dzieje z systemem po aktualizaji ano , ma potężny apetyt na zasoby CPU i RAM , na samym starcie , za dużo śmieci w nim , i zbędnego gówna , tylke dla tego wolę LINUXIK ,.
@johnymnemonic4657: 16 bitowych aplikacji już praktycznie nie ma.Wszystko jest min.32 bit.
@maksiodzidek1: ruski Elbrus jest 512 bitowy!
@nameless6678: NIE WIEM, MOŻE DLATEGO, ŻE KURWA NIE MA TAKICH PROCESORÓW
@Jakub?e?u?a-x8s: Ciekawe jakie są obecnie systemy operacyjne 128-bitowe, bo wydaje się, że do jakichś zastosować superprofesjonalnych powinny istnieć. A co do przejścia z 32 bitów, na 64 to powiem, że mocno się z tym ociągane. Oficjalne 64-bitowe wersje przeglądarek Firefox, Chrome bardzo długo nie powstawały, a 32-bitowe wersje Windowsa były naprawdę niesamowicie długo, co jest o tyle ciekawe, że takie 32-bitowy Windows to mógł obsłużyć w praktyce raptem zaledwie 3 GB RAMu, co jest wartością już od wielu lat archaiczną. Jakby porównać przejście z systemów 16-bitowych, na 32-bitowe, to odbyło się to niesamowicie gwałtownie. 16-bitowy Windows 3.1, został zastąpiony przez 32-bitowy Win95 no i Win95 nie miał wersji 16-bit, co spowodowało, że praktycznie od razu użytkownicy starszego W3.1 stracili możliwość uruchamiania najnowszego, 32-bitowego oprogramowania (może z małymi wyjątkami, był jakiś 32-bitowy podsystem, ale i tak prawie nic na nim nie działało). Nie było ani 1 przejściowej wersji Windowsa, która byłaby zarówno 16-bitowa, jak i 32-bitowa. Natomiast pierwszym systemem 64-bitowym był już WinXP i do Win10, czyli przez szmat czasu wydawano 32-bitowe wersje, co wydaje się jednak dosyć dziwne. I o ile jeszcze 64-bitowy XP był raczej ciekawostką, mało kto miał 64-bitowy procesor, to w przypadku Visty i 7, 64-bity już stawały się standardem, a komputery miały w standardzie 4GB RAMu, które w pełni mógł obsłużyć system 64-bit. Nawet w sklepach były absurdalne konfiguracji sprzętowe, komputery z 4GB RAMu i 32-bitowym Windowsem. Nawet w prasie komputerowej pojawiały się artykuły jak można wykorzystać ten 1GB RAMu, którego system nie potrafił obsłużyć, były propozycje np. zrobienia RAM Dysku.
@MultiKomentator: 64 bitowe programy wcale nie działają szybkiej niż 32-bitowe poza wyjątkami.
@mrted1852: W11 jest załadowana masą syfu co spowalnia system.
@mrted1852: Zamiast myśleć o systemie 128 bitowym to trzeba naciskać na odchudzenie okienek z mnóstwa niepotrzebnych spowalniaczy w nim zawartych.
@WooQash94: ???
@alanjanyga6659: 5-cio minutowy odcinek gadania o niczym z bardzo podkreślonym sponsorowaniu przez SAMSUNGa
Marnotrawstwo pieniędzy już dawno osiągnęło wysoki poziom i wciąż nie przestaje mnie zaskakiwać
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ZZkjh5JOZfo