Nienawiść do swojej duszy // Podstawy życia duchowego 8 - Dobra Nowina
Subskrybuj ➤ Wesprzyj ➤ Kanał z lajwami w każdy poniedziałek o 19:00 ➤ ================================= Króluj nam Chryste! Kolejna katecheza ze spotkania mojej wspólnoty modlitewnej \"Betlejem\". Kontynuujemy rozważania na temat podstaw duchowośc
Komentarze:
Ania: To co mnie uderza to to, że zrobienie miejsca w samej sobie na Chrystusa musi odbywać się "kosztem" czegoś - czyli mnie samej. Ale gdy robi się to z własnej woli, to dostajemy w zamian coś niesamowitego - żywego i płonącego ogniem Chrystusa. Gdy do mnie dociera co to tak naprawdę znaczy to aż wyciska łzy. Dzięki Mikołaj za wspaniałą prelekcję!
Ada: Mikołaju, tryptyk który kiedyś nagrałeś i Ten film to według mnie TOP!
Anna Kulesza: Nie należy przywiązywać się do niczego na tym świecie , w tym do samego siebie i innych. Mieć tak - jakby się nie miało, posiadać tak - jakby się nie posiadało, wiedzieć tak - jakby się nie wiedziało, rozumieć tak - jakby się nie rozumiało. Źródłem wszelkiego naszego chcenia i działania w nas jest Bóg, ponieważ jest w nas źródłem życia i miłości. My jesteśmy tylko przechodniami, sługami nieużytecznymi. Tego rodzaju pokora pozwala działać Bogu w nas i przez nas. A kochać siebie - z racji naszego ojcostwa w Bogu. Nienawiść do swojej duszy - to nie jest dobry tytuł. Przecież dawcą życia i naszym ojcem jest Bóg , On jest panem wszelkiego chcenia i działania w nas, pod warunkiem że pragniemy z Nim relacji. Trzeba uważać żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Trudno jest wyjaśnić innym drogę do Boga, czyli zaparcie się samego siebie, nawet jeżeli się tą drogą idzie. Nawet obserwacja nie do końca pozwala zobaczyć. Gdy umarła sw. Teresa z Lisieux , niektóre siostry nie wiedziały co napisać w liście okólnym, twierdziły że ona niczym szczególnym się nie wyróżniała. Dziewczyna która w każdej minucie swojego życia przekraczała siebie.
Szymon Czembor: Czy brak w Piśmie Świętym fragmentów dotyczących niskiego poczucia własnej wartości nie jest spowodowany tym, że w czasach gdy Biblia powstawała nie było to aż tak dużym problemem jak dzisiaj i brak było różnego rodzaju problemów, z którymi ludzie mierzą się dzisiaj? Kiedyś czytałem coś podobnego na temat masturbacji, o której Biblia nie mówi wprost, właśnie dlatego, że wtedy nie było to problemem z powodu szybko zawieranych małżeństw. Co innego dzisiaj. Może z niską samooceną jest podobnie? Generalnie bardzo dobrze, Mikołaju, że nagrałeś dłuższy film na ten temat. Wreszcie :) Bo do tej pory wypowiadałeś się na ten temat, w krótkich wypowiedziach. Ale mimo wszystko mam wrażenie, że temat nie został wyczerpany.
Mirka Rosnowska: Bog zaplac za katecheze Blogkslawienstwa dla calej twojej rodzinki
Joanna Szukalski: Ja podjęłam w sercu decyzję pójścia za Bogiem i zaparłam się dotychczasowego życia i poczułam się jak bym miała skoczyć z piętrowego domu w ręce Boga. Ryzyko było duże ,bo wiedziałam ,że tracę wszystko co kochałam. Ale na szczęście poczułam ręce miłującego Ojca ,który zjawił się przy mnie .Przypomniałam sobie miejsce w Biblii, gdy Jakób uciekając przed Ezawem zmęczony położył swoją głowę na kamieniu zasnął i śniła mu się wielką drabina do nieba ,a wokoło było pusto i tylko aniołowie z nim byli .Tak Bóg mój zabrał odemnie świat ,który kochałam i dał mnie siebie .Utraciłam to życie doczesne i wąską drogą za Jezusem idę już 40 lat .
marcin konieczny: O co chodzi? - U mnie nie ma głosu! - Nic nie słychać co mówisz.
