Włącz Filmy na pełnym ekranie

Kwantowe Pigułki #10: Czym jest czasoprzestrzeń? Kwantowe pigułki


Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=twFlvJfuqn4Najlepsze komentarze:

Dawid C... Co to za program do symulacji ?
Marian ... Tresc wykladu ciekawa. Prezentacja wizualna jak za kr. Cwieczka.
stalowy... kwantowe pigułki? czy któraś z mądrych głów, wspomniała coś o LSD?
henryk ... czym jest czasoprzestrzeń>>>>>>>>> NASZĄ RZECZYWISTOŚCIĄ>>>>>>>> dalsze tego zgłębiania to-------obłęd----............nie przeskoczysz samego siebie<<<<<<<
YO-MODZ... A jednak przekroczono prędkość światła :)
?ukasz ... Ciekawe czy ktoś czyta jeszcze komentarze i wyjaśni mi jedno.

Jedna rzecz mi nie daje spokoju. Zakrzywienie czasoprzestrzeni spowodowane obiektem o dużej masie jest tutaj narysowane w sposób, który sugeruje położenie (dół/góra). Zupełnie jak odrysowane od doświadczenia z położeniem ciężkiej kuli na gumowej powierzchni i puszczenie lżejszej kulki wokół (lej w dół). Rozumiem, że obiekt kulisty w kosmosie nie zakrzywiałby czasoprzestrzeni w taki sposób, a powodowałby równomierną wyrwę wokół siebie (czyli ten obrazek poglądowy można by obracać we wszystkie strony wokół kuli). Dlaczego więc wszystkie planety krążą w jednym poziomie? A jeśli nie, to dlaczego zakrzywienie czasoprzestrzeni ma pion i poziom?
Alicja ... Oswiadczylabym się Tobie!Świetnie gadasz
18Mortu... 7:20 - mam tutaj małe zastrzeżenie. Teoria względności mowi o roznicach w czasie pomiedzy parą zdarzeń. Teoria względności nie mowi nam nic o tym że czas plynie wolniej gdy szybko sie poruszamy lub gdy jestesmy blisko czarnej dziury. Ale rozumiem ze to mial bys skrot myslowy :)
Chillys... ... poinformowac Pana chcialem iz przestrzen nie "wygina sie" (otw) ,. A EKSPANDUJE W RELACJI DO MASY . Potwierdzenia Atomy, gwiazdy, galaktyki koncentrujace materie=energie=temp w jadrze przy jednoczesnej ekspansji.
https://astropolis.pl/topic/52938-rozproszenie-termojadrowe-w-kosmologii-wstep-do-budowy-modelu-atomu/
Myk... CO TO ZA PROGRAM??? Napiszcie pliss
MsZuza1... Świetne i przystępne opracowanie trudnego dla laika tematu,dzięki lol
Piotrek... Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć (ewentualnie naprowadzić do jakiegoś źródła) jak to możliwe ze fotony nie mają masy? Jak to w ogóle jest możliwe że coś istnieje a nie ma masy? Laik z tej strony :)
mnp 21... Co do tego eksperymentu z zegarami atomowymi ustawionymi na różnych wysokościach, to mam pytanie jak sprawdzono że rzeczywiście różnica tych kilku nanosekund występuje? Zegary, lub ludzie je "obsługujący" musieliby się jakoś kontaktować, lub umówić że po ustalonym czasie je zatrzymają, ale przecież ICH czas podobnie jak czas tych zegarów też płynąłby wolniej.
Dominik... Bardzo ciekawy temat :)
Pablo... wiecej che tego wiecej  !!!
Marcin ... Jednego nie rozumiem. Obiekt w pobliżu dużej masy ulegnie deformacji tak jak czasoprzestrzeń, co jednak sprawia, że on się zsuwa do środka leja grawitacyjnego? W przykładzie z 3m 54s to przyspieszenie ziemskie ściąga kulkę w dół.
Sambor... 378 łapek w górę i zero w dół, wreszcie ta inteligentna część internetu
Przemys... Brakuje mi tylko wyjaśnienia, dlaczego grawitacja zagina czasoprzestrzeń. Bo tu podane są określone fakty bez wyjaśnienia jak to się dzieje, a wydaje mi się, że lepiej coś na prawdę zrozumieć niż tylko wiedzieć. W końcu na tym polega trudność teorii Einsteina. Ale mimo wszystko, film bardzo dobrze zrobiony. :)