Rekord pobytu w kosmosie osiągnięty. A ile da radę bez skafandra? AstroSzort - Astrofaza


Jak długo człowiek jest w stanie wytrzymać w kosmosie? I to zarówno wewnątrz stacji kosmicznej, jak i w próżni bez skafandra? Rekordziści spędzali tam ponad rok. Oczywiście na pokładzie stacji, ale wiemy też co stałoby się z człowiekiem wyrzuconym za burt
Komentarze:

@vilniuk: 12 € ta książka , na nasze litewskie warunki nie droga, ale granica, inne waluty , czy kiedyś będzie w księgarni ?
@BrunoBrunowski: Pierwszymi ludźmi, którzy dowiedzieli się co się dzieje z człowiekiem w próżni byli więźniowie z Dachau.
Dr Sigmund Rascher zabijał więźniów w komorze ciśnień i zamrażał, żeby udoskonalić niemiecką broń.
@adamkowalski5003: ?
@piotrsarnowski4824: Dziękuję, za bardzo ciekawy materiał i pozdrawiam ?
@Sajmon777: Taki format lubię najbardziej
@jarosawprzewoka9271: Akurat ruskim się nie dziwię że nie chcą wracać do "mateczki Rosji " .
@kamilm4400: Ta siedzi bo do woja go zgarną na lotnisku ?
@zbigniewgouch2063: Ale Twardowskiego nie przebiją ! ??
@JanJan-il7pj: Co by zrobił kosmonauta gdyby oddalił się i nie wrócił na stację kosmiczną?
Na pewno pobił by rekord pobytu w kosmosie ?
@dancolombo6050: No cóż - czego to mądry Rosjanin nie zrobi, żeby uciec przed mobilizacją.
@arnolda7023: Jego nikt stamtąd chce zabrać. Nie mają kasy na to.
@rudy12345g: Jak oni się tam myją , skąd tyle wody mają?
@ukaszkarpik3476: Ze skafandrem się nie liczy.
@mocny745: W milionach rodzin na świece ojcowie emigrują za pieniądzem na wiele miesięcy/lat więc z tą izolacja kosmonautów to bym nie przesadzał
@mocny745: roboty? no na bank, nie pytamy czy tylko kiedy
@macieksoft: 5:57 Raczej silniczki sterowania reakcyjnego. Technicznie można się przemieszczać na znaczne odległości, jednak nie jest to praktykowane. Jeśli chodzi możliwość manewrowania w translacji to w locie orbitalnym mówimy o delta V a nie o odległościach. Odległość nie ma tutaj nic do rzeczy, bo nawet minimalna energia powoli odepchnie cię na bardzo dużą odległość.
Nie ma także paliwa, jest to system wykorzystujący sprężony azot, energia wynika zwyczajnie z rozprężania gazu, nie ze spalania czy jakiejś innej formy utleniania.
6:15 Jeśli do stacji jest przycumowany jakiś statek kosmiczny to można skorzystać z niego.
6:40 Takie skafandry nie mają powietrza, tam jest atmosfera z czystego tlenu o ciśnieniu około 4 PSI.
7:41 Bzdura. Skutki promieniowania kosmicznego są odczuwalne dopiero po bardzo długim czasie pobytu w przestrzeni. Samo promieniowanie kosmiczne normalnie nie powoduje poparzeń, jeśli już to może spowodować je promieniowanie podczerwone (promieniowanie cieplne), jeśli tylko człowiek będzie na nie bezpośrednio narażony (zakładając brak skafandra).
8:09 Występuje cały czas promieniowanie podczerwone. Nagrzewa ono powierzchnie w przestrzeni jeśli jest się w słońcu. W cieniu ciepło jest tracone także przez promieniowanie.
9:37 Wystarczy otworzyć zawór i ciśnienie samo się wyrówna, pompy nie są wymagane.
@D4reK: Jakoś mu się nie dziwię
@Soniak238: Roboty nigdy nie zastąpią człowieka, dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta: czynnik ludzki, nic go nie zastąpi, pozwala on w bardzo szybki sposób na pokazanie luk w logice systemu, w porównaniu do systemów automatycznych w których z zasady wyszukuje się błędu logiki, bądź braku odpowiedzi z danego bloku programowego. A przynajmniej takie jest moje zdanie :)
@nzsbango: On zwyczajnie nie chce wracać do Rosji. Nic dziwnego ^^
@90przemo90: Ja mam jedno pytanie. Kto był człowiekiem który spędził najwięcej dni bez przerwy w przestrzeni kosmicznej, stanie nieważkości? Jak to faktycznie wpływa na organizm, ponowne odczuwanie grawitacji? Słyszałem, że astronauta, który odbył najdłuższy nieprzerwany pobyt na stacji kosmicznej napisał książkę o swoich doświadczeniach, tylko nie znam dokładnych faktów i czy czegoś nie przekręciłem (zasłyszane na imprezie ?). Domyślam się, że obecnie takie długie pobyty są uregulowane jakimiś zasadami i nie pozwalają na wydłużone misje.
Film osadzony źródło: https://www.youtube.com/watch?v=TC_w7wZhyRQ