Solidarni z głodującymi w obronie lekcji historii

Już prawie dwa tygodnie trwa głodówka pięciu byłych opozycjonistów z lat osiemdziesiątych, którzy 19 marca ogłosili strajk w obronie lekcji historii w szkołach. Wśród głodujących jest krakowski radny PiS Adam Kalita, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Surdy, były działacz NZS i WiP, także pracujący dziś w krakowskim IPN. Protestujący domagają się zmiany planów Ministerstwa Edukacji dotyczących nowej podstawy programowej historii. Chodzi o szkoły ponadgimnazjalne, których uczniowie pierwszych klas zaczynaliby naukę od czasów współczesnych, by już rok później dokonać wyboru nadal uczyć się tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym czy zdecydować się na lekcje "historii i społeczeństwa", które z dzisiejszym programem nauczania dziejów Polski czy Europy nie mają wiele wspólnego. Według protestujących, te plany to próba zniszczenia polskiej tożsamości. Solidarność z protestującymi wyraża wiele środowisk. Uchwały w tej sprawie podjęła m.in. Rada Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która sprzeciwia się "drastycznemu ograniczeniu edukacji historycznej w szkołach średnich". Delegaci obecni na sobotnim II Zjeździe Prawa i Sprawiedliwości Okręgu Krakowskiego oświadczyli, że głodówka "prowadzona w interesie narodowym, zasługuje na najwyższy szacunek i poparcie". Specjalną uchwałę wspierającą protest podjęła także rada naukowa Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a setki osób wyraziły poparcie dla głodujących na stronie protest.ehistoria.org.pl.Solidarni głodującymi obronie lekcji historii


Najlepsze komentarze:

eMisjaT... Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś materiał, ale nie historycy głodują, lecz działacze opozycji z czasów PRL. Od dzisiaj głodówkę rozpoczęli także działacze z Warszawy i Sosnowca.
TLDR... Bronią posad.Przeszedłem przez edukację do 2 liceum włącznie i nigdy nie omówiłem IIwś.Jestem teraz w innej szkole,mam z 10 godzin historii w semestrze i przerabiam efektywnie milion razy więcej materiału,niż młodzież w zwykłej szkole z historią 2x w tygodniu. Jak Cię uczy mierny historyk bez dorobku to Twoja wiedza będzie mierna, a lekcje w szkole będą czasem straconym. Program nauczania trzeba gruntownie zmienić, a nie głodować w obronie posad. Nikt się nie będzie uczył wiedząc, że traci czas.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/channel/UCytN3QlZVPs8i4NZaCpvaDQ