Ile masz w sobie z NEANDERTALCZYKA? - NaukowoTV


Niemal każdy człowiek na Ziemi posiada domieszkę genów neandertalskich w ilości od 2 do 4%. Jednak to tylko informacja liczbowa, która niewiele mówi. Aczkolwiek nauka zwana bioinformatyką może dostarczyć nam więcej informacji. W tym odcinku postaram się o
Komentarze:

@pawel_woloszyn: Ciekawe!
@mikifun5886: Dzięki za świetny film, proszę jeszcze na ten temat.
@irenatrojanowska9234: Super film,jak zwykle. Pozdrawiam serdecznie
@vlad1209palovic: Hmmm... To, że Tybetańczycy z większym wpływem denisowian mają lepszą adaptację do wysokości, niekoniecznie znaczy, że otrzymali ją po denisowianach. Jest korelacja, ale co jest przyczyną, a co skutkiem? Może ich przodkowie zostali wyparci na bardziej niegościnne tereny, więc musieli się dostosować.
@andrzejg: Świetny odcinek! Śledzę kanał od kilku lat i mam poczucie że najlepszy ever.
@zielonyumysl: Robiłem te rzeczy na magisterce. Co prawda nie sekwencjonowanie, a markery RAPD. Muszę stwierdzić, że te badania w dużej mierze zależą od tego kto te dane interpretuje. Dużo trzeba zakładać. Artefakty, błędy aparatury, zanieczyszczenia i inne mechanizmy utrudniają interpretację. Choćby samo to załóżmy, że dany osobnik ma gdzieś w wybranej sekwencji (T)yminę, drugi (C)ytozynę, trzeci (T)yminę. To że pierwszy i trzeci są ze sobą spokrewnione Ty domniemasz. Może być tak że to osobnik drugi jest spokrewniony z trzecim tylko nastąpiła mutacja, ale nijak tego udowodnić nie możesz. Widzę też w naukowcach, że interpretują wyniki pod tezę i dokładnie wiedzą która próbka do czego należy. Szukają dowodów potwierdzających tezę, a nie interpretują stanu faktycznego. Długo by o tym gadać. Nie ufam zbytnio takim badaniom. Dopiero jak weźmie się ileś tych sekwencji może wyjść coś z pewnym prawdopodobieństwem, ale zawsze jest to prawdopodobieństwo, a nie fakt naukowy.
@CH3-C6H5: Bardzo ciekawy materiał, fajnie że łączysz prowadzenie kanału ze studiami. Oby tak dalej!
PS. zauważyłem pewną nieścisłość - w 14:43 pada informacja, że H. sapiens sapiens rozdzielił się z neandertalczykiem 600 tys. lat temu, zaś ten drugi z denisowianinem 420 tys. lat temu, co oznacza tyle że mieli dłużej wspólnego przodka, a H. sapiens wyodrębnił się wcześniej, natomiast według drzewa filogenetycznego rozdzielenie linii denisowian oraz przodka Homo sapiens sapiens i neandertalczyka nastąpiło później. Czy mógłbyś się do tego odnieść? Chciałbym dobrze zrozumieć zagadnienie :)
@tomaszbogacki4692: Co to jest DNA?
@kajetangrabara1259: Jeśli chodzi o moc obliczeniową, zawsze można wypożyczyć komputer w jakieś chmurze. Na przykład AWS. Mają nawet komputery kwantowe.
@mikoajbadzielewski3396: powiedz mi, że jesteś rasistą, nie mówiąc, że jesteś rasistą?
@dfh2481: Super odcinek, omówisz może kiedyś książki od C.M. Kosemena, ("All tomorrows", "All yesterdays"), i Dougala Dixona ("Afer man, "Man After Man"), całkiem ciekawe lektury na temat hipotetycznej ewolucji człowieka i innych organizmów
@MattBike: Uwielbiam ten kanał. Masz świetny głos oraz wymowę. A do tego dobrze przygotowane materiały.
@pawezebrowski1487: Jak dobrze mądrego posłuchać… tak trzymaj Twoje filmy są mega?
@andrzejp.5327: Piękny film. Świetnie zrobiony, interesujący. Czekamy na więcej ;)
@kasiasiem1: pozdrawiam.
@wojciechfira6584: Przefantastyczny odcinek!!! Szacunek za pozyskaną wiedzę i sposób jej prezentacji ??
@zofiaagnieszkabiernacka826: Super ciekawy film. Podziwiam Cię, że studiujesz tak trudną, ale też pasjonującą dziedzinę. Jesteś na pewno świetnym studentem, jak i świetne jest wszystko to, co robisz.
@bratekxxx3273: najbardziej lubię twoje filmy o dinozaurach lub o starych kontynentach ale ten też jest niczego sobie. Uwielbiam twoj kanał
@justynaanna8238: Bardzo lubię Twoje filmy. Zawsze można dowiedzieć się czegoś interesującego. Dziękuję.
@NaukowoTV: Dziękuję za Wasze zaangażowanie pod ostatnimi odcinkami. Mam nadzieję, że ten również Wam się spodoba! :) Jeśli postanowicie go udostępnić, polubić itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny. Dziękuję także moim Patronom - bez Was tego typu treści nie mogłyby powstawać! Patronem możesz zostać tutaj ➫ /NaukowoTV
Przypominam że możecie się ze mną spotkać w Opolu 1 czerwca na II (O)Polskich Dniach Paleobiologii (zapraszam szczególnie tych, których zainteresowała wzmianka w filmie o studiach na kierunku paleobiologia). Więcej informacji znajdziecie tutaj ➫ /share/p/nCrH6nkTkQXBUxm5/.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=eqPCnI4QL6g