Monika Magda: Z całego serca dziękuję Mikołaju, takie słowa potrzebowałam teraz usłyszeć. Chwała Panu ❤
Marcin Jachacz: nosić krzyż to też to znosić prześladowania
Weronika: Nie wiem jak to zrobić. Skąd poznać wolę Bożą? Wydaje mi się, że w grudniu mi się coś takiego udało, ale teraz znów nie umiem. Wtedy akurat skończyłam mówić Pompejankę, byłam w depresji i seria przypadków pokazała mi jasno co zrobić. I samo we mnie pojawiło się takie przekonanie. Teraz nie umiem i nie wiem, nie widzę drogowzkazów Boga albo nie wiem jak. Albo nie umiem się na nie zdobyć.
Micha? Hihihi: Dyplomatycznie - "Nie sądziłem, że tak się można różnić"
Ewa Szewczyk: Niestety u mnie film odtwarza się bez dźwięku ??
Anna Kulesza: A jeszcze prościej. Każdy chrześcijanin jest wszczepiony w Chrystusa, a bycie chrześcijaninem to nic innego jak oddawanie życia za innych. W różnej formie, bo co człowiek to inny sposób.
Ewa Kus: Ciekawa interpretacja dająca sporo do myślenia.....zazdroszczę trochę tej atmosfery życia Bogiem w waszej rodzinie....oczywiście pozytywnie.....to niezwykła łaska móc tak żyć ....:) Dziękuję za tą mądrą katechezę.....
Aga JCH: ?
John Smith: @Dobra Nowina prawy kanał audio nie działa..
Malgorzata T.: Nienawidzić to dosłownie po hebrajsku "nie widzieć" czyli chodzi raczej o to by nie być wpatrzonym, zapatrzonym w siebie, nie o uczucie nienawiści...tak sądzę.:) Czy "psyche", "dusza", "jaźń", "świadomość" to wszystko nie są synonimy ??? Trwanie w metanoi to właśnie ciągłe kwestionowanie swojej "tożsamości" poniekąd...nawracanie się to odwracanie się od wszystkiego co nie jest mną, czyli porzucanie "siebie" na rzecz zakotwiczania się w tożsamości chrystusowej. "Nie wszystek umrę"?/Horacy?/ co ma niby pozytywny, pełen nadziei wydźwięk oznacza "nie wszystek przetrwam" z drugiej strony , czyż nie ?:) Czyż to nie jest tak bardzo chrześcijańskie !? Bo my tutaj bytujemy ku śmierci przecież, w każdym sensie tego słowa, po to by w końcu narodzić się naprawdę po drugiej stronie, już jako całkiem przemienione istoty.:)
puzzelkowa: Ja się nie wkurzam na to, co mówisz o psychologii, tylko mi przykro. Przeszłam przez piekło, a przy okazji słuchania Ciebie słyszę, że za słabo się staram, bo próbuję zadbać o siebie i na psychoterapii mowię o sobie, a nie ukierunkowuję tej energii na pomoc innym. Tyle ile mogę - pomagam. Nie każdy, jak Ty i Hania, pochodzi z dobrego i wspierającego domu, nie każdy ma silne podwaliny. Po tym filmie przepłakałam całą noc. Naprawdę, choroba nie sprawia mi masochistycznej przyjemności. Nie życzę nikomu takiego braku władzy nad swoimi myślami. Tym komentarzem chcę tylko pokazać, że niekiedy Twoje słowa mogą być krzywdzące, a nie dla hejtu. Z rozmów ze znajomymi znającymi Twój kanał - nie tylko dla mnie krzywdzące.
Biblia i Historia: Super. Bóg zapłać. Pozdrawiam.
Solange: Pan Jezus w Ogrodzie Oliwnym jako Człowiek przeżywał trwogę, ale jako Bóg potrafil w doskonały sposób powierzyć się woli Ojca. Nie można zapominać o unii hipostatycznej.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GBMqfuf_qfg